Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam “Türkiye 223 farklı ülkeye ihracat yapmayı başardı”

Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam “Türkiye 223 farklı ülkeye ihracat yapmayı başardı”

Koyunseven, İSTİB’in kasım ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, aktüel idareli ve sektörel sorunları değerlendirdi.

Reel artış ve zenginleşmenin ihracat sayesinde mümkün olduğunu kaydeden Koyunseven, son gelen ithalat ve ihracat rakamlarına bakıldığında, gaye doğrultusunda yüründüğünün görüldüğünü aktardı.

Koyunseven, ekimde yüzde 13,1 artışla ihracat rakamının 15,7 milyar dolara ulaştığını belirterek, “Kurun da etkisi ile bütün zamanların en yüksek aylık hasılatını elde ederek, Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık. Toplam ihracatımızın yarısını Avrupa Birliği’ne yaptık.” ifadelerini kullandı.

Ekim ayı ithalatının ise yüzde 23,5 azalarak, 16,26 milyar dolar olarak gerçekleştiği bilgisini veren Koyunseven, böylece ekimde ayında dış ticaret açığının yüzde 92,8 azalarak 529 milyon dolar olduğunu bildirdi.

Koyunseven, şu bilgileri paylaştı:

“Ama en önemlisi, bakanlığımız göre belirlenen ‘Ticarette Yeni Yol Haritası’ ile potansiyel pazarlara yaptığımız ihracatta manâlı artışların gerçekleşmesidir. Küresel ticaret savaşı yüzünden, bütün dünyanın dikkatli beklediği bir dönemde Türkiye, 223 öbür ülkeye ihracat yapmayı başardı. Ekimde ihracatımız, Afrika kıtasında yüzde 25, Meksika’da yüzde 14,8, Hindistan’da yüzde 16,7 ve Latin Amerika ülkelerinde yüzde 41,6 artmıştır. Yani bir yana mevcut pazarlarımızda ihracatı artırırken, diğer yana da alternatif pazarlara yönelerek, bilhassa ikili ilişkilerde yaşanabilecek muhtemel krizlere karşı kendimizi sağlama aldık.

TÜRKİYE’DE IŞ YAPMAK KOLAYLAŞIYOR

İSTİB Başkan Yardımcısı İlhan Koyunseven, ihracat konusunda yaşanan bu başarının rastlantı olmadığını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Geçtiğimiz sene, Dünya Bankası Iş Yapma Kolaylığı Endeksi’nde 60. sırada yer alırken, bunu yeterli bulmadık ve çalışmalara başladık. TOBB’un da içinde bulunduğu Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) çalışmaları kapsamında, şirket kuruluşu, inşaat izinleri, dış ticaret, icra ve iflas kanunu gibi birçok alanda değişikliklere yer veren reform paketinin hazırlanmasına destek olduk. Bu reformların etkisi ile Türkiye, meslek yapma kolaylığı sıralamasında 17 basamak yükselerek 43. sıraya çıktı.”

Koyunseven, 2018’de en çok reform yapan ilk 10 ülke arasına girdiklerini kaydederek, bu listede Avrupa’dan bulunan tek ülke olduklarını bildirdi.

İlhan Koyunseven, gelecek dönemde bu listede yükselmeye ve yabancı yatırımcılar için daha da cazip bir pazar olmaya devam edeceklerine inandıklarını vurguladı.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ ihracat türkiyenin ihracat yaptığı ülkeler ekonomi ekonomi haberler haberler son dakika haberler

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: