• DOLAR
  5,3119
  % 0,54
 • EURO
  6,0254
  % 0,47
 • ALTIN
  229,2715
  % 0,16
 • BIST
  102.415
  % 0,66
Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam Mobilya fuarında 1 milyar dolarlık iş hacmi hedefi

Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam Mobilya fuarında 1 milyar dolarlık iş hacmi hedefi

Türkiye’nin en büyük mobilya markalarını aynı çatı aşağıda toplayan Furniture İstanbul – İstanbul Mobilya Fuarı CNR EXPO Yeşilköy’de başladı. CNR Holding kuruluşlarından Artı Fuarcılık ve Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) iş birliğinde gerçekleşen fuarda, Türkiye mobilya sektörünün yüzde 75‘ini temsilci 350’den fazla firma 80 bin m2’lik alanda bir araya geldi. 85 ülkeden 90 bine yakın ziyaretçi ve VIP alım heyetlerinin ağırlandığı fuar 11 Kasım’a değin devam edecek.

“İHRACATTA YENİ PAZARLARA AÇILMALIYIZ”

Fuarın açılışında konuşan Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, mobilya sektörünün 10 milyar dolarlık bir potansiyeli olduğunu, ancak ihracatın bunun yüzde 30’unu oluşturduğunu kaydetti. Dünya pazarındaki 200 milyar dolarlık potansiyelin sektörünün önünün ne kadar açık olduğunun bir göstergesi olduğuna göze çarpan eden Metin, şunları söyledi:

“Dünya ticaretinden aldığımız payı kuvvetlendirmek için Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşma gerekiyor. Ticaret Bakanlığı olarak bu anlamda sanayicimizin yanındayız. Mobilya ihracatımız Avrupa, Orta Doğu ve Orta Asya olarak sınırlanmış durumda. ABD’nin 45 milyar dolar ithalat yaptığı pazarda biz de olmalıyız, yeni pazarlara açılmalıyız. Fuarda, minik, orta ve büyük ölçekli firmalar bulunuyor. İhracat yapmayan firmaları ihracatçı yapacağız.”

Tasarımcıların fuarda yer almasının önemine değinen Metin, “Katma değerli ihracat için tasarım epeyce manâlı. Ayrıca tasarımda ayrıca de mahsul geliştirmede destek programımız bulunuyor. Mobilya sektörünü fazla artı önemsiyoruz ve her ihtiyacınızı desteklemeye hazırız. 35 ülkede daha Türk Ticaret Merkezi (TTM) açacağız. ABD’de de mobilyacılarımızla TTM açalım.” dedi.14 BİN ALICININ YANI SIRA 500 KARAKTER VIP HEYET İSMEN DAVET EDİLDİ

Fuarın açılışında konuşan CNR Holding İcra Kurulu Başkanı Ali Bulut, yarattığı imal, istihdam ve yüksek katma kıymetli ihracat hacmi ile ekonominin lokomotifleri aralarında bulunan mobilya sektörünün fuarlarıyla da ayrım yarattığını belirtti. Fuarın esas amacının katılımcıların ticaretini ve en önemlisi de ihracatını artmak olduğunu ifade eden Bulut, şunları söyledi:
“Tüm dünyada yaptığımız tanıtım çalışmaları sonucunda 85 ülkeden 90 bine yakın alıcıyı katılımcılarımızla buluşturmayı hedefliyoruz. Bu yıl fuara online kayıt yaptıran herif sayısı geçtiğimiz yılı dörde katlayarak 15 bine ulaştı. Alıcıların yüzde 15 ten fazlasının yurtdışından gelecek olması, fuarımızın ihracata sağladığı katkının bir göstergesi. Fuara fazla sayıda ülkeden kendi imkanları ile katılacak olan 14 bin alıcının yanı sıra, ulaşım ve konaklamalarını üstlenerek özel olarak ve ismen ağirlama ettiğimiz yaklaşık 500 kişilik bir alım heyetini de ağırlıyoruz.”

6 GÜNDE 1 MİLYAR DOLARLIK MESLEK HACMİ HEDEFİ

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Nuri Öztaşkın, Furniture İstanbul’un mobilya sektörünün en kuvvetli oyuncularını tek bir çatı aşağıda buluşturan sektörün en köklü fuarı olduğuna sinyâl ederek, “6 gün sürecek olan fuarda KDV indiriminin de etkisi ile 1 milyar dolarlık iş hacmine ulaşılacağını öngörüyoruz. Senelerdir cari açık vermeyen mobilya sektöründeki ihracatın Furniture İstanbul’un yaratacağı etki ile 2018 sonunda 3 milyar dolara çıkacağını varsayım ediyoruz.” dedi.

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç ise mobilya sektörünün son 16 yılda ihracatla büyüdüğünü ve bu artış sırasında üretimde kalite ve tasarımla kendinden söz ettirdiğini kaydetti. Mobilya sektörünün 2 milyar dolar dış ticaret fazlası verdiğine dikkat çeken Güleç, “Bugün 13 bin 800 mobilya ihracatçımız bulunuyor. 647 işyeri 1 milyon dolar üstünde ihracat yapıyor. KDV indirimi de sektörümüz için büyük siklet taşıyor ve bunu daimi ayla getirmeliyiz.” ifadesini kullandı.

DÜNYACA ÜNLÜ TASARIMCILAR GELİYOR

Furniture İstanbul’da İtalya, İspanya, İsveç ve Finlandiya’dan dünyaca ünlü 10 tasarımcı 8-9 Kasım tarihlerinde sektör profesyonelleriyle bir araya gelecek. 2017 yılında Finlandiya Cumhurbaşkanı göre Pro Finlandiya madalyası verilen, 2018’de ise “görsel tılsım yaratan” olarak Finlandiya Kültür Vakfı Büyük Ödülü’nü şampiyon Finlandiyalı tasarımcı Markku Piri en uyarı çeken konuklardan biri. Bunun yanına İtalya’nın en iyi tasarımcılarıları arasında bulunan Federico Delrosso, Giuliano Cappelletti, Sandro Meneghello ve Marco Paolelli ile İspanya’dan Jorge Herera, Teresa Sapey ve Francesca Heathcote, İsveç’deri de Epilepsi Garanty, Furniture İstanbul’daki Design Stories adlı seminer etkinliğinde geleceğin dizaynları ile ilgili sunumlar yapacak. Hem tekrar fuar bünyesindeki Designers’ Lounge alanında Avrupa’dan gelecek tasarımcılar ile Türk tasarımcılar ve mobilya üreticileri tasarım seminerlerinde bir araya getirilecek.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ mobilya fuarı ihracat haberler ekonomi son dakika haberler cnr expo yeşilköy fatih metin

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: