• DOLAR
  5,2792
  % 0,00
 • EURO
  5,9745
  % 0,17
 • ALTIN
  224,8381
  % 0,29
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Haberler > GÜNDEM CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “Ezan dünyanın her yerinde Arapça okunur” dedi

Haberler > GÜNDEM CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “Ezan dünyanın her yerinde Arapça okunur” dedi

Türkçe ezanı gündeme getiren CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz’ın disipline oy birliğiyle sevk edildiğinin altını çizen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu tartışmanın başlatılmasına sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, parti politikalarına uymadan başına buyruk hareket edenlere ise kapıyı gösterdi.

CHP Lideri şöyle konuştu: “CHP’li olan, CHP’nin kararlarına ve politikalarına uyarlamak zorundadır. Herkes istediği gibi hareket edemez. İstediğim gibi hareket ederim derseniz o zaman partiden ayrılırsınız. CHP’de olduğunuz sürece CHP’nin politikalarına göre yol almak durumundasınız.”

Hürriyet gazetesinden Abdulkadir Selvi’ye konuşan Kılıçdaroğlu ezan tartışmasını dürüst bulmadığını ifade edip, şöyle devam etti: “Bu cins tartışmaları katiyen doğru bulmam. CHP olarak bu tür konuların tartışılmasında hassasız. Ne ben ne de arkadaşlarım bunu içten bulmaz. Halkın bu kadar sorunu varken ezan tartışmasının açılmasını ise hiç içten bulmam. Ancak şunu da unutmamak gerekir, 16 Nisan 1950 tarihli Türkiye Büyük Halk Müziği Meclisi Genel Kurulu’nda görüşülen ezanın Arapça okunabilmesine ilişkin yasa teklifine CHP grubu olumlu oy vermiştir. Sizin gazetenizin o dönemdeki başlığı da şöyleydi: ‘CHP de müzakerenin başlangıcında bu karara rakip olmadığını bildirdi.’

“EZAN ARAPÇA OKUNMALI”

Kılıçdaroğlu, “Ezan nasıl okunmalı, Türkçe mi Arapça mı?” sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Efendim, Arapça ezan-Türkçe ezan tartışmasının bırakılması lazım. Arapça ezan, İslam dinimizin evrensel bir değeridir. Dünyanın neresinde okunursa okunsun ezanın İslam’ın bir çağrısı olduğunu ifade eder. Ki dünyanın her uygun de ezan Arapça okunur. Ve dünyanın her noktasında ezana saygı gösterilir. Bütün dünyada Arapça olarak okunur. Ve ezan okunduğunda dünyanın her tarafında hürmet gösterilir. Biz politikacılar bir yerde tavır yapıyorsak ezan okunduğunda saygımızdan nedeniyle konuşmamızı keser, ezanın bitmesini bekleriz. Çünkü bir toplum gelenekleri, görenekleri ve inançlarıyla yaşar. Biz CHP olarak toplumun değerlerine hürmet gösteririz.”

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ haberler son dakika chp ezan tartışması ezan tartışması kılıçdaroğlu ezan arapça okunur chp ezan arapça okunur

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: