Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam THY’nin doluluk oranı ekimde yüzde 83,4’e ulaştı

Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam THY’nin doluluk oranı ekimde yüzde 83,4’e ulaştı

Türk Hava Yolları’nın ( THY) doluluk oranı ekimde 2 puan artarak yüzde 83,4’e ulaştı. Şirketin geçen ay taşıdığı gezgin sayısı ise 2017’nin benzer dönemine kadar yüzde 5 artışla 6,5 milyona yükseldi.

THY’nin açıklamasına kadar, gezgin sayısı, ekim ayı verileri, yolcu sayısındaki artışın sene sonuna doğru da devam ettiğini gösterdi.

Ekimde taşınan yolcu sayısı geçen yılın aynı ayına tarafından takriben yüzde 5 artma göstererek 6,5 milyona, toplam doluluk oranı ise geçen yılın aynı dönemine göre 2 puan artarak 83,4’e ulaştı.

Dış hat doluluk 3 puanlık artışla yüzde 83,2 olarak gerçekleşirken, iç hat uçuşlarda ise yüzde 85,1 doluluk oranına ulaşıldı. Dıştan dışa transfer gezgin sayısında takriben yüzde 7’lik bir çoğaltma yaşandı. Dıştan dışa aktarma gezgin hariç yurt dışı yolcu sayısında ise yüzde 8’lik bir çoğalma yaşandı.

Kargo ve posta hacmi geçen aylardaki çift haneli büyüme trendine devam ederek, 2017’nin yılın aynı dönemine tarafından yüzde 24 arttı. Kargodaki bu büyümeye yüzde 42 ile iç hatlar, yüzde 35 ile Afrika, yüzde 30 ile Kuzey Amerika ve yüzde 24 ile Avrupa katkı sağladı.

Ekimde yolcu doluluk oranında Afrika’da takriben 7 puan, Kuzey Amerika’da 4 puan, Avrupa ve Uzakta Doğu’da ise 3 puan yükselme gerçekleşti.

GEZGIN SAYISI 10 AYDA 64 MİLYONU AŞTI

Yolcu sayısında, yılın on ayında 2017’nin aynı dönemine göre talepte takriben yüzde 10’luk artma sağlanıp, gezgin sayısı da yüzde 11 artarak 64 milyonu aştı. Toplam gezgin doluluk oranı ocak-ekim döneminde 3 puanlık artışla yüzde 82,2 olarak gerçekleşti.

Yurt dışı yolcu doluluğu 3 puan artarak yüzde 82 seviyesine ulaşırken, yurt içi gezgin doluluğu ise yaklaşık 2 puan artarak yüzde 86 seviyesine ulaştı. Dıştan dışa transfer yolcu (transit yolcu) hariç tutulduğunda yurtdışı gezgin sayısında yaklaşık yüze 13’lük kayda değer bir artma yaşandı.

Yılın on ayında toplam taşınan kargo ve posta geçen seneye göre yüzde 25 artarak 1 milyon tonu aştı.

Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Yahya Üstün de konuya ilişkin sosyal ağ hesabından yaptığı paylaşımda, “Türk Hava Yolları’nın tarihinin en iyi performansını sergilemeye devam ediyoruz. Ekim ayında 6,5 milyon yolcumuzu yüzde 83,4 doluluk oranı ile taşıdık. Kargo nakliye hacmimizi ise geçen yılın benzer dönemine kadar yüzde 24 artırdık.” ifadelerini kullandı.

 

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ thy haberler ekonomi haberler son dakika haberler ekonomi türk hava yolları

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: