• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Haberler > GÜNDEM Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi: Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini… İşte devamı

Haberler > GÜNDEM Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi: Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini… İşte devamı

Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi, Nutuk’un “Türk Gençliğine Bıraktığım Emanet” başlıklı bölümünde yer alır. “Türk istiklâli” ve “Türk Cumhuriyeti” kavramları üzerine sabit bir metindir. On üçü tam ve ikisi eksiltili hitap cümlesi olmak üzere toplam 15 cümleden oluşur.

Mustafa Kemal, bu hitabıyla geçmişte yaşanılan sıkıntıların bir daha her tarafta etmemesi için Türk milletinin istikbali olan gençlere hayati öğütlerde bulunmuştur. Osmanlı Devleti’nin I. Dünya Savaşı’ndaki yenilgisiyle birlikte ortaya çıkan karanlık manzaranın tasviri ile başlar. Bu karanlık şartlarda zeka Türk gençliğinin ödevinin Türk istiklal ve cumhuriyetini sonsuza dek gözetmek ve savunmak olduğu açıklama edilir.

Mustafa Kemal, bir nevi siyasi vasiyetnamesi özelliğinde olan gençliğe hitabeyi okurken çok etkilenmiş ve gözyaşlarını tutamamıştır. Bu duygusal anlar, gazeteler aracılığıyla halka aktarılmış; yerli gazetelerin yanı sıra tanıdık olmayan gazeteler de “Gözleri Ihtiyar Mustafa Kemal” (Daily Telegraph), “Mustafa Kemal’in Göz Yaşları” (Daily Herald) gibi başlıklarla haberi vermişlerdi. Atatürk’ün Nutuk’u, özellikle de Gençliğe Konuşma kısmını okurken fazla duygulanması kamuoyu ve bilhassa gençler üzerinde büyük bir heyecan yaratmış ve Maarif Vekaleti 26 Ekim 1927’de aldığı bir karar ile “Gençliğe Konuşma”‘nin okullardaki bütün sınıflara asılmasına karar vermiştir.

13 Ocak 1928 tarihinde alınan bir kararla Türkiye’de sınıflara, okutulan kitaplara ve kayda değer eğitim kurumlarına konulmuştur.

Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti’ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel senin en değerli hazinendir. İstikbalde dahi seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahili ve harici bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklâl ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerait, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve cumhuriyetine kasdedecek düşmanlar, tüm dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve aldanma ile aziz vatanın kaleleri zaptedilmiş, tüm tersanelerine girilmiş, bütün orduları çeşitli ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Tüm bu şeraitten daha elim ve daha vahim edinmek üzere, memleketin kapsamında, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri kişisel menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Insanlar, fakr-ü zaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde deha vazifen, Türk İstiklâl ve Cumhuriyeti’ni kurtarmaktır! Fakir olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur! (1927)

Mustafa Kemal Atatürk

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ atatürkün gençliğe hitabesi ey türk gençliği birinci vazifen

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: