• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam > Prometeon’dan Türkiye’ye 115 milyon dolarlık yatırım Prometeon 115 milyon dolarlık yatırımla Türkiye’deki kapasitesini artıracak

Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam > Prometeon’dan Türkiye’ye 115 milyon dolarlık yatırım Prometeon 115 milyon dolarlık yatırımla Türkiye’deki kapasitesini artıracak

Pirelli marka kamyon, otobüs, tarım ve OTR lastiklerinin lisanslı üreticisi Prometeon Lastik Grubu, Türkiye’nin birincil lastik fabrikası olan İzmit’teki tesisinde üretimi çoğaltmak ve ileri teknolojileri kullanmak hedefiyle 2017-2020 döneminde Türkiye’de takriben toplam 115 milyon dolar yatırım yapacağını duyurdu.

Türkiye’ye yapılacak yeni yatırımın detayları, Prometeon Lastik Grubu Operasyonlardan Sorumluluk Sahibi Dünya Başkanı Gregorio Borgo ve Prometeon Türkiye, Orta Doğu, Afrika, Rusya, Orta Asya, Kafkaslar CEO’su Yüksek Dağ Günvaran’ın katılımıyla düzenlenen toplantıda paylaşıldı.

Şirketin global operasyonlarına ilişkin veri veren Gregorio Borgo, bilhassa endüstriyel lastikler ürettiklerini anımsatarak, geçen seneyi 1,7 milyar avro ciro ile kapattıklarını söyledi.

Borgo, 3 ülkede 4 fabrikalarının bulunduğuna göze çarpan ederek, şunları kaydetti:

“Bunların biri İzmit’te. 160’ın üstünde ülkede faaliyetimiz var, 7 binin üzerinde çalışanımız var. 5 milyon adetlik bir imal kapasitemiz var ve bizim yüzde 10’a yakın bir pazar payımız var. Yerel şartlara uygun hareket edip, küresel düşünen bir şirketiz. Türkiye, Orta Doğu ve Afrika’nın içinde bulunduğu MEA Bölgesi’nin merkezi. Türkiye Prometeon Grubu için fazla önemli. Prometeon için Türkiye MEA Bölgesi’nin merkezi. Dünya ciromuzun üçte biri buradan elde ediliyor, 75 ülkeye Türkiye’den satış yapıyoruz.

Prometeon’un işinin yaklaşık yarısı Türkler göre Türkiye’de yönetiliyor. Mısır’daki fabrikamızdan da Türkiye’deki arkadaşlarımız sorumluluk sahibi. Türkiye bizim için kabiliyet merkezi. Prometeon’un üstteki yönetiminde 17 Türk, dünyanın öbür yerlerinde görevli. Prometeon’un Avrupa’da fabrikası değil. Biz Avrupa’daki en önemli müşterilerimize Türkiye’de ürettiğimzi lastikleri gönderiyoruz.”

“Türklerin dünyadaki şirketlerin üst konumlarında çalışması tesadüf değil”

Şirkette üstteki yönetimin Türk olmasının avantajlarına değinen Borgo, Türk bir CEO’larının bulunmasının ülkedeki fırsatların yakalanmasına tezgâhtar olduğunu anlattı. Borgo, “Coca Cola’nın başındaki birey de bir Türk’tü. Türklerin dünyadaki şirketlerin üstteki konumlarında çalışması bir tesadüf değil. Biz Türk yöneticilerin profesyonelliğine çok güveniyoruz.” dedi.

Türkiye’deki fabrikanın sadece MEA Bölgesi’ne hitap etmeyeceğinin altını çizen Borgo, “Avrupa’ya da hitap edecek. Avrupa’da pazar payımızı çoğaltmak istiyoruz. Dolayısıyla yeni yatırımla üreteceğimiz lastiklerin büyük kısmı ihracata gidecek. Şu lahza 125 milyon dolar ihracatımız ikiye katlanacak, bunun büyük çoğunluğu da Avrupa’ya gidecek.” bilgisini verdi.

“Bölgede satılan lastiklerin üçte ikisi İzmit fabrikasında üretiliyor”

Türkiye’de 2 binin üzerinde çalışanları bulunduğunu dile getiren Gregorio Borgo, Bölgede satılan lastiklerin üçte ikisinin İzmit fabrikasında üretildiğini anımsattı. Borgo, Türkiye’nin kendileri için önemine sinyâl ederek, MEA’nın yönetiminin de Türkiye’de olduğunu, imal kapasitesini yüzde 75 artıracaklarını aktardı.

Şu lahza Türkiye’ye 115 milyon dolarlık ek yatırım yapacaklarını belirten Borgo, bugüne dek da yaklaşık 500 milyon dolar yatırım yaptıklarını anımsattı.

Gregorio Borgo, “Bu, Türkiye’nin dış ticaret dengesine de manâlı bir katkı yapıyor. Bizim Türkiye’den yaptığımız ihracatın değeri yıllık 125 milyon dolar. Bu yeni yatırımla, Türkiye’den yapacağımız ihracat ikiye katlanacak. Türkiye’yi çok seviyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin kendileri için önemine şive yapan Gregorio Borgo, “Türkiye’ye yatırım yapıyoruz çünkü biz Türkiye’ye inanıyoruz. Kanımca, mükemmel millet olmasa burada olmazdık. Türk insanının kalitesine samimi inanıyorum. Üstteki yönetiminden işçisine dek son derece kaliteli… İnsanına güveniyorsanız, bu dek başarılı bir üst idare de varsa yatırım kararı çok basit. Yatırımlarımız bununla sınırlı kalmayacak, devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

“İhracatımızın üçte ikisi Avrupa’ya gerçekleşiyor”

Prometeon Türkiye, Orta Doğu, Afrika, Rusya, Orta Asya, Kafkaslar CEO’su Yüksek Dağ Günvaran da, yeni yatırım ve şirketin Türkiye’deki operasyonlarına ilişkin veri verdi.

İzmit’teki fabrikanın yılda takriben bir milyon adet kamyon-otobüs lastiği ürettiğini belirten Günvaran, Grubun toplam üretiminin yüzde 20’sinin Türkiye’de yapıldığını söyledi. Günvaran, bahsedilen 115 milyon dolarlık yatırımın tamamlanmasının ardından bu oranın yüzde 30’a yükseleceğinin altını çizerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“60 yıla yakındır Türkiye’deyiz. Orijinal donanım şirketlerine lastik tedarik ediyoruz ve lastik değiştirildiğinde açığa meydana çıkan talebi karşılıyoruz. İkinci kısma ‘onarım pazarı’ diyoruz. Bu pazar yaklaşık 2 milyon adetlik bir pazar. Pazar büyüklüğü açısından baktığınızda Türkiye, Avrupa-Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nin en büyük pazarlarından biri. Fabrika üretimimizi ayrıca iç piyasaya tedarik ediyoruz ayrıca de ihraç ediyoruz. Keza Türkiye’de keza de dünyada orijinal ekipman pazarı ve onarım pazarı İzmit’te üretilen lastiklerle dönüyor. Dünyanın dört bir yanına ihracat yapıyoruz, büyük kısmı Avrupa ülkelerine. Toplam ihracatımızın üçte ikisi Avrupa’ya gerçekleşiyor. Bugün itibarıyla ihracat hacmimiz 125 milyon dolar mertebesinde.”

“Türkiye’de kalıcıyız, fazla daha uzun yılllar kalmak niyetindeyiz”

Türkiye’de daimi olduklarını, çok daha uzun yılllar kalmak niyetinde bulunduklarını dile getiren Günvaran, bütün yatırımları ve stratejilerini de bu gerçeklik üstüne oluşturduklarını kaydetti.

Yüksek Dağ Günvaran, fabrika yatırımına sinyâl ederek, şunları anlattı:

“Grup, 2017-2020 yılları arasında toplam 115 milyon dolarlık yatırımı İzmit fabrikasına yapma kararı aldı. Bu yatırımın arkasındaki en büyük beklenti, Türkiye’deki toplam imal kapasitemizin yüzde 75 artacak olması. 2020 sonuna gelip yatırımı tamamladığımızda, yüzde 75 daha pozitif üretim yapar ülkü geleceğiz. Yapacağımız yatırımla üreteceğimiz lastikler, portföyümüzdeki teknolojisi en yüksek, en premium lastikler olacak. Bu ek kapasite, koskocoman oranda ihracatı artırmak için kullanılacak. Başlıca pazar hedefimiz yeniden Avrupa olacak.

Bugün doğrudan doğruya 2 bin, dolambaçlı 10 bin istihdam yaratıyoruz, yatırımla birlikte ek 150 doğrudan doğruya istihdam yaratacağız, 750 de dolaylı istihdam oluşacak. Mevcutta 125 milyon dolar olan ihracat rakamımız, kapasite çoğalma programı tamamlandıktan sonra iki katına çıkacak, 250 milyon dolara ulaşacak. Bu yatırım neticesinde sahip olacağımız üretim kapasitesi ve ihracat sayesinde de ülkemizin dış ticaret dengesine olumlu katkılar yapma hedefindeyiz.”

Alp Günvaran yatırımın keza iç pazara keza ihracata etkisine sinyâl ederek, bugün Türkiye’de yapılan üretimin yarısının içi pazara yarısının da ihracata aktarıldığını söyledi. Çoğalan kapasite ile iç pazarın da bundan faydalanacağına dikkati çeken Günvaran, en büyük önceliğin ihracat olacağını dile getirdi.

“Pazardaki yükselme performansının önümüzdeki dönemde de devam etmesini bekliyoruz”

Günvaran, pazarın durumu ve ticari araçlarda yapılan KDV indirimlerine ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bilhassa son dönemde Türkiye’nin gelişen ihracat performansı ve bu ihracatın getirdiği aktivite sistemleri, pazarın büyümesinin altında yatan en esas sebeplerden biri. Bu büyüme performansının önümüzdeki dönemde de devam etmesini bekliyor, planlarımızı da buna kadar yapıyoruz.Ticari araçlarda uygulanan KDV indirimi pazara bir hareketlilik getirir. Türkiye’de üretimi artıracak her türlü uygulamanın doğru olduğuna inanıyoruz ve bu anlamda geçtiğimiz dönemde yapılan bu değişikliklerin artı etkilerinin piyasada görmeye başladığımızı ve göreceğimizi de söyleyebiliriz.”

Ar-Ge’ye ayırdıkları paya muhabere eden Günvaran, şu an toplam ciro içinde yüzde 3 olan Ar-Ge payının yeni yatırımla birlikte bunun da artmaya devam edeceğini söyledi. Günvaran, “2017’de başladı yatırım, 2018’de üretimimizi halihazırda yüzde 10 artırmış durumdayız fakat esas büyük çoğaltma dalgaları 2019 ve 2020’de gelecek. 2018 yılında yapacağımız toplam yatırımın 17 milyon dolarını gerçekleştirdik.” dedi.

“Türkiye her zaman girdiği darboğazlardan çabucak çıktı, kurtuldu, büyüdü”

Alp Günvaran, bu gibi yatırım kararlarının uzun vadeli perspektifle alınan kararlar olduğuna sinyâl ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Hepimiz biliyoruz oysa Türkiye, geçmişinden bu yanlamasına dalgalı dönemleri oldu lakin Türkiye defalarca girdiği darboğazlardan hızlıca çıktı, kurtuldu, büyüdü. Bunu tekrar tekrar ispat etti. Grubun bu anlamda Türkiye’ye bakışı, çok daha uzun vadeli, Türkiye’nin uzun vadeli performansının çok fazla olacağını öngörüyor. 60 yıldır buradayız, minimum bir böylece daha burada edinmek istiyoruz. Türkiye’yi bir idare, imal ve kabiliyet üssü olarak değerlendiriyoruz. Grubun Türkiye’ye perspektif fazla pozitif, bunun iticisi olarak bu yatırımın Türkiye’ye getirilmesine karar verildi.”

Enflasyonla Topyekün Mücadele zarfında yaptıkları incelemeler hakkında da data veren Günvaran, şunları söyledi:

“Dünyanın neresinde olursa olsun, dövizde meydana gelen bu alıcı hareketler ticarette yer alan her firmayı etkiler, bizim de bundan etkilenmememiz muhtemel yok. Biz bu dönemde kendi içimizdeki verimlilik ve maliyet düşürücü önlemlere odaklanarak, bu dönemi geçiriyoruz. Nihai tüketiciye etkisinin asgari olması için uğraşıyoruz. Bu anlamda Enflasyonla Uğraş anlamında üzerimize düşeni yaparak, planladığımız yüzde 10’un üstünde birçok fiyat artışını iptal ettik.”

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: