• DOLAR
  5,3209
  % 0,04
 • EURO
  6,0356
  % -0,09
 • ALTIN
  227,7912
  % 0,59
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam > Konkordato ilan edenler sektörün yüzde 1’i bile değil Ayakkabıdaki konkordato sektörün yüzde 1’i bile değil

Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam > Konkordato ilan edenler sektörün yüzde 1’i bile değil Ayakkabıdaki konkordato sektörün yüzde 1’i bile değil

Türkiye Kundura Sanayicileri Derneği (TASD) Yönetim Kurulu Başkanı Abdulsabur Endican, şu ana değin aşina 5 farklı ayakkabı firmasının konkordato duyuru ettiğini kaydederek, “Bu firmaların konkordato bildiri etmelerindeki ana niçin kendi yaşadıkları sıkıntılar. Bu firmalar sektördeki toplam satışların yüzde 1’ini bile yapmıyor.” diye konuştu.

Kısa vakit önce gerçekleştirilen derneğin seçimli klasik genel kurulunda güven tazeleyen Endican, sektörün son durumunu ve derneğin yeni yol haritasını AA’ya anlattı.

Kundura sektörünün son dönemde konkordato ilanlarıyla gündeme geldiğini anımsatan Endican, ekonomide ülkesel ve global anlamda yaşanan olumsuzluklar sebebiyle fazla sayıda şirketin konkordato duyuru ettiğini, bunun yalnızca kendi sektörlerine özel bir şey olmadığını söyledi.

– “Siparişler katlanarak artıyor”

Endican, sektörde yıllardır süregelen ve 20 ayları bulan uzun vade sorunu bulunduğunu kaydederek, bu uzun vadelerle birlikte şirketlerin idareli sıkıntılarının birleşmesi sonrası firmaların konkordato duyuru ettiğini bildirdi.

Şu başlıca kadar aşina 5 öbür pabuç firmasının konkordato ilan ettiğini aktaran Endican, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu firmaların konkordato duyuru etmelerindeki esas niçin kendi yaşadıkları sıkıntılar. Yoksa yılın 10 ayında keza ihracatta keza de perakende satışlarda önemli artma var. Yurt dışı siparişler katlanarak artıyor. Dünyanın her yerinden, 100’den artı ülkeden talep geliyor. acilen konkordato bildiri eden firmalar fazla tanıdık markalar olduğu için pabuç sektöründe kriz ve bıkkınlık varmış gibi gösteriliyor. Fakat bu firmalar sektördeki toplam satışların yüzde 1’ini bile yapmıyor, sektörü temsilcilik etmiyor.”

– “Bilerek olumsuz haberler pompalanıyor”

Sabur Endican, Türkiye’de yıllık 400 milyon çift kundura üretildiğini belirterek, bu firmaların 3-3,5 milyon çifti elinde bulundurduğunu aktardı.

Endican, “Ama on ayda ihracatta yüzde 20’ye yaklaşan çoğaltma, perakende satışlardaki yükseliş konuşulmuyor. Bilerek, sektörün moralinin bozulması için yarı kasti şekilde olumsuz haberler pompalanıyor.” ifadelerini kullandı.

Rusya’ya ve AB ülkelerine ihracatın arttığını, Afrika’da, Amerika’da yeni pazar arayışında olduklarını, komşu ülkelere satmak adetlerinin yükseldiğini anlatan Endican, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İhracatta 10 ayda 2017’yi sollamışız. Pazarlama faaliyetlerimiz sürüyor. Rusya’da ve AB ülkelerinde etkinlik belirten önemli zincir perakende markaları Türkiye’den kundura istek ediyor. Fakat bunlara rağmen kundura sektörüyle ilgili ağzı olan konuşuyor. Sektörümüzle ilgili negatif imaj oluşturulmaya çalışılıyor. Geleceği fazla aydınlık olan pabuç sektörü bunu hak etmiyor. Sektörde her şey şu an çok iyi gidiyor ve gelecekten fazlasıyla ümitliyiz. Bu yıl sonunda ihracatımız bir milyar doları bulacak. 2023’te 3 milyar dolar ihracat hedefliyoruz.”

 

– “Milletlerarası spor markalarının Türkiye’de imal yapması için çalışacağız”

Endican, üye sayılarını 168’den 503’e çıkardıklarını belirterek, iki sene içerisinde bunu bine çıkartacaklarını, Türkiye genelinde 18 bin civarında pabuç ve tabi sanayisiyle ilgili üretici bulunduğunu söyledi.

Merkezlerinin İstanbul’da olduğunu, iki sene boyunca ayakkabı üreticilerinin yoğun olarak bulunduğu İzmir, Konya ve Gaziantep’te şube açmayı hedeflediklerini dile getiren Endican, bu ve diğer bölgelere daha pozitif hizmet sunabilmek için proje geliştireceklerini aktardı.

Endican, uluslararası kurallara hitap edecek üretim bandı oluşturulmasını sağlayacaklarını kaydederek, “Milletlerarası spor ayakkabı markaları ile manâlı markaların Türkiye’de üretim yapması için çalışmalar gerçekleştireceğiz.” dedi.

Türkiye’nin yakın pazarlarda güçlü olduğunu dile getiren Endican, “Mevcut pazarları güçlendireceğiz. Onun dışında bilmediğimiz, gitmediğimiz pazarlara açılacağız. Afrika başta almak üzere yüksek potansiyeli olan pazarlarda tanıtım çalışmalarına ağırlık vereceğiz.” diye konuştu.

– “Negatif haberlerin amaçlarını anlayamıyoruz”

TASD Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Gürsoy da son dönemde sektörle ilgili ciddi bir dezenformasyon olduğunu belirterek, cari açığın kapatılmasına katkı maddesi sunan, dünyada kalite ve tasarım alanında son dönemde ön plana çıkmaya başlayan sektörün bu durumu yargı etmediğini söyledi.

Pabuç sektörünün istihdam açısından iş gücüne ciddi katkı maddesi sunduğunu dile getiren Gürsoy, Türk üreticisine bu süreçlerde bari manen yardım olunması gerektiğini vurguladı.

Gürsoy, “Bu doğru olmayan söylemler ve haberlerle ne amaçlanıyor bilmiyorum. Fakat biz bunlara takılmadan işimize devam ediyoruz. İşimizin başındayız. Türkiye ne krizleri, sıkıntıları atlattı. Bunu da atlatacaktır.” diye konuştu.

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ kundura konkordato

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: