• DOLAR
  5,4718
  % 0,07
 • EURO
  6,2131
  % 0,15
 • ALTIN
  229,6424
  % 0,15
 • BIST
  104.608
  % 0,01
Haberler > GÜNDEM AK Parti’den aday adaylığı için önemli açıklama

Haberler > GÜNDEM AK Parti’den aday adaylığı için önemli açıklama

AK Parti Tercih İşlerinden Sorumluluk Sahibi Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, 2019 Mahalli İdareler Seçimi aday adaylığı süreci ile ilgili veri verdi.

Türkiye’nin 31 mart 2019 tarihinde 9 ay aradan sonradan bir kez daha sandığa gideceğini ifade eden Yavuz, şunları söyledi:

“Seçimler demokrasinin esas unsurlarındandır. Bu kapsamda milletimiz bir defa daha yetki verecek ve neredeyse daha önce seçilmiş olanlar da bir kere daha hesap verecek. AK Parti öncelikle sayın Cumhurbaşkanımız almak üzere her seferinde ‘rotamız milletin rotasıdır’ dediği için her tercih millete koşa koşa gitme hevesiyle davranmış ve milletin teveccühünü almak, milletin beklentilerine karşılık tahsis etmek amacıyla millete gitmeyi bilmiştir. AK Parti sadece seçim sürecinde yok her dönem hazır olmasıyla biliniyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla da çalışmalarımızı hızlandırdık ve gece gündüz hummalı bir egzersiz sürecine girmiş bulunuyoruz.”

‘BU SEÇIM NAMZET ADAYLIĞI SÜRECİNDE BİLGİLER ÖNCE İNTERNETTEN GİRİLECEK’

Bütün belediye başkanlıkları ve bütün il genel ve belediye meclis üyeliklerine ilişkin müracaatların bugün başladığını bildiren Yavuz, şunları söyledi:

”Saat 11.00’de sistemimizi açıyoruz. Ve müracaatları almaya tüm Türkiye’de başlayacağız. Belediye başkanlıkları için bu müracaatlar 12 Kasım’a değin devam edecek. 12 Kasım Pazartesi Günü saat 19.00’da belediye başkanlıkları için müracaat her tarafta olacak. Fakat il genel ve belediye meclis üyelikleri için başvuru almayı 3 Aralık 2018 Pazartesi günü saat 19.00’a kadar sürdüreceğiz. Bu seçim aday adaylığı sürecinde önce bilgiler internet ortamından girilecek. Yani birey isterse evinden de girebilecek. Sonradan bu ön başvurunun ardından ilgili teşkilat birimine gelmek suretiyle oradan aday formunu çıkaracak ve nemli imzalı bir şekilde ilgili teşkilat birimine ele vermek suretiyle alındı belgesini alacak.”

‘MEVCUT BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ ADAY MÜRACAATINDA BULUNMAYACAK’

Başvuru ücretlerinin emin olduğunu, bayan ve 18-25 yaş aralığındaki genç adayların uygulama ücretinin yarısını, engelli adaylarında toplam ücretin çeyreğini ödemek suretiyle müracaatta bulunacaklarını bildiren Yavuz, şöyle konuştu:

”Bu dönem mevcut belediye başkanlarımız namzet müracaatında bulunmayacak. Geçen dönem büyükşehir belediye başkanlığı için 120 birey namzet adayı olmuş. İl belediye başkanlıkları için 399, ilçe belediye başkanlıkları için 5 bin 50, belde belediye başkanlığı için 930, il genel meclis üyeliği için 1634 ve belediye meclis üyeliği için 10 bin 939 kişi ve toplamda 19 bin 74 kişi aday adayı müracaatında bulunmuştu. Bu sefer yeniden bu rakamlara yakın aday adayı müracaatı olabileceğini öngörüyoruz.”

‘İSTEYEN MİLLETVEKİLLERİNİN MÜRACAATTA BULUNMASI MÜMKÜN’

Genel Başkan Yardımcısı Yavuz, konuşmasına sonradan şöyle devam etti:

“Bizim tüzüğümüze göre 3 dönem kuralı var ve bu devam etmektedir. Oysa buna ilişkin daha önceki kongrelerin birinde bir esneme yapılmış ve tüzükteki bu yetki Merkez Karar Idare Kurulu’na (MKYK) aktarılmıştı. Dolayısıyla tüzüğümüzdeki bu yasaklanmış devam etmektedir. Fakat MKYK’nın bunu esnetme hakkı ve yetkisi vardır. Milletvekillerimize ilişkin herhangi bir karar almadık. Milletvekilleri bildiğiniz gibi milletvekilliğinden istifa etmeden de müracaatta bulunabilirler. Bizde AK Parti olarak milletvekillerinin başvuru etmesine yönelik bir karar almadık. Açıkçası ne dek milletvekili müracaatta bulunur şeklinde de bir öngörümüzde şu lahza yok. Lakin isteyen milletvekillerinin müracaatta bulunması kuşkusuz mümkündür.”

‘BU SORUYA YANIT VEREMEYECEĞİMİ ÖNGÖRÜYORSUNUZDUR’

Daha sonra basın mensuplarının sorularına yanıtlayan Yavuz, bir gazetecinin “Ankara, İstanbul, İzmir için adı geçen bir takım isimler var. İstanbul için Numan beyin ismi geçiyor. Melih Gökçek’in de ismi MHP tarafından dillendirilmişti. Bu konuyla ilgili neler bildirmek istersiniz?” sorusuna şu şekilde yanıt verdi: “Soru hoş fakat bu soruya yanit veremeyeceğimi siz ön görüyorsunuzdur. Dolayısıyla iyi olur, hoş olur, hayırlısı olan olur inşallah diye temenni etmek istiyorum.” 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ ak parti ali ihsan yavuz haberler lokal seçimler 2019

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: