• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam Ordu’dan Almanya’ya 150 ton bal ihracatı

Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam Ordu’dan Almanya’ya 150 ton bal ihracatı

Enstitü kadar yürütülen yaklaşık 10 milyon avro bütçeli “Arım Balım Peteğim Projesi” zarfında yapı edilen bal ambalajlama tesisi ve analiz laboratuvarı, BALMER şirketinin kurulmasının ardındaki arıcılık sektörüne hizmet vermeye başladı.

Takriben iki ay önce devlete ait açılışı gerçekleştirilen tesiste işlenen 150 ton bal Almanya’ya ihracat edilmek üzere tıra yüklendi.

Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği ve BALMER Karadeniz Arı Ürünleri Merkezi Idare Heyeti Başkanı Akın Çiftçi, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ordu’da BALMER ve birlik olarak birincil kez bal ihracatı yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

İHRACAT İÇİN

yürüttükleri çalışmaların sonuç verdiğini anlatan Çiftlik Sahibi, “Almanya’daki bir firma ile 300 ton bal ihracatı konusunda anlaşmıştık. Bugün 150 tonunu tıra yükledik. Birincil sevkiyatımız bir kaç gün içinde Almaya’da olacak.” dedi.

Çiftçi, bal ihracatının artacağına dikkati çekerek, “Üç dört tane daha firmayla anlaşmalarımız var. İnşallah Türk balı bu ihracatlarla birlikte hak ettiği değere ulaşacaktır. Bugün 150 ton balın karşılığı Türk parasıyla yaklaşık 2 milyon lira civarında. Bu para başta arıcılarımız almak üzere bütün sektöre olumlu şekilde yansıyacaktır.” diye konuştu.

öte yandan bal üreticilerinden Coşkun Turan, yıllardır ihracat yapmak istediklerini belirterek, “Ordu Arıcılar Birliği’nin öncülüğünde bugün birincil bal ihracatı gerçekleşiyor. Bu gelişme tüm arıcılarımıza olumlu şekilde yansıyacaktır. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

BALMER AŞ Imal Müdürü Hikaye Şelale Dilaver, balların tahlil laboratuvarında farklı aşamalardan geçirildiğini ifade ederek, “Balların analizlerinin içten çıkması ve onaylanması sonucunda ise ihracatımızı gerçekleştiriyoruz.” şeklinde konuştu.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ bal ihracatı haberler ekonomi ekonomi haberler son dakika haberler

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: