• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Haberler > GÜNDEM > Bedelli askerlik 4. celp dönemi açıklandı mı? Hulusi Akar’dan son dakika açıklaması Bakan Akar’dan ABD’nin PKK elebaşları kararıyla ilgili açıklama

Haberler > GÜNDEM > Bedelli askerlik 4. celp dönemi açıklandı mı? Hulusi Akar’dan son dakika açıklaması Bakan Akar’dan ABD’nin PKK elebaşları kararıyla ilgili açıklama

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Dışişleri Bakanlığının, bölücü terör örgütü PKK’nın üç üst seviye ismini, “Hak İçin Ödül” programı dahilinde ihbar edenlere ödül vereceğine karşın kararını olumlu bulduğunu oysa bunun “Geç küskün bir karar” olduğunu bildirdi.

 

Akar, Sudan’daki temasları kapsamında Sevakin Adası’nda TİKA kadar yapılan restorasyon çalışmalarına ilişkin incelemelerde bulundu.

TİKA Başkanı Serdar Çam’dan data bölge Akar’ı bölge halkı yoğun ilgiyle karşıladı. Ellerinde Türk ve Sudan bayrakları yer alan çocukları seven Akar, AA muhabirinin gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı.

ABD’nin terör örgütü PKK’nın iddiaya göre üst seviye yönetecilerini ihbar edenlere karşın para ödülüyle ilgili değerlendirmesi sorulan Akar, “ABD’nin, Amerikalı dostlarımızın, müttefiklerimizin bu adımını, kararını olumlu bulmakla beraber fazla geç kaldığının altını çizmek istiyorum.” diye konuştu.

Daha önce de çeşitli seviyelerde yapılan görüşmelerde bu hususlara yönelik muhataplara önemli bilgiler verildiğini, taleplerde bulunulduğunu aktaran Akar, şunları söyledi:

“Fakat bu, gecikmelerle birlikte de olsa bugün gerçekleşti. Bizim burada yapılan bu çalışmayı kayda değer bulmakla beraber PKK’dan hiçbir farkı olmayan YPG’ye aleyhinde da benzer tavır ve davranışın, aynı manzara açısının geliştirilmesi ve gerçekleştirilmesini bekliyoruz. Çünkü YPG, PKK’dan hiçbir farkı olmayan terörist bir teşkilattır. Teröristlerle ABD’li müttefiklerimizin, dostlarımızın birlik ve beraberliği son derece olumsuz bir bakış, tablo sergilemekte. Bunun da bir an önce düzeltilmesini bekliyoruz. Bir taraftan PKK’nın elebaşılarına ödül konulurken dahası da YPG’ye tırlarla, uçaklarla araç, gereç, silah, mühimmat gönderilmesini bizim kabul etmemiz mümkün yok. Bunun da bir an önce düzeltilmesini bekliyoruz.”

Basında yer alan bir takım ABD’li askerlerle teröristlerle beraber görüntülerine ilişkin değerlendirmesi sorulan Akar, “Özellikle hududumuza yakın alanlarda manzara vermelerini bizim kabul etmemiz fiilen mümkün değil. Bu keza son derece olumsuz ve son derece alıngan birtakım gelişmelere de neden olabilir. Bu konuda da yine muhataplarımıza telefonla, yüz yüze yaptığımız dağıtılmış görüşmelerde bu hususu da dile getirdik. Bizim ABD’li dostlarımıza bir kez daha ifade etmek istiyorum, bir an önce YPG ile bakış vermekten uzaklaşmaları lüzumlu, herhangi bir şekilde işbirliğimize, ittifaklarımıza zarar vermesini engellemek bakımından.”

BEDELLİ ASKERLİK

Bedelli askerlikte başvuruların 3 Kasım’da sona erdiği hatırlatılarak, uygulama rakamına ilişkin soru üzerine Bakan Akar, şu karşılığı verdi:

“şimdi işlemlerini tamamayan 633 bin 844 gencimiz, vatandaşımızın müracaatlarını tamamladılar, paralarını yatırdılar ve eğitim konusunda da planlamaya dahil edildiler. Bununla ilgili ayrıca eğitim tarihleri keza de eğitim yapacakları yerlerin belirlenmesi konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Bu ayın sonunda, en geç aralık ayının başında bunlar iyice açıklanacak. Kayda Değer bir husus da müracaatlarını yaparak ödemelerini tamamlayan vatandaşlarımızın askerlik şubelerinde işlemlerinin yürütülmesine devam edilmektedir. Ona göre gençlerimizin ellerini çabuk tutuk işlemlerini yapmalarını bekliyoruz. Bunun yanı sıra yeni askerlik sistemine yönelik çalışmalarımız da sürekli devam ediyor.”

SEVAKİN ADASI’NDAKİ ÇALIŞMALAR

Sevakin Adası’ndaki çalışmalara ilişkin soru üzerine Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sudan ziyaretinde Sudan Devlet Başkanı El-Beşir’den adanın aslına yerinde restorasyonunu gerçekleştirmek amacıyla Türkiye’ye devir edilmesini istek ettiğini hatırlatarak, “Mutabakata varılan hususların burada bir bir gerçekleşmeye başladığını görüyoruz.” diye konuştu.

Çalışmalar zarfında Hanefi ve Şafi camileri ile gümrük binasının restore edildiğini aktaran Akar, “Fazla hoş orijinal şekilleriyle ayağa kalkmış bulunuyor. Bundan nedeniyle son derece mutlu olduk. Önümüzdeki günlerde de yine Türk ve Sudan mühendislerinin birlikte çalışmasıyla buradaki etkinlikler gerçekleşecek, tamamlanacak ve tarihi dokuya uygun bir şekilde hayata geçecekler. Bu gerçekte Türkiye ile Sudan arasındaki kültürel meslek birliğimizin hoş bir örneği olarak ortaya çıktı. Bundan sonradan da aynı çalışmalarının tüm Sudan sathında TİKA tarafından Türk ve Sudanlı mühendislerin iş birliği içinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu doğrusu iki ülke arasındaki ilişkilerin kültürel boyutu itibarıyla büyük öneme haiz çalışmalar olarak kayıtlara geçmiş bulunuyor.”

SUDAN İLE ASKERİ IŞ BİRLİĞİ

Sudan Savunma Bakanlığındaki temaslarına karşın soru üstüne Bakan Akar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti esnasında askeri eğitim ve iş birliği anlaşmasının imzalandığını hatırlattı.

Bu kapsamda askeri eğitim iş birliğinin kara, deniz, hava eğitiminin ve tatbikatlarının nasıl yapılacağını Sudan’daki boyutunun nasıl olacağının belirlendiğini ifade eden Akar, “Önümüzdeki günlerde Türk ve Sudan askerlerinin birlikte eğitim ve tatbikat yapmalarına, kara, deniz, hava boyutuyla bir bütünlük içinde, imkan veren çalışmaları gerçekleştirdik. Protokol çalışması yaptık, imzaladık. Önümüzdeki günlerde bu araştırmalar yoğun bir şekilde burada devam edecek. Bizim buradaki önemle üstünde durduğumuz husus Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve Sudan Silahlı Kuvvetlerinin bilgi ve tecrübe paylaşımı fazla manâlı. Bunun da önümüzdeki günlerde bölgedeki barışa, huzura büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu çerçevede çalışmalarımızı yürütmeye devam ediyoruz.”

Milli Savunma Bakanı Akar’a ziyaretinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, TİKA Başkanı Serdar Çam, Türkiye’nin Libya Özel Temsilcisi ve AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler ile AK Parti Genel Başkanı Danışmanı Yasin Aktay da eşlik etti.

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ son dakika son dakika haberler bedelli askerlik başvuruları bedelli askerlik celpleri açıklandı mı abd hulusi akar bedelli askerlik 4. celp dönemi bedelli askerlik 4. celp dönemi açıklandı mı bedelli askerlik yerleri askerlik yerleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: