• DOLAR
  5,2973
  % 0,35
 • EURO
  6,0019
  % 0,63
 • ALTIN
  225,6738
  % 0,31
 • BIST
  102.375
  % -0,33
Haberler > GÜNDEM KPSS Önlisans sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM KPSS sonuçları sorgulama sayfası

Haberler > GÜNDEM KPSS Önlisans sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM KPSS sonuçları sorgulama sayfası

KPSS Önlisans sonuçları, ÖSYM kadar geçtiğimiz haftasonu gerçekleşen sınav sonrası en fazla araştırılanlar arasında yer alıyor. Peki; KPSS Önlisans sonuçları ne zaman çıklanacak? İşte, KPSS Önlisans sonuçları için ÖSYM kadar ilan edilen tarih…

ÖNE ÇIKAN HABERLER

KPSS SONUÇLARI NE SÜRE AÇIKLANACAK?

Adaylar sınav sonuçlarını 29 Kasım 2018 tarihinden itibaren, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Imtihan netice belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. Sonuç bilgilerinde adayların testlere verdikleri doğru ve yanlış yanıt sayıları ve KPSS puanları yer alacaktır. İnternet sayfasında duyuru edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde belirtilmiş kimlik bilgilerinde değiştirme olan adayların, daha önce almış oldukları sınav/atama sonuçları, değişen kimlik bilgilerine göre bitmiş düzenlenmez.

ÖSYM, adaylara karşın imtihan sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Netice Belgesi Denetleme Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Imtihan Netice Belgelerinin en daha aşağı kısmına, sistem göre tesadüfen yapılmış bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Laf konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üstünde Sonuç Belgesi Denetleme Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.

KPSS, sonuçların açıklanmasından itibaren iki yıl süreyle geçerlidir. Yeni bir sınavın yapılamaması durumunda ise imtihan sonuçları, bir sonraki imtihan sonuçlarının açıklanmasına kadar geçerli olmaya devam eder.

KPSS ÖN LİSANS SORU VE CEVAPLARI NE SÜRE YAYINLANACAK?

KPSS Ön Lisans 2018 soru ve cevaplarının ne süre açıklanacağına dair resmi bir açıklama gelmedi. KPSS ön lisans soru ve cevaplarının haftaya ÖSYM’nin resmi adresinden yayınlanması bekleniyor. KPSS ön lisans soru ve cevaplarına dair gelişmeler yaşandıkça haberimizden  peşine düşüp takip edebilirsiniz.

DHBT SINAVI NE SÜRE?

Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) bünyesinde din hizmetlerinde tayin alacak personelin atanmasında kullanılacak puanların hesaplanmasında, KPSS Genel Kabiliyet ve Genel Kültür Testleri sonuçları kullanılacaktır. bu nedenle, Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetlerinde ödev elde etmek isteyenler, KPSS’ye ve  9 Aralık 2018 tarihinde yapılacak Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testine (DHBT) bulunma zorundadır. Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetlerinde tahsis almak amacıyla sınava girecek adayların, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan duyuruları, sınava başvuru yapmadan önce dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

KPSS ÖNLİSANS PUAN HESAPLAMA

Sınavda yer alan her deneme kendi içinde değerlendirmeye yan tutulacaktır. Her testte, örneğin Genel Yetenek’te, doğru cevap sayısından hatalı yanıt sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır.

Bir testte, asgari 1 ham puanı (net) bulunmayan adaylar bu deneme için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu deneme için standart puan hesaplanmayacaktır. Buna göre bir adayın KPSS puanının hesaplanabilmesi için Genel Kabiliyet ve Genel Kültür testlerinin her ikisinden de en az 1 çiğ puanı (1 net) olması gerekmektedir.

Genel Kabiliyet ve Genel Kültür Testlerinden elde edilen standart puanlar ağırlıklandırılarak KPSS puanları hesaplanacaktır. KPSS puanları içinde Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinin her birinin ağırlığı 0,5 olacaktır. Bu ağırlıklara kadar, testlerden elde edilen standart puanlar kullanılarak ağırlıklı standart puanlar (ASP) hesaplanacaktır. Bir namzet için herhangi bir ASP’nin hesaplanabilmesi için bu adayın söz konusu ASP’nin hesaplanmasına giren testlerin her birinden standart puanı olması gerekir.
Sınavdan sonradan ÖSYM Başkanlığı ya da adalet mercileri göre iptaline karar verilen sorular değerleme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin bitmiş saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.
Adayların ASP’leri kullanılarak, lisans düzeyi için KPSSP93 puanları hesaplanacaktır. KPSS puanlarının hesaplanmasında aşağıdaki formül kullanılacaktır. Böylece her KPSS puan türü için 100 üzerinden KPSS puan dağılımı elde edilmiş olacaktır. B Grubu Kadrolara atama ÖSYM tarafından KPSS puanları esas alınarak yapılacaktır.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ kpss kpss ön lisans kpss önlisans sonuçları ösym kpss sonuçları ösym kpss ösym netice ösym netice sayfası

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: