• DOLAR
  5,3006
  % 0,41
 • EURO
  6,0071
  % 0,71
 • ALTIN
  225,9243
  % 0,37
 • BIST
  102.515
  % -0,19
Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli: Tarım savunmadan daha önemli

Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli: Tarım savunmadan daha önemli

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde Tarım ve Orman Bakanlığı ile Kahramanmaraş Valiliği meslek birliğinde düzenlenen, Tarım ve Orman Sektörü ile Buluşma Toplantısı’nda, Türk tarımını gelişimine ve ihtiyaçlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Kahramanmaraş’ta değişik müjdeler verdiklerini bildiren Pakdemirli, önümüzdeki günlerde daha süratli çözümler üretmek için bölgelerde havza yönetim modeline geçeceklerini, burada Kahramanmaraş’ın yer alacağını açıklama etti.

Pakdemirli, “1 milyar insan aşırı fakir, 800 milyon insan aç ama bunun karşılığında da 600 milyon insanın obez.” diye konuştu.

Her yıl 1 buçuk milyar ton gıda israfının yanına 40 ülkede yiyecek sıkıntısı, 80 ülkede su sıkıntısı çekileceğini bildiren Pakdemirli, “2050 yılına dek da yiyecek üretiminin dünyada yüzde 60 artırma mecburiyetimiz var. Bize ne dünyadan diyebilirsiniz fakat öyle ya da böyle tablo Türkiye’yi de koyduğumuz zaman benzer bir rapor çıkıyor.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin en az 20 yıl içerisinde üretimini yüzde 50 çoğaltmak zorunda olduğuna işaret eden Pakdemirli, şunları söyledi:

“Ben tekrar tekrar tarım eşittir tarım büyüktür savunma diyorum. Tarım savunmadan daha önemli. İstediğiniz kadar kılıcınız olsun, istediğiniz dek topunuz olsun, istediğiniz kadar tüfeğiniz olsun. Birgün cümbür cemaat bunların yenilemeyeceğini öğrenecek. Eğer gıdanız yahut, yiyecek talep güvenliğiniz yahut, kendi kendinize birçok alanda yetemiyorsanız bu önümüzdeki nesiller için koskocoman tehlikedir. Gelecek nesillere dürüst bir emanet adamak istiyorsak bu işi fazla önemli bir şekilde ele almamız gerekiyor.”

Dünyada tarımın önemine değinen Pakdemirli, koskocoman şirketlerin gelecek için satınalmalar yaptığını belirtti.

“Dünyayı doyuran dünyanın lideri olacak.” ifadesini kullanan Pakdemirli, bu sebepten nedeniyle da tarımla ilgili bir takım satınalmalar yapıldığını, büyük firmaların birbirine alıp daha da devleştiğini anlattı.

Arazi toplulaştırmasını daha iyi bir konuma getirmek için çalışmalara başladıklarını belirten Bakan Pakdemirli, şöyle devam etti:

“Mahsul tarlada 1 lira, tüketicide 4 lira. Biz de diyoruz ama tarlada da 1 lira olmasın 2 liraya satsın üretici, tüketici de 4 liraya yemesin 3 liraya yesin. Bunu birbirine yaklaştıralım. Buradaki layık zincirinde cümbür cemaat hakkaniyetli payını alsın ama fazladan bir şey olmasın. Tutumsuzluk olmasın. Bu konuyla ilgili Hal Yasası üstünde çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde Perakende Yasası’yla ilgili de yeni şansın dönmesi olabilir. Lokal ekonomiyi yeniden kurmak anlamında eğer vatandaşımız Kahramanmaraş’taki zincir mağazaya arka tarlada ürettiği ürünü götürüp sattırabiliyorsa işte o zaman yerel ekonomiyi kalkındırmış oluruz.”

Yerli tohumu da fazla önemsediğini, 150 bin tonlardan 1 milyon 50 bin tona 16 senede geldiklerini aktaran Pakdemirli, daha fazla gidilecek yol bulunduğunu kaydetti.

Bakan Pakdemirli, “Tanıdık Olmayan firmalara para verdiğiniz vakit para yurt dışına gidiyor, yerli tohum üretenlere verdiğiniz süre keza kar keza de katma layık ülkemizde kalıyor. Yerli tohumlar daha ucuz.” diye konuştu.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ tarım savunma bekir pakdemirli haberler ekonomi ekonomi haberler son dakika haberler

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: