• DOLAR
  5,3194
  % 0,02
 • EURO
  6,0377
  % -0,05
 • ALTIN
  227,6534
  % 0,56
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Haberler > GÜNDEM Erzurum’da 10 bin kişi Aziziye Tabyaları’na yürüdü

Haberler > GÜNDEM Erzurum’da 10 bin kişi Aziziye Tabyaları’na yürüdü

Rus tehdidini durdurmak için 1872 yılında Sultan Abdülaziz kadar Fosfor Mustafa Paşa yönetiminde Erzurum-Kars karayolunu yoklama aşağı yakalamak nedeniyle Top Dağı’na yaptırılan, 3 tarafı toprağa gömülü Aziziye Tabyası, tarihi günlerinden birine daha sahne oldu. ’93 Harbi’ olarak aşina 1877 Osmanlı-Rus Savaşı’nda ‘Aziziye Tabyası düştü’ haberi üzerine kadınlı- erkekli Erzurum halkı taş, sopa ve baltalarla tabyaları geri alarak destan yazdı. O günün ruhunu yetişmek ve tanıtımını yerine getirmek için Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Tabyalar Platformu göre bu yıl beşincisi organize edilen etkinliğe yaşlısından gencine yaklaşık 10 bin birey katıldı.

NENE HATUN VE ŞEHİTLER DUA İLE ANILDI

Erzurum’daki bütün camilerde okunan ‘Sala’nın peşinde cami önlerinde ve farklı güzergahlarda toplanan ırk, Büyükşehir Belediyesi göre hazır bekletilen otobüslerle Karskapı Şehitliği’ne taşındı. 9 pare top atışı peşinde şehitlik önünde ellerinde Türk bayrakları ile toplananlar ‘Tekbir’ getirerek yürüyüşe başladı.

Kadın- erkekli binlerce birey, Nene Hatun’un destanlaştığı ve mezarının bulunduğu deniz seviyesinden 2 bin metre yükseklikteki Aziziye Tabyası’na akın etti. Tabyalarda toplanan topluluk, İstiklal Marşı’nı söyledikten sonradan okunan Kuran-ı Kerim’i dinledi. Müftü Hasan Hüsnü Sula tarafından yapılan duada etkinliğe katılanlar defalarca birlikte ‘Amin’ dedi. 109’uncu Topçu Alayı Ölçme ve Niyet Saptama Bölük Komutanlığı, bağladıkları Türk bayrağını meteotorolojik balonlarlar göklere çıkardı.

ÇOCUK, GENÇ, YAŞLI HERKES KATILDI

DHA’da bulunan habere kadar bu yıl altıncısı düzenlenen ve sıkı emniyet önlemlerinin alındığı Aziziye Tabyaları’na tırmanış etkinliğinde protokelle birlikte öğrenciler, askerler, sivil toplum kurumları, izciler ile çocuk, ihtiyar ve gençler hazır bulundu. Vali Okay Memiş, son derece tarihi ve ulusal duyguları kabartan ve kendilerini gururlandıran bir programda birlikte olunduğunu söyledi.

“TARİHİMİZDEN ALDIĞIMIZ GÜÇLE ÖNÜMÜZE BAKIYORUZ”

1877’de Osmanlı İmparatorluğuna kasteden yabancı düşmanlara karşı Erzurumlu bir neferin ve müezzinin Türk askerine, milletine, dinine sahip çıkma anlamında son derece manâlı bir çıkışıyla başlayan mücadelenin tanıklığının bugün de her zaman birlikte yerine getirildiğini aktaran Vali Okay Memiş, “Tarihte böyle vatandaşımız görevi olmasa bile kahramanlığa vesile olabiliyor. Allah bütün şehitlerimize rahmet eylesin. Bugün tarihteki bu manalı günle beraber milletimiz 15 Temmuz’da yazdığı destanı da hatırladım. Milletimiz 1877’de olduğu gibi 15 Temmuz’da da içindeki alçak darbecilere, hain FETÖ’cülere sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde mücadeleyi başlattılar. Ne mutlu bize ama tarihimizden aldığımız güçle ve imanla önümüze bakıyoruz” diye konuştu.

“ONLARIN GURURUYLA YAŞIYORUZ”

Her yıl olduğu gibi bu sene de yürüyüşe katıldığını gösteren 75 yaşındaki Hüsna Turhan ise “Atalarım, dedem, yeğenlerim şehit. Onların, şehit Hazreti Hamza’nın ve bütün şehitlerimizin ruhlarının bizlere faydaları için geldim. Onların gururuyla yaşıyoruz. Devletimizin, milletimizin, askerimizin tekrar tekrar karada, havada ve denizde başarılar kazanıp payidar olmalarını istiyorum” dedi.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ haberler son dakika erzurum erzurum haberleri aziziye tabyasına yürüdüler on binler aziziye tabyasına yürüdü

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: