• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Haberler > GÜNDEM Bakan Kurum ile vatandaş arasında dikkat çeken diyalog!

Haberler > GÜNDEM Bakan Kurum ile vatandaş arasında dikkat çeken diyalog!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşümde gecekonduların yerine 15-20 katlı yapı yapılmasına izin vermeyeceklerini belirterek, “Bu projeler mimari olarak da bizim kültürümüzü yansıtacak. Bunun ilk örneğini Ankara’da yeni Mamak bölgesinde gerçekleştireceğiz.” dedi.

Kurum, Mamak Şehirsel Mutasyon Projesi Ankara Büyükşehir Belediyesi Mamak Koordinasyon Merkezi’ni ziyaret ederek, yeni Mamak Proje alanıyla yapımı tamamlanan Altıağaç ve Karaağaç Şehirsel Değişim Projeleri’ni yerinde inceledi.

Gölbaşı’ndan İmrahor Vadisi’ne kadar olan alanı kapsayan “Kanal Ankara” olarak da adlandırılan, Vadi Ankara Projesi’nin saha incelemesini de yapan Kurum, burada gazetecilere projeye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kurum, bölgelere ilişkin veri vererek, “Birincil etapta şehirsel dönüşümdeki adalet sahiplerine verilmek üzere yeni Mamak bölgesinde bin konut üretimi yapacağız. Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız bu konutları yapacak ve fazla kısa zamanda inşaatlarına başlayıp, yargı sahiplerine teslim edeceğiz.” diye konuştu.

Mamak bölgesinde inşası tamamlanan Altıağaç ve Karaağaç bölgesindeki bin 500 konutu adalet sahiplerine devretmek üzere Büyükşehir Belediyesi ile protokol imzalayacaklarını açıklayan Kurum, hak sahiplerinin istek etmeleri halinde projeden faydalanabileceklerini kaydetti.

“KANAL İSTANBUL’UN ALTERNATİFİ KANAL ANKARA”

Vadi Ankara Projesi’ne ilişkin detayları da paylaşan Kurum, “Kanal İstanbul’un alternatifini ‘Kanal Ankara’ olarak burada gerçekleştiriyor olacağız. Bu bölge içerisinde rekreasyon, yürüme, koşu alanları, bisiklet yolları tümü olacak ve Ankaralımıza kazandıracağımız doğrusu sosyal anlamda koskocoman bir proje olacak.” ifadelerini kullandı.

Ankara’da çoğu insanlar bahçesi projesi olduğuna da değinen Kurum, bunların Atatürk Kültür Merkezi, Eymir Gölü ve Gölbaşı’nda olduğunu belirtti.

Vadi Ankara Projesi’nin Ankara ve Ankaralıya değer katacağına işaret eden Kurum, “Biz Ankara’nın, ilçelerimizin ihtiyacı olan her projeye Bakanlık olarak yardım verme niyetindeyiz. Başkentimizi bulunduğu konumdan daha yukarı sürüklemek adına yapılması gereken ne varsa el birliği içerisinde, teşkilatımızla belediye başkanlarımızla birlikte karar verip, Ankaralılara hizmet etmekten kibir duyuyoruz. İnşallah bu hizmetlerimizin sayısını da arttıracağız.” değerlendirmesinde bulundu.

 “ŞEHIRSEL DÖNÜŞÜMLE İLGİLİ BİR STRATEJI ÇİZDİK”

Kurum, kentsel dönüşüm de yüksek katlı binalar yapılıp, yapılmayacağına ilişkin sorusunu da şöyle yanıtladı:

“Biz tüm Türkiye’de kentsel dönüşümle ilgili bir taktik çizdik ve inşallah ay ardına kadar bu stratejiyi tamamlayıp, yayınlayacağız. Hiçbir yerde biz şehirsel dönüşümde gecekondu mahallesi yapılarının yerine 15-20 katlı yapı istemiyoruz, bunun yapılmasına da müsaade etmeyeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın da açıklama ettiği gibi bizim ulusal kültürümüzü, örf ve adetlerimizi yansıtan semt ölçeğinde, az katlı projeler gerçekleştireceğiz. Bu projeler mimari olarak da bizim kültürümüzü yansıtan projeler olacak. Bunun birincil örneğini yine Ankara’da yeni Mamak bölgesinde gerçekleştiriyor olacağız ve tüm Türkiye’de yapacağımız projeler bundan sonra böyle olacak. Kentsel dönüşümde, 4-5 kat yeni alanlarda, mevcutta eğer bir yapılaşma laf konusuysa buralarda da 7-8 katı geçmeyecek şekilde bir düzenleme yapacağız, bunun dışındaki şehirsel dönüşüme de müsaade etmeyeceğiz.”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna da projelere ilişkin bilgilendirmelerde bulunduklarını belirterek, Kurum’a Ankara’ya böyle bir projeyi kazandırdığı için teşekkürlerini iletti.

“BEN DE GÖREVİMİ BIRAKACAĞIM”

Bakan Kurum, Mamak’ta yaptığı incelemelerde vatandaşların taleplerini de dinledi. Bir vatandaşın bölgede kentsel mutasyon yapılacağı yönündeki vaatlerin uzun süredir yerine getirilmediği yönündeki şikayeti üstüne Kurum, “6 ay içinde burada temel atacağız. Atamazsak sen bana gel, ‘Sen böyle dedin, geldin tekrar yapmadınız’ de yüzüme, ben de görevimi bırakacağım.” diye konuştu.

Konuşmaların arkasından Kurum ve beraberindekiler Gölbaşı Insanlar Bahçesi bölge incelemesi ve Kuzey Ankara Cami, Kongre Merkezi ve Şehirsel Değişim Projesi saha incelemesinde bulundu.

Bakan Kurum’a incelemelerinde Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan ve Bakanlık bürokratları ile diğer ilgililer de eşlik etti.

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ murat kurum haberler ankara gündem çevre veşehircilik bakanlığı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: