Haberler > GÜNDEM O Profesör Körfez’deki zehirlenme uyarısına açıklık getirdi

Haberler > GÜNDEM O Profesör Körfez’deki zehirlenme uyarısına açıklık getirdi

İzmir Karşıyaka’da geçtiğimiz günlerde Körfezi kaplayan deniz marullarının insanları zehirleyebileceği uyarısının yer aldığı ve açıklamayı yapan Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Baha Büyükışık konuya tarafsızlık getirdi.
İzmir Körfezi’nde tehlikeli bir şart olmadığını vurgulayan Prof.Dr. Büyükışık, “Deniz marulları insanları zehirlemiyor. Böyle bir şey değil. Ama denizde çoğalabilen tek gözenekli olan ot gibi yaşama var. Bunların bir kısmı zehir içeriyor. Bunlar tek hücre kamçılı algler. Fakat kirlenme ilerledikçe bunların da çıkmayacağı anlamı taşımıyor. O yüzden de temizleme tesislerinin İzmir’in nüfus yoğunluğuna uygun ilave üniteler içermesi gerekiyor. acilen toksik ya da zehirli tek hücreli gözle görülmeyen bu canlı bitki türü değil. Olsa zaten herkes zehirlen irdi. Benim dile getirmek istediğim Amerika’da, Avrupa’da, Endonezya gibi kıyılarda daha çok ılıman iklimin etken olduğu yerlerde çoğalabiliyorlar ve insanların ölümüne neden olabiliyorlar. ‘Bu İzmir Körfezi’nde oluyor’ demedim, böyle bir şey değil. Ama olmayacak mı? Acaba belli olmaz olabilir de. Dolayısıyla kirlilik arttıkça bu tek hücresel algler gelişebilir” diye konuştu.

“AMERİKA’DA BİR DÖNEM YAŞANDI”

İHA’nın haberine göre, tek hücreli zehirli alglerin bir dönem Amerika’da görüldüğünü aktaran Prof. Dr. Büyükışık, “Mississippi Nehrinde gözleniyor ve balıkçılar etkilenerek Alzheimer’e aynı geçmişi unutma gibi bir şart oluşuyor fakat kortizonla düzeltilebiliyor. Bunları vaktinde Amerika yaşadı ama biz yaşamadık. Belli olmaz bize de gelebilir çünkü okyanuslarla sular bin yılda iyice homejenleniyor, oradaki su zamanla buraya da gelebilir” ifadelerini kullandı.

“BIREY OLARAK DA DUYARLI OLMALI, DENİZİ KİRLETMEMELİYİZ”

Böyle bir durumla aleyhinde karşıya kalmamak için alınması gereken önlemlere de dikkat çeken Prof. Dr. Büyükışık, şunları söyledi:
“Çevre parametreleri, beslenme elementleri, diğer bileşenler arttıkça tek gözenekli olan canlılar artıp çoğalabiliyorlar. Bunlar zararlı da olabilir ya da olmayabilir de fakat manâlı olan zararlı türlerin var olması. Bu bizi ola ki de ilerde etkileyebilecektir. bu nedenle sağduyu olmalıyız . Birey olarak denizin temiz tutulması için elimizden geleni yapacağız. Temizleme tesisleri de arıtacak çünkü ne kadar çok arıtırsanız deniz kendini toparlıyor. Bu denize koltuk, yorgan, yatak atıldığını biliyorum duyarlı olmalıyız. Zehirli alglerin çoğalmasına izin vermeyeceksiniz. Bunun çeşitli yöntemleri var. Üstten aşağıya temizlik yani hayvanları çoğaltarak hayvanlara bunları tükettirmek ya da besin elementlerini arıtma tesisleriyle azaltarak bunların çoğalmasını önleyebilirsiniz. Beslenme elementi azaldıkça onların büyümesi azalıyor.”

“KÖRFEZDE CÜMBÜR CEMAAT RAHATLIKLA YÜRÜYEBİLİR, ZEHİRLİ TOKSİK YOSUN DEĞIL”

İzmir Körfezi’nde acilen insan sağlığını korkutma edecek zehirli alglerin olmadığını vurgulayan Büyükışık, “Körfezde toksik suyosunu gözlemedik, zaten gözlemiş olsaydık kıyıdaki insanların zehirlenmiş olduğunu görürdük, herkes hastaneye koşabilirdi. O Kadar bir şey değil. Olsa bile çok eksik sayıda olduğu için kıyıdaki yürüyen insanları etkileyecek diye bir şey değil. Dolayısıyla cümbür cemaat rahatlıkla yürüyebilir. Ama koyu renkli denizin kırmızılaşması ya fazla koyu yeşil gibi durumlarda vatandaşlarımızın haberdar etmesi gerekli” ifadelerini kullandı.

“DENİZ MARULLARI ZEHİRLEMEZ”

Körfezdeki deniz marullarının zararlı ve zehirli olmadığını belirten Prof. Dr. Büyükışık, “Deniz marulu zararlı veya zehir taşıyan bir alg değildir. Körfezimizde de zararsız algler var. Zararlı algler çoğaldığında zaten bunu insanların da hissetmesi lüzumlu, zehirlenmeleri gerekli. derhal böyle bir durum yok. Tehlikeli bir şart değil herkes rahatlıkla yürüyebilir, herhangi bir problem değil” dedi.

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ izmir izmir haberleri haber deniz marulları zehirleme uyarı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: