• DOLAR
  5,2900
  % 0,12
 • EURO
  6,0040
  % 0,12
 • ALTIN
  228,4183
  % 0,19
 • BIST
  101.742
  % 0,01
Haberler > Ekonomi > Para Halkbank’tan 2.2 milyar TL net kâr

Haberler > Ekonomi > Para Halkbank’tan 2.2 milyar TL net kâr

Halkbank, aktif büyüklüğünü geçen sene sonuna kadar yüzde 26,8 artışla 387,3 milyar TL’ye taşıdı. Halkbank’tan yapılan açıklamaya tarafından, banka, 2018 yılının ilk 9 ayında da gerçek sektörün finansman ihtiyacının karşılanmasına karşın çalışmalarıyla ekonomiye layık katmayı sürdürdü.

Buna tarafından, dengelenmiş artış ve mali disiplin anlayışıyla faaliyetlerini sürdüren Halkbank, aktif büyüklüğünü geçen yıl sonuna göre yüzde 26,8 artışla 387,3 milyar TL’ye taşıdı. Bankanın toplam mevduatı aynı dönemde yüzde 23,8 artışla 239,2 milyar TL’ye ulaştı.

TOPLAM KREDİLERİ 350 MİLYAR TL’Yİ AŞTI

Halkbank’ın üçüncü çeyrek sonunda toplam kredileri 2017 yıl sonuna tarafından yüzde 34,4 artışla 350,3 milyar TL’ye yükseldi. KOBİ kredilerinin de dahil olduğu ticari kredileri, 2017 sene sonuna tarafından yüzde 34,9 artış göstererek 217 milyar TL’ye ulaşan bankanın KOBİ kredileri pazar payı yüzde 15,2 olarak gerçekleşti. Bankanın 9 aylık net kârı ise 2,2 milyar TL oldu.

‘BANKACILIK SEKTÖRÜ ENGEBELI BİR DÖNEMİ BAŞARIYLA YÖNETTİ’

Açıklamada görüşlerine yer verilen Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Türk bankacılık sektörünün yılın üçüncü çeyreğinde, finansal istikrarın her tarafta tesisinde zorlu bir dönemi başarıyla yönettiğini belirterek şunları kaydetti:

“Bankacılık sektörü, her türlü mali riski yönetebilen zinde finansal altyapısıyla ekonominin en kuvvetli dayanaklarından biri olduğunu bir kere daha göstermiştir. Mali dalgalanmaları geride bıraktığımız süreçte herhangi bir likidite daralmasının yaşanmaması sektörümüzün önceliği olmuş, geri ödemelerin vadelendirilmesi konusunda getirdiğimiz esneklikler piyasalara güven vermiştir. Türkiye Bankalar Birliği’nin aynı dönemde aldığı kredi vadelendirmesine ilişkin öğüt niteliğindeki kararı da yatırım ve imal sürekliliğine kayda değer bir katkıda bulunmuştur.”

Arslan, Yeni Ekonomi Programı’nda belirlenen disiplin ve dengelenme hedeflerinin kısa sürede sonuca ulaştığına ve değişimi esas bölge yeni dönemde, gerçek sektörün finansman ihtiyacının karşılanmasında verimliliğin önemine dikkat çekti. Dengeleme sürecinde özel sektörün Enflasyonla Topyekûn Çaba Programı’na hızla verdiği olumlu yanıtın, dalgalanmanın geçici olacağına inancın bir göstergesi olduğunu açıklayan Arslan, “Bizim sanayisi yüksek teknolojili üretimde uzmanlaşmış, yerli ve milli üretimle dışa bağımlılığını en üye indirmiş Türkiye idealine olan inancımız tamdır. Enflasyonla mücadelenin bir gereği olarak, faiz oranlarının altında yönlü değişimi için çalışmaktayız. Yerli ve ulusal üretimde önemli bir farkındalığın oluşmasını karşılayan bu dönemin sonunda, Türkiye’nin yeni bir başarı hikâyesi daha yazacağına yürekten inanmaktayız.” değerlendirmesinde bulundu.

Arslan, müşterilerinin parasal talep ve ihtiyaçlarına süratli ve akılcı çözümler sunmaya büyük özen gösterdiklerini belirterek şunları kaydetti: “Büyük bölümünü sahada, müşterilerimizle omuz omuza geçirdiğimiz bir yılı daha geride ayrılmak üzereyiz. Ürün ve hizmet kalitemizi üzere attığımız her adımın, gerçek sektöre üstünlük sağladığına bir kez daha şahit olmaktayız. Bu adımların yanı sıra, reel sektörün dönemsel ihtiyaçlarına uygun her tarafta vadelendirme çözümlerinde de öncü bankalardan biriyiz. Bugüne dek olduğu gibi, esnaf ve KOBİ’ler başta almak üzere, müşterilerimizin her türlü ihtiyaçlarında yanlarında olmayı sürdüreceğiz.”

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ haberler halkbank halkbank genel müdürü osman arslan

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: