• DOLAR
  5,2927
  % 0,18
 • EURO
  6,0067
  % 0,16
 • ALTIN
  228,4430
  % 0,12
 • BIST
  101.742
  % 0,01
Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam > Son dakika: “Adil Kullanım Kotası” ile ilgili Ulaştırma Bakanı’ndan flaş açıklama Son dakika: Ulaştırma Bakanı’ndan adil kullanım kotası açıklaması

Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam > Son dakika: “Adil Kullanım Kotası” ile ilgili Ulaştırma Bakanı’ndan flaş açıklama Son dakika: Ulaştırma Bakanı’ndan adil kullanım kotası açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’dan internet kullanıcılarını sevindiren bir izah etme geldi. Cahit Turhan, internet kullanımında uygulanan adaletli başvuru formu kotası ile ilgili olarak, “2019 yılında kaldırılacak” dedi.

ADALETLI KULLANIM KOTASI NEDİR?

Adaletli başvuru formu kotası, internet kullanıcılarının internet kullanımı sırasında yoğun data trafiğinden etkilenmemesi için ve oluşabilecek teknik problemleri engellemek amacıyla uygulanan tasarlanmış uygulamalar bütünüdür.

Adil başvuru formu kotası zarfında, kullanıcılar kayıtlı bir limite dek indirme işlemi uygulayabilir. Izin verilen limitleri dolduğunda ise internet hızında düşüş yaşanır. Mesela standart olarak 20 mbps hız ile internet kullanan bir kullanıcı, kendi hizmetinde izin bahşedilen 10 GB’lık data indirme limitini aştığında internet hızı 3 mbps’a düşürülür ve bir sonraki sıfırlanma süresine değin 3 mbps sürat kullanır.

2019 YILI BÜTÇESİ PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNDA

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Cumhuriyetin 100. yılında ulaşım ve altyapı alanındaki hizmetlerle dünyayla rekabet eden müreffeh bir Türkiye’ye ulaşmayı hedeflediklerini bildirdi. Turhan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının 2019 yılı bütçesine ilişkin yaptığı sunumda, müşterek iletişimi önemsediğini belirterek, Türkiye’yi ilgilendiren her mesele için istişareyi fırsat kabul ettiklerini söyledi.

Ulaşım ve altyapılar hizmetlerinin, hükümetin stratejik açıdan yük verdiği konuların başında geldiğini dile getiren Turhan, toplumun, devletin kalkınmışlığının, ulaşım ve altyapılar yatırımlarından bağımsız düşünülemeyeceğini söyledi.

Bakanlık olarak yükümlülük alanlarına bu bilinçle yaklaştıklarını ifade eden Turhan, “Hedefimiz, Cumhuriyetimizin 100. yılında ulaşım ve altyapılar alanındaki hizmetleriyle dünya ile rekabet eden, müreffeh bir Türkiye.” diye konuştu.

Türkiye’nin dünyanın birincil 10 ekonomisi içinde yer alma hedefine ulaşabilmesi için Bakanlık olarak azim ve gayretle çalıştıklarına dikkati çeken Turhan, üstlendikleri atama ve sorumluklar çerçevesinde vatandaşın hayatını kolaylaştıracak, hayat kalitesini yükseltecek dünyanın sayılı, büyük projelerini tek tek hayata geçirdiklerini vurguladı.

Turhan, Cumhuriyetin 95’inci kuruluş yıl dönümü olan 29 Ekim’de, milletin göğsünü kabartan dünyanın en büyük havalimanını açtıklarını belirterek, “İstikbalimizin mihenk taşı olacak bu ve yarı eserleri, Türk mühendis ve işçilerimizin emek ve becerileriyle yapı ettik. Bu Nedenle daha güçlü bir şekilde Türkiye’yi yarınlara taşıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu projeleri hayata geçirirken sadece bütçe kaynaklarını değil, bununla birlikte alternatif finans modellerini kullanarak özel sektör kaynaklarını da ekonomiye kazandırdıklarını bildiren Turhan, bu sayede sektörleri rekabete açtıklarını ve yeni istihdam fırsatları oluşturduklarını kaydetti.

Ulaşım ve irtibat imkan ve ihtiyaçlarının kesintisiz değiştiği günümüz dünyasında Bakanlık olarak manâlı roller üstlendiklerini anlatan Turhan, bu noktada ülkenin coğrafi konumundan kaynaklanan avantajlarını fırsat olarak değerlendirip, bütün plan ve projeleri bu çerçevede yürüttüklerini açıklama etti.

“İnsanı yaşat ama devlet yaşasın” düsturunun tüm çalışmaların esas esası olduğunun altını çizen Turhan, ulaşımda, haberleşmede hayatı kolaylaştıracak yatırımları değişen ihtiyaçlara ve gelişen teknolojiye uygun biçimde gerçekleştirdiklerini belirtti.

“VATANDAŞLARIN HAYATINI KOLAYLAŞTIRIP KAZALARI AZALTTIK”

Karayollarının ulaştırma ağının esas omurgasını oluşturduğunu açıklayan Turhan, şöyle devam etti:

“Ülkemizin her köşesine ulaşımı sağlayan devlet ve il yollarında somut ve geometrik standartları yükselttik, zeki ulaşım sistemlerini tesis ederek hizmet seviyesini ve trafik güvenliğini arttırdık. Bunun yanında özel yük verdiğimiz otoyol ve bölünmüş yollardaki çalışmalarımızla ülkenin ulusal ve milletlerarası koridorlarını güçlendirdik. Bu sayede vatandaşların hayatını kolaylaştırıp kazaları azalttık. Seyahat mesafe ve sürelerinin kısalmasıyla manâlı miktarda yakacak ve meslek gücü tasarrufuyla ekonomiye katkı sağladık.”

Cumhuriyetin birincil yıllarından daha sonra ihmal edilen demiryollarını geliştirmeyi ise bitmiş devlet politikası haline getirdiklerini vurgulayan Turhan, ekonomiye katkı maddesi sağlayıcı demiryolu yatırımlarıyla, lojistik altyapılar ve ve etkinlik alanlarını geliştirdiklerini bildirdi.

Turhan, taşımacılıkta demiryolu sektörünün payını ve kalitesini artmak amacıyla demiryollarını serbestleştirerek rekabete açtıklarını anımsatarak, büyük şehirlerdeki trafik sıkışıklığını azaltacak projeler ürettiklerini söyledi.

“HAVA ULAŞIM AĞINI ÜLKE GENELİNE YAYDIK”

Havayolu taşımacılığını serbestleştirerek rekabete açtıklarına dikkati çeken Turhan, bunun neticesinde ucuzlayan bilet fiyatlarıyla havayolunu halkın yolu haline getirdiklerini, hava taşımacılığının gelişmesiyle hava ulaşım ağını ülke geneline yaydıklarını kaydetti.

Yurt dışarıda 300’den fazla uçuş noktasına erişerek bu ülkelerle turizm ve ticareti geliştirdikleri gibi iş insanlarına yeni ticari fırsatlar sağladıklarının altını çizen Turhan, milli havayolu şirketi THY’nin dünya markası haline getirdiklerini vurguladı.

Dünyanın en büyük hava ulaşım merkezlerinden biri olacak İstanbul Havaalanı ile marka değerinin katlanarak artacağına işaret eden Turhan, “İstanbul Havaalanı keza, ülkemizi doğu-batı, kuzey-güney aksları arasında manâlı bir transit merkezi haline getirecek.” dedi.

Turhan, havayolu taşımacılığıyla Türkiye’nin hava kargo alanında manâlı bir fayda elde ettiğini söyledi.

Geçmişte olduğu gibi gelecekte de denizlerin insanlığın vazgeçemeyeceği hayat alanı olduğu bilinciyle sektörü destekleyici çoğu düzenlemeyi hayata geçirdiklerini anlatan Turhan, denizci ülke konumunun, Uluslararası Denizcilik Örgütü Konseyi yönetiminde yer alarak uluslararası alana taşıdıklarını bildirdi.

Denizlerin 7 gün 24 saat izlendiğini ve daha tehlikesiz ayla getirildiğini dile getiren Turhan, deniz kirliliğine seri ve etkili müdahale amacıyla bütün kıyılara hakim olacak Milli ve Bölgesel Acil Müdahale Merkezlerini kurduklarını ifade etti.

Bakanlık olarak vatandaşları daha iyi ulaşım altyapıları ile buluşturmanın yanı sıra çağımızda hemen hemen esas ihtiyaçlar arasına girmiş olan haberleşme imkanlarını da geliştirdiklerine değinen Turhan, yerli ve milli imkanlarla geliştirilen siber güvenlik altyapıları sayesinde, elektronik işlemlerin tehlikesiz bir ortamda gerçekleştirilmesini, vatandaşların dijital hizmetleri daha etkin ve verimli kullanmasını sağladıklarını söyledi.

Turhan, gerçekleştirdikleri çalışmalarla ülkenin her noktasını daha kısa sürede, daha ekonomik olarak ulaşılabilir ve erişilebilir ülkü getirdiklerini vurgulayarak, “Böylece her bölgede sosyal ve hesaplı kalkınmanın dengelenmiş bir biçimde dağılımına katkı sağladık.” dedi.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ son dakika son dakika haberler haberler internet adaletli uygulama kotası cahit turhan ulaştırma ve altyapı bakanlığı adaletli başvuru formu adaletli başvuru formu kotası

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: