• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Haberler > GÜNDEM O saat nerede?

Haberler > GÜNDEM O saat nerede?

Mustafa Kemal Atatürk, Ruşen Eşref (Ünaydın) ile 1918 yılında yaptığı röportajda Çanakkale Muharebeleri Conkbayırı Cephesi’nde 9-10 Ağustos 1915 günlerinde yaşananları şöyle anlatıyor: “Muharebe meydanında akım eden hali temaşa ederken bir şarapnel parçası göğsümün sağ tarafına çarptı. Cebimde bulunan saati parça parça etti. Vücuduma nüfuz edemedi. Yalnız kalınca, derin bir kan lekesi bıraktı. Bu saat enkazını bilâhare, bugünün hatırası almak üzere, Liman (Von Sanders) Paşa’ya verdim. O da aile şeref armasını hâvi, kendi saatini bana verdi.”

250 BİN FRANGA ALALIM

Atatürk’ün hayatını kurtaran saatle ilgili sağlığı boyunca kamuoyunda aşina bir gelişme yaşanmıyor. Ama Yüce Önder’in ölümünden kısa bir zaman daha sonra saatin akıbetiyle ilgili haberler çıkıyor.

Özgürlük Gazetesi’nden Ömer Erbil’in haberine göre, son Posta gazetesinin, 16 Ocak 1939 tarihli nüshasında, “Çanakkale’de Atatürk’ün hayatını kurtaran saatini, bir saat fabrikası 250 bin franga almak istiyor. İsviçre’deki maruf saat fabrikası, İzmir’deki mümessiline gönderdiği bir telgrafnamede, Conkbayırı’nda Atatürk’ün hayatını kurtaran saatin aslının ya da fotoğrafının kimde bulunduğunu bildirene 1000 İsviçre Frankı vereceğini, saati de 250 bin franga satın alacağını bildirmiştir” haberi yayınlanıyor. sonra çıkan haberlerde de bu saat firmasının Omega olduğu yazılıyor.

ÇALINDI MI SATILDI MI?

Conkbayırı’nda iki komutan aralarında saatlerin değişimine de tanıklık eden Çanakkale muharebeleri komutanlarından Albay Haydar Mehmet Alganer, Cumhuriyet döneminin birincil yıllarında Münih Konsolosluğu görevindeyken görüştüğü General Sanders’in saati çok değerli bir hatıra olarak sakladığını aktarıyor. Yeniden Alganer’in anlatımlarına kadar, Çanakkale Cephesi Komutanı Alman General Sanders’in 1929 yılında ölümünden sonradan Türk hükümeti saati eşinden alıp müzeye sıralama başvurusunda bulunuyor. Oysa Sanders’in eşi, “Saatin Paşa’nın ölümünden sonradan eve giren hırsızlarca çalındığı” yanıtını veriyor. 1933-34 yıllarında Milli Eğitim Bakanı olan Yusuf Hikmet Bayur ise saatin Liman Von Sanders’in ölümünden sonradan ailesinden istendiğini fakat gelen cevapta, saatin diğer vitrin eşyalarıyla birlikte satıldığının ve nerede bulunduğunun bilinmediğinin bildirildiğini aktarıyor.

ALMANYA’DAN BİR İHBAR

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Dr. Mithat Atabay, Atatürk’ün hayatını kurtaran saatin bilimsel çalışmayla izini sürerek genişçe bir makale yazdı. Atabay, o alıştırma esnasında ilginç anekdotlara ulaştı:

1939 yılı şubat ayında Prof. Ludwig Bairer isimli bir rahip Berlin’deki Türk Büyükelçiliği’ne başvurarak, bir İsviçre saat fabrikasının Atatürk’ün hayatını kurtaran saatin yerini bildirene ödül vereceğini Alman gazetelerinde okuduğunu ve saatin nerede olduğunu bildiğini haber verdi. Rahip, saatin zemberek kapağında Türkçe bir sözcük kazınmış olduğunu ve Sanders tarafından bir Alman subaya armağan edildiğini söyledi. Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hamdi Arpağ durumu Dışişleri Bakanı Şükrü Saracoğlu’na bildirdi. Saracoğlu da 21 Mart 1939 tarih 33542/108 sayılı yazı ile Başbakanlığa başvuru etti. Saracoğlu yazısında saati tanıyabilecek şahısların kimler olduğunun araştırılmasını istedi. Atatürk’ün hayatını kurtaran saat olması halinde nasıl bir operasyon yapılacağını da sordu. Başbakanlığın 27 Mart 1939 tarih 1469 sayılı Ulusal Eğitim Bakanlığı’na yazdığı yazıda, “Keyfiyetin muayene ile bu saatin mübayası hakkındaki mütalaalarının ve satın alınması istenirse karşılığının vekaletinizce temininin olası olup olamayacağının bildirilmesi” istendi.

Mithat Atabay’a tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’nın ne cevap verdiği bilinmiyor. Çünkü Ulusal Eğitim Bakanlığı, Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı aralarında yazışmalar ve saati tanıyanların araştırması sürerken, İkinci Dünya Savaşı patlak verdi ve ihbarı yapan rahiple bir daha temas kurulamadı.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ mustafa kemal atatürk saat o saat nerede çanakkale savaşları hayatını kurtarmıştı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: