• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam Mahkemeden hem anne hem babadan yetim aylığına onay

Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam Mahkemeden hem anne hem babadan yetim aylığına onay

İzmir’de yaşamış 62 yaşındaki F.Y, Bono-Kur statüsünde olan annesinden aldığı yetim aylığı SGK kadar iptal edilip hem bu paranın iadesi için babasından Emekli Sandığı dahilinde ödenen yetim maaşından kesinti yapılmaya başlanınca konuyu yargıya taşıdı.

F.Y, avukatı Ersan Karatekin aracılığıyla İzmir 9. Meslek Mahkemesine açtığı davada, SGK tarafından yapılan işlemin yasaya tutarsız olduğunu iddia etti. Annesinden aldığı babasız aylığının bitmiş bağlanmasını isteyen bayan, bu paranın ve öteki babasız maaşı kesintisinin kaldırılarak yasal faiziyle ödenmesini istek etti.

Dosyayı inceleyen İzmir 9. Iş Mahkemesi, F.Y’nin annesinden aldığı vefat aylığının tekrar bağlanması, babası üzerinden aldığı maaşta yapılan kesintinin kaldırılması ve bu süreçte paraların yasal faiziyle davacıya ödenmesine karar verdi.

Mahkemenin, kararında şu ifadeler yer aldı:

“Davacının herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna ast çalışması olmadığı, 15 Aralık 2000’de boşandıktan sonra baştan evlenmediği ve kocasından aylık almadığı anlaşılmıştır. Davacıya anadan yüzde 25, babadan yüzde 25 oranında vefat aylığı bağlanabileceği, anadan ölüm aylığının Tahvil-Kur kanun statüsüne ve babadan ölüm aylığının ise Emekli Sandığı statüsüne tarafından bağlandığı dikkate alındığında davacıya anasından bağlanan ölüm aylığının başlangıç tarihiyle kesilmeyeceğinin kabulü gerekmiştir.”

Sanık SGK ise kararın düzeltilmesi için İzmir Bölge Adliye Mahkemesine başvurdu.

Başvuruyu inceleyen İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 10. Hukuk Dairesi, birincil derece mahkemenin kararını aynı gerekçelerle yerinde buldu.

F.Y’nin avukatı Ersan Karatekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tek geliri annesinden aldığı yetim aylığı olan müvekkiline SGK kadar babasından da yetim maaşı tesis edildiğini söyledi.

“Karar benzer durumlar için hoş bir emsal teşkil etmekte”
Müvekkilinin eşinden boşandığını ve aldığı yetim aylıkları dışındaki tek gelirinin oğlunun minimum ücretli maaşı olduğuna dikkati çeken Karatekin, şunları kaydetti:

“SGK, müvekkilden annesinden aldığı babasız aylığını iptal ederek şu belli başlı dek ödenen yaklaşık 21 bin lirayı da pasif geri talep ettiğini bildirdi. Kurum işleminin iptali yönünde dava açtık ve sonuçta lehimize sonuçlandı. Konunun geçmişteki sigortalık türlerinin çok farklı alanlara yönlendirilmiş olması ve yönetmelik değişikliklerinden kaynaklandığını düşünüyoruz. Mahkemenin gerekçesi anne ve babasının sigortalık türlerinden birisinin Senet-Kur, diğerinin Emekli Sandığı olması. İkisinin ölüm tarihinin 2008 öncesi olması sebebiyle SGK’nın öne sürdüğü itiraz gerekçesindeki dayandığı kanundan uzaklaşmış olmasıdır. Bu karar aynı durumlar için hoş bir emsal teşkil etmektedir. Zorunlu koşullar oluştuğunda hem anneden keza babadan babasız aylığı olmak mümkündür. Manâlı olan vefat tarihleri ve sigortalık türleridir.”

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ duruşma yetim aylığı sgk izmir emsal karar ekonomi haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: