• DOLAR
  5,3312
  % 0,24
 • EURO
  6,0463
  % 0,09
 • ALTIN
  227,0015
  % 0,05
 • BIST
  103.168
  % 0,66
Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam Tekstil ihracatında ekim ayında Cumhuriyet rekoru kırıldı

Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam Tekstil ihracatında ekim ayında Cumhuriyet rekoru kırıldı

İTHİB’den yapılan açıklamaya göre, birlik, yalnızca ekim ayı içerisinde 175 ülkeye gerçekleştirdiği 939 milyon dolarlık ihracat ile Cumhuriyet tarihi rekoru kırdı.

Açıklamada görüşlerine yer bahşedilen İTHİB Başkanı Ahmet Yetim, dokuma ve hammaddeleri sektöründe ekim ayı cumhuriyet rekoru kırdıklarını belirterek, “İTHİB olarak yalnızca ekim ayı içerisinde 175 ülkeye gerçekleştirdiğimiz 939 milyon dolarlık ihracat ile Cumhuriyet tarihi rekoru kırdık. 2018 yılı ekim ayı ihracatı bütün zamanların en yüksek ekim ayı ihracat rakamı oldu. 2018 yılının ardına kadar bu rakamların artacağını düşünüyorum. Türk tekstil sektörü olarak dünya modasına istikamet verebilecek güce sahibiz. Türkiye için dış ticaret açığını eksilmek manâlı, bunun için de ihracatımızı daha da artırmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Dokuma sektörü olarak Ocak-Ekim 2018 döneminde gerçekleştirdikleri 8,8 milyar dolarlık ihracatı değerlendiren Kimsesiz, “Sektörümüz Ocak-Ekim 2018 döneminde 8,8 milyar dolarlık ihracat ile bir önceki yılın aynı dönemine kadar yüzde 5,4’lük artma yakaladı. 1 Ocak-31 Ekim döneminde 198 ülkeye dokuma ve hammaddeleri ihracatı gerçekleştirdik. İhracat gerçekleştirdiğimiz 198 ülkenin yüzde 73’ünde tekstil ve hammaddeleri ihracatımız arttı. Mevcut pazarlarımızda ihracatımızı artırdığımız gibi hayata geçirdiğimiz projelerle yeni pazarlara açılmaya başladığımız bir dönem oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Öksüz, modaya istikamet veren ülkelerin, en fazla ihracat gerçekleştirdikleri ülkeler aralarında olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Ocak-Ekim 2018 döneminde sektörümüz İtalya’ya yüzde 1,5’lik artışla 747 milyon dolar, Almanya’ya yüzde 3’lük artışla 726 milyon dolar, ABD’ye yüzde 2,2’lik artışla 501 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Gerçekleştirdiğimiz ihracatın yarısını Avrupa Birliği oluşturuyor. Avrupa Birliği’ne benzer dönemde yüzde 2,5’luk artışla 4,5 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Dünya tekstil piyasasını domine eden bu ülkelere yaptığımız ihracat Türk tekstil sektörünün ne dek zinde olduğunun fiziki bir göstergesi. Ülkemizin en çok ihracat gerçekleştiren 6’ncı sektörüyüz ve ülkemizin genel ihracatından aldığımız pay da yüzde 7’lere yaklaştı. Her iki alanda da bu payı artırabilmek için katma değeri yüksek mahsul ihraç etmemiz, yeni açıldığımız pazarlarda da payımızı artırmamız gerekiyor.”

– Tekstilde ve ham maddelerinin daha alçak sektörlerinde de rekor

Öksüz, açıklamasında şunları aktardı:

“Teknik tekstillerde keza ekim hem ocak-ekim dönemi ihracatında Cumhuriyet tarihi rekoru kırdık. 2018 yılı ekim ayı teknik tekstil ihracatımız 153 milyon dolarla ile tüm zamanların en yüksek ekim ayı ihracatı seviyesine yükseldi. 2018 yılı ocak-ekim dönemi teknik tekstil ihracatımız 1,4 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek ocak-ekim dönemi ihracatı seviyesine yükseldi. Dokuma ve hammaddeleri ihracat artışımız içerisinde en fazla katkısı olan alt sektörümüz, teknik tekstiller.” ifadelerini kullandı.

İplik ihracatında tarihi rekor kırdıklarını aktaran Kimsesiz, 2018 yılı ekim ayı iplik ihracatının 181 milyon dolar ile bütün zamanların en yüksek ihracat rakamına ulaştığını, 2018 yılı ocak-ekim dönemi iplik ihracatının ise yüzde 8,7 artarak 1,6 milyar dolara yükseldiğini kaydetti.

Kimsesiz, iplik sektörünün toplam tekstil ve hammaddeleri ihracatından aldığı payın yüzde 18,3 olduğuna muhabere ederek, iplik sektörünün, dokuma kumaştan sonra dokuma ve çiğ maddeleri ihracatında en büyük paya sahip olduğunu bildirdi.

Ocak-Ekim 2018 döneminde az daha her daha aşağı sektörde ihracat artışı yaşadıklarını aktaran Kimsesiz, “Tekstil bez sektöründe yüzde 4,3 artışla 2,1 milyar dolarlık ihracat, iplik sektöründe yüzde 8,7’lik artışla 1,6 milyar dolarlık ihracat, teknik tekstil sektöründe yüzde 14,1’lik artışla 1,4 milyar dolarlık ihracat, elyaf sektöründe yüzde 22,7’lik artışla 602 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Daha Alçak sektörlerimizin de çoğunda ihracat artışı yaşadık.” ifadelerini kullandı.

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ tekstil ihracatı ithib ekim rekor ahmet öksüz ekonomi haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: