• DOLAR
  5,2973
  % 0,35
 • EURO
  6,0019
  % 0,63
 • ALTIN
  225,6738
  % 0,31
 • BIST
  102.375
  % -0,33
Haberler > Ekonomi > Para Krediler 2 ayda 230 milyar lira azaldı

Haberler > Ekonomi > Para Krediler 2 ayda 230 milyar lira azaldı

Dün Bursa’da konuşan Define ve Maliye Bakanı Berat Albayrak dengelenme sürecinin beklenenden de iyi gittiğini, yılsonu için cari açığın tahminlerin ötesinde düşüş gösterebileceğini söyledi. Albayrak “Kimsenin piyasadaki artı algıyı bozmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Çıktığı yurtdışı borçlanmasında 1.5 milyar doları sıcacık borçlanan, hatta üç katı teklif toplayan, risk primini de düşüren Define’nin patronu olarak pozitif havadan yandan taraf olması gayet alışılagelmiş bir şart.

-Cari açığın düşüşü için ekonomideki dengelenmenin sürmesi gerekiyor. Zaten üçüncü çeyrekteki kur, faiz ve enflasyon şokunun altından böylece bir kaç ayda kaçıp kurtulmak olası yok. Yaraları tahsis etmek ve iyileştirmek zaman alacak. Bu da daha uzun vadenin işi ve yapı önlemlerin, reformların yapılmasını gerektiriyor.

İçine girdiğimiz girdaptan kurtulmanın yolu küçülmekten geçiyor. Küçülerek derlenip toparlanacağız ve bünyeyi sağlamlaştırarak her yerde çoğalma yoluna koyulacağız. 

-Milletlerarası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s de dün yaptığı açıklamada  Türkiye ekonomisinin olasılıkla resesyona girdiği ve gelecek yılın ortasına değin daralma beklediği, canlanmanın fakat yılın ikinci yarısında başlayabileceği tahmininde bulundu.

RESESYONUN 2 KAYDA DEĞER GÖSTERGESİ

 -Hesaplı veriler ise ayrıca bakanı ayrıca de yapılan tahminleri doğruluyor. Çünkü ithalat çabucak düşüyor. Türkiye az daha dış ticaret fazlası verir ülkü gelecek. İhracatın ithalatı karşılama oranı ekim ayında yüzde 97’ye çıktı. Son 30 yılın en iyi rakamı. Cari açık sene sonu için 40 milyar doların altına dürüst gidiyor.

-Hesaplı faaliyetlerin daralmakta olduğunu gösteren ikinci önemli data de kredilerin çabuk azalmasıdır. Dün açıklanan Merkez Bankası haftalık verilerine kadar yurtiçine kullandırılan krediler 2 Kasım itibariyle 2 trilyon 316 milyar liraya indi. Bir haftada 40 milyar ve yüzde 1.7 azalma meydana geldi.

İŞLER BIÇAK GİBİ KESİLDİ Mİ?

 –Kredilerin ağustos ayı sonuna tarafından düşüşü ise 230 milyar lirayı buluyor.  O tarihte bankacılık sisteminin 2.546 milyar liraya ulaşan yurtiçine kullandırılan kredi tutarı 2 Kasımda 2. trilyon 316 milyar liraya indi. Bu da kredi stokunun yüzde 9’u aramak. 

-Veriler 2 Kasım itibariyle olduğu için, 2 ayda 230 milyar ya da yüzde 9’luk azalma fazla sert bir daralmanın yaşandığına göze çarpan ediyor. Her güne sıradan 3.7 milyar lira kredi azalması çağrıda bulunmak. Hatta son haftada her gün için krediler 5.7 milyar azaldı.

Kendi parasıyla meslek yapmayı, işine sermaye koymayı öyle sevmeyen, bunun yerine borçlanmaya siklet veren bizler için bunun anlamı işlerin bıçak gibi kesildiğidir.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ son dakika haberler son dakika haberleri bankacılık sektörü krediler

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: