• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam Selim Şiper Bloomberg HT’de soruları yanıtladı

Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam Selim Şiper Bloomberg HT’de soruları yanıtladı

Petrol Ofisi CEO Selim Şiper’in Istek Maliki ile yaptığı söyleşinin satır başları şöyle;

2018’in sonuna yaklaşıyoruz; Sizin için sene nasıl geçti hedeflerinize ulaştınız mı?

Şiper: Ilk yarının beklentilerimizin paralelinde iyi gittiğini söyleyebilirim, fakat Ağustos ayındaki huzursuz durumdan itibaren maalesef biraz yokuş yukarı doğru çıkış başladı. EPDK verilerine göre 5 yıldan beri Ağustos ayından itibaren aylık satışlar bazında toplam pazar geçen yılın aynı dönemine göre gerilemeye başladı yani tüketim azaldı. Her Hâlükarda 2018 sonunu yüzde 2.5 bir büyümeyle bitireceğiz gibi görünüyor. Birinci güya iyiydi lakin ikinci yarı birazcık yığın çıkıp zorlanmakla geçiyor.
Biz asıl Mayıs ayından itibaren kusursuz fırtınanın içine düştük, eğer sizin işinizi etkileyen faktörlerin tümü sizin aleyhinize ise bu kusursuz fırtınadır. Mayıs ayından itibaren petrol fiyatları yükselişe geçti bununla birlikte kurlar yükselişe geçti. Özellikle Ağustos ayını yaşamış bizler bugün için Allah bugünü aratmasın diyoruz. Bugün en azından kurlarda bir gerileme söz konusu, petrol fiyatlarında bir gerileme laf konusu..inşallah böyle devam etsin aksi takdirde o kusursuz fırtına bizi hakikaten yoruyor ve yıpatıyor.

Sektörde satın almalar ya da birleşmeler bekliyor musunuz? Sektörde birçok kol var istek ne yönde olur?

Şiper: Yakıt pazarı Türkiye’de büyüyecek çünkü ülkemizde hala vasıta sayısı düşük seviyede, her türlü yatırımcı pazarı kaale almak zorunda, piyasada çok da rekabet var, Uluslararası anapara desteği de var ve pazar herzaman büyümeye devam edecektir.

Benzin fiyatlarına gelelim, bir ÖTV sistemi vardı zamlar tüketiciye yansıtılmıyordu; hemen indirim de geldi pompa fiyatlarına..

Şiper: Dağılma şirketleri ve bayiler kendi marjlarından bir fedakarlık yaptılar ve pompa fiyatlarını pozitif yükseltmemek için..İkincisi Rafineri şirketimiz ve ithalatçılar, biz Türkiye’nin en büyük ithalatçısıyız, fedakarlıklar yaptık, litrede takriben 16-17 kuruş’tan bahsediyorum..fakat üzerimize gelen fırtınanın dinmesine yetmedi öyle olunca Hükümetimiz Eşel Mobil biçiminde ÖTV ile oynamaya başladı. Ve gelinen en son durumda ÖTV ile ilgili vatandaşın Devlet’e bir borcu bundan böyle kalmadı. Hatta bu pazartesi 17 kuruş fiyatlar düştü, ve dün veya bu sabahleyin itibariyle 21 kuruş daha düştü. şimdi 6.58 gibi bir benzin fiyatı var en azından kendi şirketim için konuşursam..
Fakat derhal yıkıntıilginç bir durum var, Diesel ve petrol fiyatları birbirine çok yaklaştı; arada 30 kuruş far var; bunun sebebi de son bir aydır öncelikle Dünya piyasalarında Diesel’in fiyatı Benzin’nin üstüne çıktı, muhtemelen bunun kısa sürmesini bekliyoruz. Yan Dünya’da da Diesel kullanımı arttı ama kısa vakit sonradan Benzin fiyatı yeniden daha yüksek olacaktır.

Petrol fiyatlarını önümüzdeki dönem nasıl şekillenir malum İran’a da yaptırımlar başladı, Türkiye bundan muaf tutuldu..Piyasa nasıl şekillenir?

Şiper: Türkiye sadece ham petrol ithalatında yani İran’a olan satışlar yasaklama kapsamında..yalnızca çiğ petrol alımları muaf. Ama satışlar için aynı şey geçerli değil. Zannediyorum oysa şu andaki 70 Dolar seviyeleri herhalde memnun genel piyasalar. Benim kişiye özel kanaatim 65-75 bandı bugünün de politik dengelerini tutturan bazı güç kaynaklarının kendilerini kuytu hissettiği bir denge..Ağustos rakamlarının geri gelmemesini ümit ediyorum ve bu seviyeler bizi sıcacık ettirir diye düşünüyorum. Türkiye içinde bu oranlar iyi bizim cari açığımız için de çünkü vari açığımızın ilk ve esas nedeni bu.

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: