• DOLAR
  5,3194
  % 0,02
 • EURO
  6,0377
  % -0,05
 • ALTIN
  227,6534
  % 0,56
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Haberler > GÜNDEM AK Parti, aday adayı başvuru sayısını açıkladı

Haberler > GÜNDEM AK Parti, aday adayı başvuru sayısını açıkladı

AK Parti Tercih İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, aday adaylığı sürecine ilişkin, “Lahza itibarıyla bin 386 kişinin başvuru ettiğini gördük, bütün Türkiye’yi kastederek söylüyorum. Bunların içerisinde kaç parça başına kadın aday, kaç tanesine engelli aday, kaç adam başına 18-25 yaş aralığındaki genç bunların içerisindeki tahsil durumu, meslek durumu bütün detayları görebileceğimiz bir sistem üzerinden bu müracaatları alıyoruz.” dedi. 

Yavuz, parti genel merkezinde, 2019 Mahalli İdareler Seçimleri namzet adaylığı sürecine ilişkin gelinen son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.

Tercih hazırlıkları zarfında teknolojiden faydalandıkları yeni bir sistem kurgulayarak tüm bilgileri elektronik ortamda peşine düşüp takip etmek istediklerini bildiren Yavuz, aday müracaatlarındaki süreci bu şekilde başlattıklarını açıklama etti.

Yavuz, “Lahza itibarıyla bin 386 kişinin müracaat ettiğini gördük, bütün Türkiye’yi kastederek söylüyorum. Bunların içerisinde kaç tanesi kadın aday, kaç tanesine engelli aday, kaç parça başına 18-25 yaş aralığındaki genç bunların içerisindeki tahsil durumu, meslek durumu tüm detayları görebileceğimiz bir sistem üzerinden bu müracaatları alıyoruz.” diye konuştu.

Müracaatların 5 Kasım’da başladığını ve 12 Kasım’da son bulacağını anımsatan Yavuz, sistemin sorunsuz bir şekilde işlediğini vurguladı.

Merkezi yoklamayla adayları belirlerken birçok unsurdan yararlandıklarını gösteren Yavuz, bütün belgelerin yeni sistem baştan sona ellerinde olduğunu kaydetti.

Müracaatların elektronik ortamdan alınmasıyla zamandan ve kağıttan önemli ölçüde tasarruf sağlanacağını anlatan Yavuz, teşkilat temayül yoklamasının da elektronik ortamda 18 Kasım’da gerçekleştirileceğini ve hazırlıkların devam ettiğini, bu iki organizasyon için harcanılacak toplam 6 ton kağıdın israfını da önleyeceklerini vurguladı.

Bir soru üzerine Merkez Karar Idare Heyeti toplantısında mevcut belediye başkanlarının namzet adaylığına başvuru etmemeleri konusunda bir karar aldıklarını anımsatan Yavuz, şu bilgileri verdi:

“Bazı belediye başkanlarımız ancak iki tane istisna oldu böyle, kendi ilçeleri yerine büyükşehire müracaatta bulundukları için müracaat ettiler. Biz aslında belediye başkanlarımızın ayrıca kendi mevcut bulundukları, görev yaptıkları belediye için keza de diğer bir yer için müracaat yapmamalarını arzu etmiştik. Sistemi düzelttik ve sistemde tüm belediye başkanlarımızı T.C. kimlik numaralarıyla girdik, belediye başkanlarımız başvuru etmiyor, edemiyorlar şu lahza için.”

“İL VE İLÇE BAŞKANLARININ BAŞVURUSUNA LÜZUM YOK”

Ali İhsan Yavuz, bu konuyu genişlettiklerine değinerek, “İl başkanlarımızın ve ilçe başkanlarımızın şimdilik başvuru etmelerine lüzum yoktur dedik, onun için müracaatlarını almıyoruz şimdilik. Tekrar aynı şekilde bayan ve gençlik kollarımızın il ve ilçe başkanlarının da şimdilik başvuru etmelerine lüzum yoktur.” diye konuştu.

İl ve ilçelerdeki asıl kademe, bayan kolları ve gençlik kolları başkanlarının kendi unsurları olduğunu ve hepsini tanıdıklarına göze çarpan eden Yavuz, “Gereksiz Yere istifa etmesinler, sahiden gerek varsa istifa ettirelim ve sahiden lüzum varsa bu yarışın içine girsinler çünkü bizim onlara ihtiyacımız var. Yani namzet olamayacaklarsa birçok arkadaşımız istifa ederek boşta da kalmasın istiyoruz. Elbette bir garantisi olmayacak sonradan da ‘istifa edin’ dediğimizde de fakat ne kadar haricen kalma işini minimize edersek o kadar kardır diye düşünüyoruz. Aslında bu bir anlamda o arkadaşlarımızın hukukunu gözetmek anlamına da geliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Aday adayı müracaatı yapamayan bu şahısların temayül yoklamasında yer alıp almayacaklarına ilişkin soru işaretleri bulunduğunu andıran Yavuz, “Fiilen bu düşüncesiz bir soru işareti. Biz temayül yoklamalarında çarşaf liste üzerinden gitmeyeceğiz. Müracaat edenlerin içerisinden ‘kim namzet olsun’ diye bir sorumuz değil. Mevcut belediye başkanlarımıza soracağız, başvuru etmeseler de soruyoruz.” ifadesini kullandı.

Temayül yoklamasında mevcut belediye başkanları dışarıda önerilecek iki ismin de sorulduğunu aktaran Yavuz, “Bu müracaat edenlerin arasından olabileceği gibi etmeyenlerin de arasından da olabilir. Dolayısıyla ‘istifa etmedim, başvuru etmedim, bu nedenle temayül yoklamasına dahil değilim’ gibi bir tasa ve endişe taşımaya gerek yok.” dedi.

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ ak parti yerel tercih haberler ali ihsan yavuz

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: