• DOLAR
  5,3006
  % 0,41
 • EURO
  6,0071
  % 0,71
 • ALTIN
  225,9243
  % 0,37
 • BIST
  102.515
  % -0,19
Haberler > Ekonomi > Teknoloji > Yandex’in kurucusu Türkiye planlarını açıkladı ‘Araç paylaşımı Türkiye için çok uygun’

Haberler > Ekonomi > Teknoloji > Yandex’in kurucusu Türkiye planlarını açıkladı ‘Araç paylaşımı Türkiye için çok uygun’

Yandex’in kurucusu ve CEO’su Arkady Volozh, Türkiye’de yatırım yapmak istediklerini, asıl amaçlarının Rusya’da olduğu gibi burada alıcı hizmetleri sunmak olduğunu belirterek, “Mesela araç paylaşımı İstanbul’da yok. Bu bundan böyle yeni ulaşım metodu, Türkiye için de çok yerinde olacaktır” dedi.

Türkiye’nin meslek ve markalar dünyasını, marifetli endüstrilerini, ilham verici isim ve projeleriyle buluşturan Brand Week Istanbul etkinliğinde konuşan Yandex’in kurucusu ve CEO’su Arkady Volozh, İstanbul’da zaman zaman metrobüse de bindiğini belirterek, “Böyle bir hayata alışkınım ve daha önce nasıl yaşıyorsam böylece yaşamaya devam ediyorum.Ulaşım için metroyu seçtiğinizde, buradaki hayatın ritmini de anlayabiliyorsunuz. Bundan Böyle vasıta kullanımı paylaşımı yaygınlaşıyor. Bu konuda bizim de girişimlerimiz var” diye konuştu.

‘RUSLARIN GOOGLE’IYIZ…’

Dünya genelinde Yandex’in, Rusların Google’ı olarak bilinmesinin, şayet yaptıkları işi insanlara izah etmek konusunda kolaylık sağladığını anlatan Volozh, “Sahiden 1997 yılında Google’dan önce yola çıktık. Ama son 10 yılda neler yaptığımızı izah etmek için bu kolay bir yol. Bize Rusya’nın Uber’i, Alibaba’sı, Amazon’u da diyorlar. Bu sayede insanlara ne yaptığınızı kolay bir şekilde anlatmış oluyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Volozh, Yandex’in Türkiye’deki yolculuğunun 2011 yılında başladığını hatırlatarak, şunları dile getirdi:

“Ekonomik ve teknolojik açıdan baktığımızda bizim için Türkiye yeterince büyük bir pazardı. bununla beraber da erişilebilir bir pazardı. ilk önce İstanbul’a geldiğimde ve Boğaz’ı gördüğümde, şehrin ritmini hissettiğimde, ‘burada başlayabilirim’ dedim. Hizmetlerimizi burada sınamak istedik.

Antitröst davasından sonra uygulamalarımızı android cihazlar için sunabiliyoruz. Lakin ağustos ayına dek Yandex herhangi bir uygulamayı android telefonlar için kullandıramıyordu. Artık bu değişti. Artık burada da bunun açılımlarını göreceğiz. Stratejimizi etkileyecek yeni hizmetler de sunmaya başlayacağız.”

‘SANAL ASİSTANA ÖNCE RUS KLASİKLERİNİ OKUTTUK’

Volozh, 2018’in son çeyreğine bakıldığında Yandex’in takvim yükselme oranının yüzde 40 olduğunu açıklama ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Böyle bir artış oranını 2012’den beri görmemiştik. 2012’de yarım milyon dolarken gelirlerimiz derhal yüzde 40’lık bir büyümeden bahsediyoruz. Gelirler artmaya devam ediyor çünkü yalnızca bundan böyle reklam pazarında değiliz, bambaşka alanlarda da insanlara jurnal hayatında asistan oluyoruz. En iyi Rusça konuşan sisteme sahibiz. Türkiye için de fazla güzel lansmanlarımız olacak. En iyi Türkçe konuşan asistanı meydana getirmek istiyoruz, Alis adı, Rusça’da Alisa. Alis, yalnızca metni okumakla kalmıyor. Microsoft ya da Apple asistanları çok sınırlı söyleyebilecekleri şeyler konusunda. Programcılar belirli bir metin koyuyor, ona tarafından yanıt veriyor. Onların dışarıda bir soru sorulursa cevaplayamıyor. Bizimki fazla daha özgürlük. Bu asistanı eğittik. Ilk Kez olağan edebiyatı, Puşkin, Tolstoy, Çehov gibi yazarları okuttuk. Fazla kötümserleşti tezgâhtar. Ondan sonradan sosyal ağ bilgisi verdik. Ardından ergen gibi davranmaya başladı. Bunun üstüne iyi bilgi kaynaklarıyla besledik, böylece zeki, entelektüel ve en iyi asistana dönüştü.”

‘BU SORUYU HİÇ SEVMİYORUM’

Volozh, aralıksız kendisine sorulan “Türkiye’de yatırım yapacak mısınız?” sorusunu hiç sevmediğini belirterek, şöyle konuştu:

“Çünkü yerini belirlemek, para yatırmak çağırmak değil. Türkiye’de daha pozitif hizmet yaratabilir miyiz? Bununla yeni para kazanımı, cümbür cemaat için söz konusu olabilir mi? Tabii Türkiye’de yerleştirmek istiyoruz lakin bizim esas amacımız, burada alıcı hizmetleri arzetmek, Rusya’da olduğu gibi. Örneğin araç paylaşımı İstanbul’da yok. Moskova’da en büyük araç paylaşımı filosuna sahibiz. Avrupa’da da en büyük, dünyada da ikinci. 10 bin araçlı bir filo sadece Moskova için var. Bu artık yeni ulaşım metodu. Türkiye için de fazla uygun olacaktır. Çünkü buradaki taksi durumu çok fazla sınırlı, düzenlemeler katı. Vasıta paylaşımı çok daha iyi sonuçlar verebilir burada” görüşünü dile getirdi.

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ yandex yandex navigasyon google uber microsoft alibaba amazon apple

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: