• DOLAR
  5,3194
  % 0,02
 • EURO
  6,0377
  % -0,05
 • ALTIN
  227,6534
  % 0,56
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Haberler > GÜNDEM Rebiülevvel Ayı başladı! Rebiülevvel Ayı ibadetleri nelerdir? Mevlid Kandili ne zaman?

Haberler > GÜNDEM Rebiülevvel Ayı başladı! Rebiülevvel Ayı ibadetleri nelerdir? Mevlid Kandili ne zaman?

Rebiülevvel Ayı müslümanlar için ağırlık teşkil eden aylar aralarında yer alıyor. Dün (9 Kasım) başlayan Rebiülevvel Ayı’nın 12. gecesinde Hz. Muhammed (s.a.v) dünyaya gelmiştir. Rebiülevvel ayı bununla birlikte hicri takvimin üçüncü ayıdır. Peki Rebiülevvel ne seslenmek? Rebiülevvel Ayı’nda hangi iabdetleri yapmak gerekir? Rebiülevvel ayının 12. gecesinde Hz. Muhammed (s.a.v) doğumunun kutlandığı Mevlid Kandili ne zamana denk geliyor? Teferruat haberimizde…

REBİÜLEVVEL NE ÇAĞIRMAK?

“Rebî” kelimesi, Arapça’da “bahar” anlamına kazanç. Buna kadar, “Rebiülevvel” aynın sözcük anlamı “evvelki bahar” şeklindedir. Bir sonraki ayın isminin “Rebiülahir” (sonraki bahar) olduğu da dikkate alındığında, Rebiülevvel ayının sözcük manası azıcık daha iyi anlaşılacaktır. İslam peygamberi Muhammed 12 Rebiüevvel 571 yılında doğmuştur. Tekrar 12 Rebiullevvel 632’de ahiret alemine göçmüştür. Hicret, 12 Rebiulevvel 622’de sona ermiştir.

REBİÜLEVVEL AYI DUALARI VE İBADETLERİ

Rebiülevvel ayının birincil gecesi yapılacak vazife irtifa abdesti almaktır. Tepe Abdesti esnasında Yarabbi! “Biz bu abdestle dışımızı yıkarız, sen azimüşşan, maddî ve mânevî kirlerden kalbimizi temizle ve şu mübarek Rebiülevvel ayının fazileti ve âdâbına mani olacak ahlâkı zemimelerden, bu almış olduğum abdesti temizlenmeme tezgâhtar ol Yarabbim” denir.

Birincil Gece Namazı

Akşam namazından sonra iki rekat kılınır. Her rekatta Fatiha’dan daha sonra üç defa İhlas Suresi okunur. Selam verdikten sonradan Hz. Muhammed’e yüz defa: ”Allahumme Salli Ala Muhammedin Ve Ala Ali Muhammed Ve Barik Ve Sellim Bi-Rahmetike Ya Er-Hamur Rahimin ” diye Salavat-ı Şerif’e okunur.

Üçüncü Gün Namazı

Bu günde dört rekat namaz kılınır. Her rekatta Fatiha’dan sonra bir defa Ayete-l Kürsi okunur. Namazın ardından ise üç kere Taha Suresi ve üçdefa Yasin Suresi okunur. Sonradan birey bu mamazından Hasıl Olan sevabı efendimiz Hz. Muhammed’in mutahhar Ve mukaddes Ruh-u Şerif’ine bağışlar.

Namazdan sonradan şu dua okunur; “Allahümme inni es’elüke bi hürmeti habibike ve resulike Muhammedin sallalâhü aleyhi vesellim ve bi hürmeti nûru velâdetillezi zehere fi misle haza şehri ve adae cemiil kâinatı enter zukani rü’yete cemâli vechikelkerimi ve rü’yete cemali resulike Muhammedin ve enteh şureni maahu ve mean nebiyyine ve sıddıkine ve şühedai ves salihine ve enter zukani hüsnel hatimeti vel akibeti. Amin bi rahmetike ya Erhamerrahim”

MEVLİD KANDİLİ NE VAKIT? 2018

Mevlid; doğum zamanı, doğulan yer ve zaman anlamına gelmektedir. Hz. Muhammed’in doğduğu geceye Mevlid Gecesi denir. Bu gece bununla birlikte Rebiülevvel ayının onikinci gecesidir. Bu yıl Mevlid Kandili 19 Kasım Pazartesi gününe eşit geliyor.

Dünyanın her kesiminden Müslümanlar, her sene bu geceyi Mevlid Kandili olarak kutlamaktadır. İslam’da Hz Muhammed (sav)’in doğum günü farklı mezheplerde kutlanır. Sünniler Rebiülevvel ayının Onbirinci gecesini Onikinci’ye bağlayan geceyi, Şiiler ise 17. günü Mevlid günü ve 17’ye dönen geceyi de Mevlid Gecesi olarak adlandırırlar. Bu iki tarih arasındaki haftayı da Kutlu Doğum Haftası olarak bildiri etmişlerdir. Hz. Muhammed (tez)’in doğumu tüm Müslüman Alemin de kutlu doğum haftası olarak adlandırılarak bir hafta kutlanılır. Bu hafta Müslümanların bayramıdır.

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ rebiülevvel ayı rebiülevvel ayı başladı rebiülevvel ayı ne vakit rebiülevvel ayı ibadetleri mevlid kandili mevlid kandili ne vakit

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: