• DOLAR
  5,3119
  % 0,54
 • EURO
  6,0254
  % 0,47
 • ALTIN
  229,2715
  % 0,16
 • BIST
  102.415
  % 0,66
Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam “Türk firmalar Küba ile sağlık alanında iş birliği için çalışıyor”

Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam “Türk firmalar Küba ile sağlık alanında iş birliği için çalışıyor”

Türkiye´nin Havana Büyükelçisi Ayşe Berris Ekinci, Küba ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerdeki son gelişmelerle ilgili Demirören Haber Ajansı´ndan (DHA) Gökhan Artan’a konuştu. Türkiye ile Küba ikili siyasi ilişkilerin fazla üstteki düzeyde olduğunu dile getiren Büyükelçi Ekinci, “Uluslararası kuruluşlardaki işbirliğimizde tatmin verici bir seviyede” dedi ve ekledi:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın 2015 yılında Küba´ya gerçekleştirdiği ziyarette ilişkilerimizin dönüm noktası olarak kabul edebiliriz. Cumhurbaşkanı seviyesinde Türkiye´den Küba´ya gerçekleştirilen ilk ziyaret oldu. Bu konuda da çok yük talep ediyordu. Fazla kalabalık bir heyet ile gelmişti. Meslek insanlarımız da gelmişti. İkili temaslar gerçekleştirilmişti. Onun akabinde gerçekten 2016 yılının sonunda ziyaretin anında akabinde bazı temaslar başlamıştı. 2016 yılının sonunda 20 Aralık´ta da Türk Hava Yolları´nın seferleri başladı. Bu da bağlı fazla önemli bir gelişme oldu. Aracısız Olarak bir senet gelişmiş oldu. Haftada üç kere sefer var. Lakin bu sayının 4´e çıkması öngörülüyor. Bu da alt çok önemli bir gelişme. İki ülke aralarında ziyaretler, Türkiye´den Küba´ya gelen ziyaretlerin artışında da manâlı bir etkisi oldu. Fazla THY´nin sahip olduğu geniş ağ İstanbul Havaalanı´nın merkezi rolü çerçevesinde THY vasıtasıyla öteki ülkelerden gelişlerde bir büyüme oldu.”

“Hedefimiz hesaplı ticaret ilişkilerimizi siyasi ilişkiler seviyesine sürüklemek”

Türkiye İhracatçılar Meclisi´nin geçtiğimi sene organize ettiği yaklaşık 40 şirketin temsilcilik ettiği bir heyetin Küba´ya yaptığı ziyaretin faydasından laf eden Türkiye´nin Havana Büyükelçisi Ayşe Berris Ekinci, “Bu da meslek insanlarının doğrudan temaslarına menfaat yaptı” dedi ve şöyle konuştu:

– Burada hakiki düzeyde ve sahada ama gerçekleri görmeyi ve aracısız Kübalı makamlarla görüşmeleri yararlı oldu. 2018 yılına baktığımız vakit bizim hesaplı ve ticari anlamda ancak temaslarımızın bir ivme kazandığını görüyoruz. Bir komite grubu var. O tekrardan canlandırıldı.

– 2018 yılının başında eski dönemin Ekonomi Bakan yardımcımız Sayın Fatih Metin, beraberinde bir heyet ile Küba´ya geldi. Burada Dış Ticaret ve Bakan Yardımcısı ile görüştü. Burada da kayıtlı alanlar öncelikli alanlar olarak belirlendi. İnşaat, sağlık durumu, enerji, tarım, sulama, turizm gibi alanlar potansiyel iş alanları olarak belirlendi. Bunun devamı niteliğinde geçtiğimiz Haziran ayında bu sefer Dış Ticaret Yatırım Yardımcısı Kübalı yatırımcıları beraberinde alarak Türkiye´yi ziyarette bulundu. Bu ziyaretin iki ayağı oldu. İstanbul ve Ankara. 

İstanbul´da Küba Türkiye meslek konseyinin düzenlediği bazı toplantılar oldu. Dolayısıyla bu şirketler Türk özel sektörü ile bir araya getirildi. Ankara´da da devlete ait temaslar oldu. Şu an da olumlu ivme var. Mevcut duruma baktığımız süre tabiatıyla mevcut ticari ilişkilerimiz özlem ettiğimiz seviyede yok acilen . Siyasi ilişkilerimizin çok peşinde. Hedefimiz idareli ticari ilişkilerimizin ve siyasi ilişkilerimizin seviyesini  yukarıya çıkarabilmek.

Türk şirketlerin Küba´ya ilgisi hakkında

Türk şirketlerin Küba ile ilgili yatırımlarıyla ilgili ise Büyükelçi Ekinci şunları söyledi:

“bazı müzakerelere sürekli ve geçtiğimiz hafta neticelenen durumlar oldu. Bunlardan bir her birine basına da yansıdığı gibi Global Holding´in Küba´da bulunan limanın yönetimini alması. Bu ast fazla önemli bir gelişme. THY´de geliyor. Global Yatırım olarak dünya çapında kayda değer bir firmamızı bu şekilde Küba´ya giriş yapması son derece sevinç verici. Bu işbirliğinin önümüzde ama dönemde diğer sektörlere de yayılmasını ümit ediyoruz. giderken Fransız ortağıyla TAV´da Havana´da fakat havalimanının işletmesini olmak için müzakerelerini sürdürüyor. bir de Karadeniz Holding de müzakerelerde bulundu. 27 Ekim´de yanılmıyorsam sözleşme imzalayarak buraya iki gemisini getirip, biliyorsunuz gemileri termik santrale dönüştürüyor. Bu sayede Küba´ya elektrik tedariği laf konusu. Bütün bunlar çok manâlı gelişmeler.”

“Afiyet alanında meslek birliği için çalışan firmalarımız var”

Türkiye´nin Havana Büyükelçisi Ayşe Berris Ekinci, sağlık alanında Küba´nın fazla gelişmiş bir ülke olduğunu ve Türk firmaların afiyet konusunda meslek birliği için görüşmelerde bulunduğunu söyledi ve ekledi:

“bir takım buluşları laf konusu. Kanser, akciğer kanseri, deri hastalıkları, şeker, şeker hastalığı konularında bir takım buluşları olan bir ülke. Dolayısıyla bu alanlarda da iş birliği yapılabileceğini düşünüyorum. Bu konuda da bazı firmalarımız sağlık durumu alanında da dağıtılmış görüşmelerde bulunuyorlar. Üniversiteler aralarında da tıp alanında iş birliğine gidilmesi yönünde araştırmalar var. Şayet Türkiye´de bu anlamda bir iki taraflı araştırma merkezi kurulması söz konusu. Süre içinde üzerinde mütabakata varılan ürünlerin Türkiye´de iki taraflı üretimiz laf konusu olabilir. Bunlar üstünde araştırmalar devam eden hususlar.”

Türk turist sayısında önemli çoğalma var

Küba´ya gelen Türk turist sayısında manâlı artışlar olduğuna sinyâl eden Büyükelçi Ekinci, “Ciddi bir artış var. Biz de ki rakamlar da 2015´te takriben 8 bin civarıydı. 2017´de bu rakam hemen hemen 19 bine yaklaşıyor” dedi ve ekledi:

Sayı emrindeki buraya gelen bazı ülkelerin turistlerine Kanada, Almanya, ABD, İtalya, İspanya gibi ülkelerin rakamlarına kıyasla fazla geride. Lakin artış oranı olarak baktığımız vakit 2 yılda yüksek bir bundan böyle kaydedilmiş durumda. Bunda da bağlı THY´nin uçuşlarına başlamasında büyük faktör var. Benim Kasım sonu itibariyle 2 senem dolacak.  Kübalıların Türklere gösterme açıları fazla olumlu. Yani gerçekten Türkiye´ye karşın çok büyük bir alaka var. Sıhhat turizmi için gelenler var. Özellikle keza kanser bağlamında hem de cilt hastalıkları bağlamında gelenleri duyuyoruz.  Burada ast doğrudan varmak değil evvelden Küba tarafının raporları ve ilgili tüm belgelerin başta Küba tarafına iletilmesi ondan sonradan o raporların burada bir komite göre inceleniyor. Kurul karar veriyor. Hasta buraya gelsin biz burada ilave bu tedaviyi uygulayabiliriz diyor. ya da bizim uygulayabileceğimiz ilave bir unsur yoktur diyor. O çerçeve de hareket edilmesi gerekiyor.

“Türk dizileri Küba´da da popüler”

Küba´da da Türk dizilerinin fazla popüler olduğunu açıklayan Türkiye´nin Havana Büyükelçisi Ayşe Berris Ekinci, “Burada TV´lerde devlet kanalları var.Türk dizilerinin televizyonda yayını laf konusu yok. Fakat burada bir şekilde Kübalılar tedarik ediyorlar. Ne vakit bir resmi kuruma gitsem Türk Büyükelçi´nin geldiklerini duyduklarında anında etrafımı sarıp bazı dizilerin isimlerini, aktörleri sayarak dizinin sonunu merak ediyorlar. Tabi o diziler de edindikleri bir Türkiye imajı var. Bu bağlamda Türkiye´ye bağlanıyorlar. Türkiye´ye alaka duyuyorlar. Araştırıyorlar. Burada da Atatürk çok önemli bir figür. Heykeli de var. Onu da tanıyorlar. Büyük saygı duyuyorlar. İlişkiler çok iyi. Keza resmi düzeyde hem de ahali gözünde Türk dendiği zaman fazla içten bir sevgi var” dedi.

THY´nin Havana gezgin sayısının 50 bine ulaşması bekleniyor

Türk Hava Yolları´nın 2016 yılı Aralık ayından itibaren 305 yolcu kapasiteli Airbus 330 tipi uçaklarla haftada üç sefer düzenlediği İstanbul – Havana – Karakas (Venezuela) seferlerinde doluluk oranlarında önemli artışlar yaşandı. Geçen sene Havana ve Karakas seferlerinde toplam 59 bin gezgin içeren THY ile 2017 yılında sadece Havana çıkışlı 37 bin kişi uçuş yaptı. 2018 yılında da Küba pazarına iyi başlayan THY gaye büyüttü. Bu sene sonuna kadar THY´nin yolcu taleplerindeki artışla Havana´ya yolcu rakamı 50 bine ulaşacak. 13 saat 10 dakika süren İstanbul-Havana uçuşu sonrası benzer uçak Venezuela´nın başkenti Karakas´a devam ediyor. THY Küba pazarında gezgin sayısını artmak adına Ortadoğu ülkelerinde, Sırbistan, Almanya, İtalya ve Romanya´da tanıtım faaliyetleri yapıyor. GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ türkiye küba sıhhat meslek birliği ekonomi haberleri ayşe berris ekinci

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: