• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Haberler > GÜNDEM 10 Kasım hangi güne denk geliyor? – 2018 10 Kasım ne zaman?

Haberler > GÜNDEM 10 Kasım hangi güne denk geliyor? – 2018 10 Kasım ne zaman?

10 Kasım tarihi hangi güne denk geliyor? sorusu merak edilmeye başladı. Her sene aksatılmadan yapıldığı gibi bu yılda 10 Kasım tarihinde saat 9’u 5 geçe Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk saygıyla anılacak. Mustafa kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümünün 80. yılında, öğrenciler 10 Kasım tarihinin hangi güne geldiği araştırıyor. Peki, 10 Kasım hangi güne eşit geliyor? İşte cevabı…

ÖNE ÇIKAN HABERLER

10 KASIM HANGİ GÜNE EŞIT GELİYOR?

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 80. yılı olan 10 Kasım’ın hangi güne eşit geleceği öğrenciler tarafından merak konusu oldu. Yüce Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anıcağımız 10 Kasım tarihi bu sene yani 2018 yılında Cumartesi gününe denk geliyor. 

10 KASIM YÜCE ÖNDER ATATÜRK’ÜN VEFATI

Siroz teşhisi konulması
Mustafa Kemal Atatürk, 1938 başlarında iştahsızlık ve halsizlik hissetmeye başladı. Vücudunun farklı alanlara yönlendirilmiş yerlerinde kaşıntılar meydana geliyor ve burun kanamaları güçlükle önleniyordu. Bu kaşıntıların Çankaya Köşkü’ndeki karıncalardan meydana geldiği öne sürüldü ve köşk ilaçlamaya alındı. Atatürk de özel bir kür tedavisi için Yalova Termal’e gönderildi. Termal Otel’de, 22 Ocak 1938 günü Atatürk’ü tetkik eden Dr. Nihat Reşat Belger, karaciğer rahatsızlığından kuşkulandı ve Atatürk’e siroz teşhisi koydu. Doktor Belger’in mutlak surette perhiz yapmasını nasihat ettiği Atatürk, Termal Otel’deki tedavisine bir vakit daha devam etti, ama doktorların bütün itirazlarına karşın 1 Şubat 1938’de tedaviyi yarıda bırakarak Bursa’ya hareket etti.

Fransa’dan hekim getirtilmesi
Atatürk’ün sağlık durumu durumunun ağırbaşlılık göstermesi hükümeti de telaşlandırdı ve Başbakan Celâl Bayar, Avrupa’dan iki hekim getirilmesini önerdi. Atatürk o günlerdeki Hatay Sorunu yüzünden hastalığının haricen duyulmasının iyi olmayacağını düşündüğünü belirterek bunu reddetti ancak Türk doktorların detaylı bir muayene yapmasını kabul etti. 6 Mart 1938 günü beş hekim Çankaya Köşkü’nde Atatürk’e bir konsültasyon yaptılar ve siroz hastalığı teşhisini yinelediler. Atatürk’ün elbette alkol almaması gerektiğini söyleyerek yoğun çalışma temposunu da azıcık düşürmesini istediler. Atatürk bu önerilere olumlu yanıt verdi. Bu muayeneden bir vakit sonra Başbakan Celâl Bayar’ın tavsiyesi üstüne Paris Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Noel Fissenger Ankara’ya davet edildi. Fissenger Atatürk’ü muayene etti ve öteki doktorların teşhis ve tavsiyeleriyle örtüşen bir teşhis-çare ortaya koydu. Ilk teşhisten sonradan Fissinger Atatürk’e “Efendim, büyük savaşlar kazanmış olabilirsiniz ancak bu olayda vaka sizsiniz ve ben de sizin komutanınızım, lütfen bu hususu unutmayınız” telkininde bulunmuştu. Fransız doktorun sözleri, tavsiyeleri ve tavırlarından memnun kalan Atatürk doktorun tavsiyelerini önemli şekilde uygulamıştır.

Son defa Ankaralıların karşısına çıkışı

19 Mayıs 1938’de Ankara Stadyumu’nda Yugoslavya Savunma Bakanı Orgeneral Ljubomir Marić’i kabul ederken.
Atatürk’ün rahatsızlığı ve bilhassa Avrupa’dan hekim getirtilmesi, dünyada geniş yankı buldu. Ölmek üzere olduğu ve siyasi mirasını kime bırakacağı yönündeki haberler üzerine Atatürk bütün dünyaya sağlıklı olduğunu göstermek isteyerek 19 Mayıs 1938 günü (Samsun’a çıkışının 19. yıldönümünde) Ankara Stadyumu’nda halkın karşısına çıktı. Bu, Ankaralıların karşısına son kez çıkışı oldu. Kutlamalar fazla parlak geçti, o günün anısına Ankara Stadyumu’nun adı 19 Mayıs Stadyumu olarak değiştirildi.

Hatay gezisi ve İstanbul’a geçiş

Atatürk benzer gün törenden sonra, Hatay Sorunu ile ilgili olarak Mersin’e hareket etti ve sonra Adana’ya geçti. Yapılan askeri geçit törenleri ile ordunun başında olduğunu gösterdi. Bu törenler işe yaradı, dış basında meydana çıkan rahatsızlık ve “ölüyor” tarzı haberler kesildi. Fakat bu gezi Atatürk’ün hastalığını iyiden iyiye artırmıştı. Atatürk 26 Mayıs 1938 günü son kez Ankara’dan ayrıldı, İstanbul’a hareket etti.

İstanbul’da 1 Haziran 1938’de Savarona Yatı’na geçti ve 25 Temmuz 1938’e dek orada kaldı. Yaz sıcakları üzerine tekrar Dolmabahçe Sarayı’na döndü.

Vasiyeti

5 Eylül 1938 günü Atatürk vasiyetini yazdı ve bütün malvarlığını kayıtlı şartlarla, genel başkanı olduğu Cumhuriyet Halk Partisi’ne bıraktı. Kız kardeşine, manevi çocuklarına ve İsmet İnönü’nün çocuklarına para yardımı yapılmasını belirtti. Hem Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na da açıklanmış miktarlarda takviye yapılmasını istedi.

6 Eylül 1938’de Fransız doktor Fissenger üçüncü defa İstanbul’a geldi. Atatürk’ün karnında biriken su en ince ayrıntısına kadar artmıştı. O gün Atatürk’ün karnından bütün altı litre su alındı. Ama buna karşılık Atatürk’ü daha da hafifletmek için on iki litre su alındığı söylendi. 18 Eylül 1938’de Başbakan Celâl Bayar, Dolmabahçe Sarayı’na geldi ve dört yıllık ekonomik plan dosyasını sundu. Atatürk, ülke ekonomisi için fazla tartma içeren projelerin gerçekleştirilmesi için Türkiye’nin önünde azami üç yıl olduğunu, bir dünya savaşı çıkacağını ve bir lahza önce bu projelerin hayata geçirilmesini istedi.

Komaya girmesi
Hastalık artan bir şekilde ilerliyordu ve Atatürk’ün karnında tekrar su toplanmıştı. Ekim ayında yeniden su alma işlemi yapıldı. İşlemin arkasında 16 Ekim 1938 günü öğleden sonra Atatürk ağır bir komaya girdi. Hükümet, ulusu Atatürk’ün sağlık durumundan bildirmek nedeniyle 17 Ekim 1938’den itibaren Anadolu Ajansı aracılığı ile devlete ait tebliğler yayınlamaya başladı. Atatürk girdiği komadan 21 Ekim günü çıktı. Fazla istemesine rağmen sıhhat elvermediği için 29 Ekim 1938 günü Ankara’da cumhuriyetin onbeşinci yıldönümü kutlamalarına katılamadı. Bayram sebebiyle Ankara’da düzenlenen törenlerde Türk Ordusu’na hitaben yazdığı bayram konuşmasını Başbakan Celâl Bayar okudu. 29 Ekim akşamı Ankara’dan dönen Kuleli Askeri Lisesi öğrencileri Dolmabahçe Sarayı önünden geçerken sevgi gösterilerinde bulundular. Atatürk’ün TBMM beşinci dönem dördüncü yasama yılını açış konuşmasını da 1 Kasım 1938’de Başbakan Celâl Bayar okudu.

9 Kasım günü ve gecesi bu ağır koma devam etti. Atatürk, 10 Kasım 1938 Perşembe sabahı saat 9’u 5 geçe, İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda hayatını kaybetti.

10 Kasım’lara
Elveda seslenmek son kez
Meğer ne zormuş Tahsis,
Barışmam, küstüm artık!
Tüm 10 Kasım’lara.

Bütün şiirler tek sana
Okunuyor dürüst ağıtla,
Barışmam, küstüm artık!
Tüm 10 Kasım’lara.

                     Hüseyin Yılmaz

Atatürk’üm
Dağlar rüzgarlarında, sular çağlayanında
Yalnız senin adını anıyor Atatürk’üm
Tüm halk bu anda, bütün tarih bu anda
Öksüz bir evlat gibi yanıyor Atatürk’üm.

Ufuklara yaslanıp boynunu büken güneş
Derdini denizlere dağlara döken güneş
Göğsünü yırta yırta kalbini söken güneş
İçli bir gönül gibi kanıyor Atatürk’üm.

                      Nahit Nafiz Edgüer

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ 10 kasım 10 kasım anma törenleri 10 kasım hangi güne eşit geliyor 10 kasım okullar tatil mi 10 kasım resmi tatil mi 10 kasım hangi gün 10 kasım ne vakit

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: