• DOLAR
  5,3223
  % 0,74
 • EURO
  6,0410
  % 0,73
 • ALTIN
  229,3467
  % -0,04
 • BIST
  101.971
  % 0,23
Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam > Son Dakika: Bakan Selçuk’tan işçilerle ilgili çok önemli açıklama Bakan Selçuk’tan kısa çalışma ödeneği açıklaması

Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam > Son Dakika: Bakan Selçuk’tan işçilerle ilgili çok önemli açıklama Bakan Selçuk’tan kısa çalışma ödeneği açıklaması

Aile, Alıştırma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Devlete Ait Gazete’de yayınlanan Kısa Egzersiz Ödeneği ile ilgili açıklamada bulundu. Yönetmelik değişikliğiyle manâlı bir düzenlemenin hayata geçirildiğini kaydeden Selçuk, düzenleme ile Kısa Çalışma Ödeneğinden kullanma kararının daha elastik ve daha hızlı alınmasını sağlayacağını aktardı.

Bakanlık olarak istihdam piyasasındaki gelişmelerin yakından takip edildiğini paylaşan Selçuk, “Gelişmeleri değer biçmek üzere işverenlerimizle ve çalışanlarımızla sık sık istişarelerde bulunuyoruz. Emekçi ve patron taraflarıyla gerçekleştirdiğimiz toplantılarda istihdam koruma tedbirleri gündeme geldi. Kısa Çalışma Ödeneği, genel hesaplı, sektörel, yöresel zorunlu sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak minimum üçte bir oranında azaltılması veya senaryo şartı aranmaksızın meslek uygun faaliyetin tamamen ya da kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde istihdamı koruyan bir uygulamadır.” dedi.

Bakan Selçuk sözlerine şöyle devam etti.

Bu başvuru ile birlikte işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için kazanç desteği sağlanmaktadır. Yaptığımız yönetmelik değişikliği ile ‘dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumları’ da Kısa Egzersiz Ödeneği kapsamına dahil ettik. Bu düzenleme istihdam piyasamızın desteklenmesi açısından tartma talep etmektedir.

– Böylece işçilerimizi ve işverenlerimizi konjonktürel gelişmelerden kaynaklı yaşanabilecek durumlara karşısında daha dinç kılıyoruz. Kısa Egzersiz Ödeneği, firmaların istihdamlarını korumalarına imkan verdiği için gelişen talebe de hazırlıklı olmalarını sağlayacaktır. Kısa alıştırma uygulaması, kalıcı bir istihdam tedbiri olmayıp geçiş sürecinde firmaların değişen idareli konjonktüre uyumlarını arttırmalarını karşılayan bir tedbirdir. Bu bağlamda, bu tedbir, Bakanlığımızın ortaya koyduğu proaktif yaklaşımın bir yansımasıdır.

– Gereksinim oluştuğunda kısa çalışma başvurularına karşın adaptasyon tespiti işlemleri, kullanım kararı alınması durumunda, Bakanlığımız Rehberlik ve Kontrol Kurulu kadar gerçekleştirilecektir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak, işçilerimiz ve işverenlerimiz ile istişarelerimize devam edeceğiz. Kısa Çalışma Ödeneği düzenlemesinin ülke ekonomimiz, emekçi ve işverenlerimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” değerlendirmesinde bulundu.

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ son dakika haberler son dakika haberler zehra zümrüt selçuk çalışma ödeneği resmi gazete işçiler ekonomi haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: