• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar’da değişiklik

Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar’da değişiklik

Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değiştirme Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı, Devlete Ait Gazete’de yayımlandı.

Buna kadar, yatırıma başlandığının kabulü için belli oranda yatırım harcaması yapılması şartı 5 Ekim 2016’dan geçerli almak üzere yürürlükten kaldırıldı.

Bugünden itibaren yürürlüğe giren değişiklikle de genel teşvik uygulamaları dahilinde düzenlenen elektrik enerjisi üretimine yönelik yatırımların bitirme vizesi, firmanın özendirme belgesine konu yatırıma ilişkin ilgili kurum göre düzenlenen geçici kabul belgesinin onaylı sureti ile minimum sabit yatırım tutarının sağlandığına ilişkin yeminli finansal müşavir raporunu Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına ibraz etmesi halinde üretilmiş sayılacak.

Bu şekilde bitirme vizesi yapılan teşvik belgeleri kapsamında tedarik edilen makine teçhizatın satışı özgür olacak ve Bakanlıkça ilave herhangi bir işlem yapılmayacak.

Laf konusu hüküm kapsamında operasyon yapılan teşvik belgesinin kısmen ya da ayrıntılarıyla iptalini gerektirecek bir durum ortaya çıkması ya da tespiti halinde, kararın ilgili hükümleri çerçevesinde işlem yapılacak. Bu hüküm daha önceki kararlara istinaden düzenlenen özendirme belgelerine de uygulanacak.

öte yandan, Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararın Uygulanmasına İlişkin Beyanat de Devlete Ait Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Tebliğde, takdim edilmesi gereken “Elektrik Enerjisi Üretimi Yatırımlarında Yatırım Özendirme Belgesi Kapsamı Harcamaların Tespitine İlişkin Yeminli Parasal Müşavir Raporu”na yer verildi.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ yatırımlarda devlet yardımları haberler ekonomi ekonomi haberler son dakika haberle

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: