• DOLAR
  5,2788
  % -0,00
 • EURO
  5,9724
  % 0,13
 • ALTIN
  224,6513
  % 0,22
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam > Son dakika: Ünlü iş insanı Abdullah Tivnikli hayatını kaybetti! Abdullah Tivnikli kimdir? Son dakika: Ünlü iş insanı hayatını kaybetti

Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam > Son dakika: Ünlü iş insanı Abdullah Tivnikli hayatını kaybetti! Abdullah Tivnikli kimdir? Son dakika: Ünlü iş insanı hayatını kaybetti

Türk Telekom’un internet sitesinde yer alan bilgilere tarafından Abdullah Tivnikli, İstanbul Teknik Üniversitesi Alet Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonradan benzer üniversitede işletme yüksek lisans programını tamamladı. Halk otoritesinin daveti üstüne Türkiye’de katılım bankacılığı modelinin yasal altyapısının hazırlanmasında görev üstlendi. Arkasından aktif bir biçimde Albaraka Türk’ün kuruluş sürecinde yer aldı.

1989’dan beri Kuveyt Türk Katılım Bankası’nda Idare Heyeti üyesi ve Idare Heyeti Başkan Yardımcısı olarak tayin bölge Tivnikli, son olarak Eksim Grubu’nda Murahhas Aza’lık, Türk Telekom’da da Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi üyeliği görevlerini yapıyordu. Abdullah Tivnikli keza Türk Telekom’un grup şirketleri olan TTNET ve Avea’nın yönetim kurullarında Yönetim Kurulu üyesi; Argela, AssisTT, İnnova ve Sebit’in idare kurullarında ise Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak tahsis yapıyordu.

1959 ERZURUM DOĞUMLU

AA’daki özgeçmişe kadar Abdullah Tivnikli, 1959’da Erzurum’da doğdu.

1981’de İstanbul Teknik Üniversitesi Cihaz Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Tivnikli, bu üniversitede İşletme yüksek lisansını tamamladı.

Yüksek lisans eğitiminin ardından akademik araştırmalar için İngiltere’ye dışarı giden Tivnikli, burada katılım bankacılığı modelinin dünyadaki işleyişi, hukuki altyapısı ve uygulamaları hakkında eğitim aldı.

Tivnikli, Türkiye’de 1980’lerin başında hür piyasa ekonomisine geçilmesiyle 1983’te aldığı bir gösteri üzerine katılım bankacılığının yasal altyapısının hazırlanmasında atama yapmak üzere ülkesine döndü ve Albaraka Türk’ün kuruluş sürecinde yer aldı.

1986’da aile şirketi olan Eksim kurulurken, enerji yatırımlarıyla artan holdingin elektrik yayma ve satış hizmetlerinde Abdullah Tivnikli’nin önderliğinde önemli yatırımlar gerçekleştirildi.

Abdullah Tivnikli, 1988’de Kuveyt Türk Katılım Bankası Idare Heyeti Üyesi, 2001’de benzer bankada Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve 2005’te Türk Telekomünikasyon AŞ Idare Heyeti Üyesi görevlerini yürüttü.

Vakıf faaliyetlerine daha pozitif vakit parçalamak için 2015’te Kuveyt Türk’teki başkan yardımcılığı görevinden ayrılan Tivnikli, fazla sayıda cami, mektep, yurt ve aşevi yaptırırken, gençlerin yurt içinde ve yurt dışarıya eğitim almasına ve akademik çalışmaların hayata geçirilmesine iyiliksever olarak aralıksız takviye verdi.

Tivnikli, İstanbul Araştırma ve Eğitim Vakfı ve SETA gibi birçok vakfın ve kuruluşun kurucuları aralarında yer almasının yanı sıra, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi ve Bahreyn Krallığı Fahri Konsolosu olarak da devir yürüttü.

Abdullah Tivnikli, dört çocuk babasıydı.

 

 

 

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ son dakik son dakika haberler abdullah tivnikli abdullah tivnikli kimdir ekonomi ekonomi haberler haberler

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: