• DOLAR
  5,3302
  % 0,22
 • EURO
  6,0486
  % 0,13
 • ALTIN
  226,8509
  % -0,00
 • BIST
  103.329
  % 0,81
Haberler > Ekonomi > Teknoloji > Hangi hesabınız kaç para ediyor? Dijital verilerinizin toplamı 50 dolar etmiyor!

Haberler > Ekonomi > Teknoloji > Hangi hesabınız kaç para ediyor? Dijital verilerinizin toplamı 50 dolar etmiyor!

Kimlik hırsızlığı gibi siber suçları çoğu kullanıcı duymuş ve hatta bunlara maruz kalmış olsa da, çalınan bilginin değerinin oldukça düşük kaldığı ortaya çıkarıldı.

Siber emniyet kuruluşu Kaspersky Lab göre yapılan yeni bir alıştırma, kimlik bilgilerinin para olarak fazla pozitif bir değere sahip olmasa da suçlular için başka yöntemlerde kullanılacak kayda değer birer varlık olduğunu gösterdi.

Araştırmada, siber suçluların sosyal ağ hesapları ve oyun sitelerine uzakta erişim gibi popüler servislerden çalınan verilere büyük ilgi gösterdiği belirlendi.

Kişisel verilerin değerini ve suçlular tarafından nasıl kullanıldığını öğrenmek için Dark Web piyasalarını inceleyen Kaspersky Lab araştırmacıları, herhangi bir kişinin bütün dijital yaşantısının 50 dolardan düşük fiyata satılabildiğini fark etti.

Bunun içinde, çalınan sosyal ağ hesapları, banka bilgileri, sunuculara veya bilgisayarlara uzaktan erişim ve hatta kredi kartı bilgilerinin bulunabileceği Uber, Netflix, Airbnb, Spotify gibi popüler servisler, oyun siteleri, arkadaş bulgu uygulamaları ve porno sitelerdeki hesaplar gibi veriler yer alıyor.

Araştırmacılar hem, ele geçirilen tek bir hesabın fiyatının genel olarak 1 dolar civarında olduğunu, fazla sayıda alım yapıldığında ise indirim olabildiğini tespit etti.

Araştırmaya tarafından verinin karaborsasında kullanıcıların bilgilerinin ortalama değerleri ise şöyle:

Servis / Tatbik Tanımlama Fiyat
(Hesap Başına) Oyun Steam, PSN, Xbox… $1 Facebook Hesaba doğrudan erişim $1 Spotify Premium üyelik $2 Netflix Üyelik $1-5 Masaüstü Uzak erişim için kulanıcı adı ve şifresi $5-50 Spiker Kulanıcı adı ve şifresi $5-50 E-Ticaret Airbnb ve benzerleri dahil online alışveriş hesabı bilgileri $10

Suçluların bu tür veriler çalarken en sık kullandıkları yöntemler amaç odaklı kimlik avı saldırıları veya bir uygulamanın internet ile ilgili güvenlik açıklarından kullanma oluyor.

Başarılı bir saldırının arkasında suçlular, ele geçirilen servisler için e-posta ve şifre kombinasyonlarını topluyor. Birçok birey benzer parolayı pat diye artı hesapta kullandığından, saldırganlar bu bilgiden diğer platformlardaki hesaplara erişmek için de yararlanıyor.

Data hırsızlığının cümbür cemaat için büyük bir tehdit olduğunu söyleyen Kaspersky Lab Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı David Jacoby, “Bu ayrıca kişisel keza de toplumsal bir korkutma, çünkü çalınan veriler topluma karşın kötülüklere fiziki destek sağlıyor” dedi.

Uzmanlar, internet kullanıcılarının dijital yaşantıları güvende tutabilmeleri için şu önlemleri almaları gerektiği konusunda uyarıyor:

– Kimlik avından korunmak için, bir şeye tıklamadan önce defalarca bağlantı adresinin ve gönderici e-postasının doğru olup olmadığını denetim edin. Sağlam bir emniyet çözümü de kimlik avı amaçlı bir web sitesine girmeye çalıştığınızda sizi uyaracaktır.

– Tek bir bilgi sızıntısının bütün dijital kimliklerinizi etkilemesinin önlemek için aynı parolayı asla aniden fazla web sitesi, servis ya da uygulamada kullanmayın. Anımsamak için zorlanmadan, dinç ve ele geçirilemeyen parolalar meydana getirmek için şifre yöneticisi kullanın.

– Kimlerin sizin bireysel verilerinize sahip olduğunu öğrenmek için PrivacyAudit.me gibi kullanıcıların verilerini çok sayıda ayrı kaynakta otomatik olarak arayan hizmetlerden yararlanın. 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ kaspersky lab siber güvenlik dark web spotify airbnb netflix uber facebook

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: