• DOLAR
  5,2792
  % 0,00
 • EURO
  5,9745
  % 0,17
 • ALTIN
  224,8381
  % 0,29
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Haberler > Ekonomi > Teknoloji > MOBİSAD: Telefon harcı daha fazla artırılsın MOBİSAD: Cep telefonu harç tutarı daha fazla artırılmalı

Haberler > Ekonomi > Teknoloji > MOBİSAD: Telefon harcı daha fazla artırılsın MOBİSAD: Cep telefonu harç tutarı daha fazla artırılmalı

Yurt dışından yolcu yanında gelen cihazlar için ödenen IMEI tescil harcı tutarının 170.70 TL’den 500 TL’ye yükseltilmesini değerlendiren Mobil Irtibat Araçları ve Bilgi Teknolojileri Meslek Adamları Derneği’nin (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, yeni düzenlemeyi desteklediklerini söyledi.

Türk vatandaşlarının yurt dışından yanlarında getirdikleri cep telefonları için ödedikleri harç ücretinde bugün yapılan artışla ilgili konuşan MOBİSAD Başkanı Turnacı, “Bilindiği üzere 2017 yılında 149.20 TL olan ücret, 2018’de 170.70 TL olarak yenilenmişti. Bugün çıkan kararla 500 TL’ye yükseltildi. Gezgin beraberinde yurt dışından gelen cihazların her sene büyük bir büyüme gösterdiğini göz önüne alırsak bu adımın olumlu olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Turnacı, “Hatta düzenlemeyle birlikte bu sene 1 milyon adedi aşmasını beklediğimiz yolcu yanında gelen telefonlarda yüzde 10-15 civarında bir düşüş yaşanacağını öngörüyoruz. öte yandan düzenlemenin başvuru formu esaslarıyla ilgili daha da genişletilmesi sektör ve ülke ekonomisine daha pozitif katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

‘BİR PASAPORTA 5 YILDA BİR ADALET VERİLSİN’

Gezgin yanında cihaz getirmenin maksadını aşıp ticari bir çalgı olarak kullanıldığını açıklayan MOBİSAD Başkan, şunları söyledi:

“Bu durum hem ücret adaletsizliği keza de ödenti kayıplarına yol açıyor. Bu düzenlemeye ek olarak beklentimiz; gerek devletimizin ödenti kayıplarını azaltmak, gerekse yurt dışından aygıt getirme imkanı olmayan vatandaşlarımızın yaşadığı ücret adaletsizliğini ortadan uyandırmak için bu oranın daha pozitif artırılmasıdır. Ayrıca Hac ve turizm amaçlı grupların pasaportları ile toplu şekilde yurda cihaz kaydının yapılması sonucu hileli kazançların ve pasaport sahiplerinin mağduriyetinin engellenmesi için tek seferde minimum 45 gün yurt haricen kalma süresi ve bir pasaport ile minimum 5 yılda bir aygıt girişinin yapılabilmesi zorunluluklarının da düzenlemeye dahil edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ mobisad telefon harcına zam imei gezgin beraberinde cep telefonu cep telefonu harç imei kaydı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: