• DOLAR
  5,2927
  % 0,18
 • EURO
  6,0067
  % 0,16
 • ALTIN
  228,4430
  % 0,12
 • BIST
  101.742
  % 0,01
Haberler > Ekonomi > Teknoloji > Google çalışanlarının eylemi ilk sonucunu verdi Protestoların ardından Google cinsel taciz politikasını güncelledi

Haberler > Ekonomi > Teknoloji > Google çalışanlarının eylemi ilk sonucunu verdi Protestoların ardından Google cinsel taciz politikasını güncelledi

Şirket içinde yaşanan cinsel tacizleri ve eşitsizlik politikalarını protesto etmek için sokaklara dökülen binlerce Google çalışanın mücadelesi sonuç verdi. 1 Kasım’da dünya genelindeki Google ofislerinde on binlerce çalışanın katılımıyla düzenlenen gösterilerin peşinde, Google ve çatı şirketi Alphabet yönetimi şirketin cinsel taciz politikasını güncelledi.

Son birkaç hafta içinde yöneticiler olarak çalışanların geri bildirimlerini dikkatle dinlediklerini söyleyen Google CEO’su Sundar Pichai, geçmişte her zaman içten kararlar vermediklerini belirterek, bunun için özür diledi.

Yaşanan sorunların arkasından bir takım değişiklikleri yapmanın zamanının geldiğini açıklayan Pichai, şirketteki cinsel taciz iddialarıyla ilgili yeni politikaları da yayınladı.

Şirketin yeni politikalarından dikkat çeken maddeler şöyle:

Öncelikli olarak Google, cinsel taciz ve cinsel hücum iddiaları için isteğe tabi olarak tahkim yapacak. Soruşturma Raporu’nun aşağı cinsel tacize odaklanan yeni bir bölüm oluşturulacak. Bu raporda, iddiaların ne kadarının kanıtlanmış olduğu, hangi disiplin işlemlerinin yapıldığı ve hangi cins davranışların şirkette işten çıkarmalara yol açtığı hakkında ayrıntılı bilgiler yer alacak.

Google taciz, ayrımcılık, misilleme, tutum standartları ve işyeri kaygılarıyla ilgili politikalarını da kamuoyuyla paylaşacak. Bunlara ilave olarak şirket, bu stil soruşturmaların nasıl ele alınacağını ve çalışanların bu süreçten neler bekleyebileceklerini içeren ve düzenli olarak güncellenecek bir rehber da yayınlayacak. Çalışanlara cinsel taciz konusunda eğitim de verecek olan Google, bunun için Personel İlişkileri biriminde danışmanlar da bulunduracak.

ÇALIŞANLAR NE İSTİYORDU?

Google çalışanları, 1 Kasım’da dünya genelinde gerçekleştirdikleri meslek bırakma eyleminde, şirket yönetiminden şunları istek etmişti:
1- Mevcut ve gelecekteki bütün çalışanlar için taciz ve ayrımcılık durumlarında gerekli tahkime son verilsin.
2- Fırsat eşitsizliği ve maaşlar konusunda bir vaat verilsin.
3- Kamuoyuna açık bir şekilde Cinsel Taciz Şeffaflık Raporu açıklansın.
4- Cinsel taciz ve suistimali güvenli ve anonim olarak gösteren açık, standart ve küresel bir sürece geçilsin.
5- Ilk Elden CEO’ya yanıt tahsis etmek ve aracısız olarak Yönetim Kurulu’na tavsiyelerde bulunmak için biri görevlendirilsin. Yönetim kuruluna çalışanları temsilen biri atansın.

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ google sundar pichai alphabet cinsel taciz eşitsizlik

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: