• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Haberler > GÜNDEM Sağlık alanında düzenlemeler içeren teklif komisyonda tartışmalar eşliğinde kabul edildi

Haberler > GÜNDEM Sağlık alanında düzenlemeler içeren teklif komisyonda tartışmalar eşliğinde kabul edildi

Komisyonda, teklifin 5. maddesinin görüşmeleri 11 saat sürdü.

Kabul edilen 5. maddeye tarafından, terör örgütlerine ya da Milli Güvenlik Kurulu (MGK) göre devletin milli güvenliğine aleyhinde faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı olduğu için millet görevinden çıkarılan tabipler, diş tabipleri ve tıpta bilirkişi olanlar, sadece sosyal güvenlik kuruluşu ile sözleşmesi bulunmayan sıhhat kuruluşlarında ya da muayenehanede çalışabilecek. Düzenledikleri raporlar adalet kararlarına ve yönetimle ilgili işlemlere başlıca alınamayacak.

AA’nın haberine göre; teklifin, 5. maddesinde kabul edilen önergeyle, emniyet soruşturması sebebiyle göreve alınmayan doktorlar kapsam dışına çıkarıldı. Bu Nedenle, bu durumdaki doktorlar, tüm özel afiyet kuruluşlarında çalışabilecek.

MADDE İLE İLGİLİ GÖRÜŞLER

Madde üstünde söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, düzenlemelerin anayasal ve hukuki çerçevede ele alındığını açıklama etti.

AK Parti Grup Başkanvekillerinin kurul çalışmalarına katılmasının, kurul üyesi milletvekillerinin yetkinliği ve etkinliğini tartışılır ülkü getirmeyeceğini belirten Özkan, teklifin, Genel Komite aşamasına dek tekamül edeceğini dile getirdi.

CHP Grup Başkanvekili Hür Özel, yeni sistemde torba yasa olmayacağının söylendiğini ancak bu teklifin bir “torba önerge” olduğunu söyledi.

Özel, “Külliyede hazırlanan teklifler, milletvekillerine imzalatılıyor. Bu madde bir intikam, başa buyrukluk, kaba kuvvet maddesi. ‘Her şeyi ben yaparım, mahkemeler bana bacak bağı olmasın’ maddesi. Bir yanlamasına ‘ağaç kökü yesinler’ maddesi. Masumiyet karinesini, Anayasa’nın eşitlik ilkesini ayaklar altına alan madde.” değerlendirmesini yaptı.

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko ise maddenin tekliften en ince ayrıntısına kadar çıkarılmasını istedi.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, MGK kararlarının mahkeme kararları yerine geçemeyeceğini belirtti.

İYİ Parti Antalya Milletvekili Tuba Çokal, teklifin “doktorlar için ölüm yasası” olduğunu savundu.

Sağlıkta şiddetle ilgili düzenlemeleri de taşıyan teklifin “doktora en büyük şiddeti getirdiğini” öne süren Çokal, “Düzenlemeyle, bu doktorların çalışabileceği SGK ile anlaşması olmayan fazla eksik sıhhat kuruluşu var. Bunlar da ama isim yapmış hekimleri çalıştırmaktadır. Bu doktorlar nerede çalışacak?” diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, bu maddenin tekliften büsbütün çıkarılmasının, yalnızca Anayasa’ya uygunluk açısından değil toplumsal uzlaşma açısından da kayda değer olacağını kaydetti.

Türk Tabipleri Birliği Hukuk Müşaviri Mustafa Güler de “maddenin Anayasa’ya, evrensel düzenlemelere ve hepsinden öte vicdana aykırı olduğunu” ileri sürdü.

“TABII FAKAT DEVLET KENDİSİNİ SAVUNACAK”

Önerge sahiplerinden AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Demircan, Türkiye’nin ciddi bir terör tehdidiyle karşı karşıya olduğunu vurguladı.

Terörle mücadele konsepti içinde bu konuya teşebbüs ihtiyacı bulunduğunu anlatan Demircan, “Natürel oysa devlet kendisini savunacak. Bu, milletin nefsi müdafaasıdır.” dedi.

Düzenlemelere karşısında hak yolunun açık olduğunu bildiren Demircan, “Türkiye’nin terörle yaptığı mücadeleyi görmezden gelme hakkımız değil.” diye konuştu.

Demircan, bu doktorların Tıpta Uzmanlık Sınavına girebileceklerini kaydetti.

 

SERT TARTIŞMA

Görüşmelerin 11. saatinde konuşmalar sürerken, AK Parti, kifayeti tartışma önergesi verdi. Öneri, oylanarak kabul edildi. Bu sırada bazı milletvekilleri sıralara vurarak, bu kararı protesto etti. Bunun üstüne komisyonda kavga başladı.

CHP’li ve HDP’li milletvekilleri, daha laf almayan milletvekilleri olduğu belirterek önergenin işleme konulamayacağını söyledi.

Tartışmalar sürdüğü sırada, Kurul Başkanı Şenel Yediyıldız, AK Parti ve CHP’nin önergelerini de oylattı. AK Parti’nin önergesi kabul edildi.

Önergelerin ardından 5. maddeyi de oylatan Yediyıldız, maddenin kabul edildiğini belirterek komisyonun çalışmalarına saat 15.00’te devam edeceğini söyledi ve toplantıyı kapattı.

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş ve İstanbul Milletvekili Ali Şeker, oylama esnasında Komisyon Başkanı’na tepki gösterirken masanın üzerindeki su şişelerini yere fırlattı, başkanlığın mikrofonunu kapatmaya çalıştı.

Oylamanın gerisinde, AK Parti’li ve MHP’li milletvekilleri komite salonunundan ayrıldı ama CHP’li, HDP’li ve İYİ Parti’li milletvekilleri bir süre daha salonda kaldı. Üç partinin milletvekilleri, “oylamada ellerin kaldırılmadığı; önergelerin anlaşılamadığı ve dağıtılmadığı; protestolar sırasında görüşme edecek ortam bulunmadığına” ilişkin “tutanağı” imzaladılar.

CHP Zonguldak Milletvekili Demirtaş, CHP’nin önergesinin oylanmadığını, 5. maddenin oylamasında da AK Parti’li milletvekillerinin el kaldırmadığını savundu.

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ tbmm tbmm sıhhat, aile, çalışma ve sosyal işler komisyonu kabul edildi ağız dalaşı sıhhat ak parti chp mhp iyi parti hdp

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: