Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam Kıdem tazminatı için SGK’dan yazı almadan istifa etmeyin

Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam Kıdem tazminatı için SGK’dan yazı almadan istifa etmeyin

Kadın çalışan sayısı 150’den pozitif olan meslek yerlerinde anaokulu yardımı yapılması gerekiyor.

ANAOKULU ZORUNLULUĞUNA UYMAYANA IDARI PARA CEZASI

Soru: Eşim özel bir banka şubesinde çalışmaktadır. Bir yazınızda, 150’den fazla kadın çalışanı yer alan işverenlere anaokulu zorunluluğundan bahsettiniz. Teknik olarak baktığımızda bankada çalışan kadın sayısı epeyce artı, ama şubede çalışan sayısı 150 ‘den eksik. Banka, kadın sayısının eksik olduğu gerekçesiyle çocuk yuvası yardımı vermiyor. Kanunda bunun ne gibi bir yaptırımı vardır? (Volkan Zımba)

Yanıt: 150 kadın çalışan hesabında bankanın Türkiye genelindeki yok, eşinizin çalıştığı kentin belediye ve mücavir alan sınırındaki meslek yerlerinde çalışan toplam personel sayısı dikkate alınıyor. Kadın çalışan sayısı 150’den fazla olduğu halde anaokulu yardımı yapılmaması durumunda yönetimsel para cezası uygulanıyor. Canice tutarı 2018 yılı için bin 545 lira ile 4 bin 635 lira aralarında değişiyor. Ama, eşiniz işten ayrılırken bu parayı talep edebilir.

ZORUNLU OLAN IŞ YERLERİNDE KREŞ YARDIMI YAPILMAZSA HAKLI FESİH SEBEBİ

Soru: Eşim sıhhat sektöründe bir firmaya alt olarak devlet hastanesinde taşeron olarak çalışmakta, fakat tümü ayrı hastanelerde tahsis yapıyor. Tabi olduğu firmanın 150’den artı bayan çalışanı mevcut. Anaokulu desteğini, emrindeki olduğu firma mı yoksa çalışmakta olduğu hastane mi sağlamak zorunda? Firmadan çocuk yuvası desteği talep ettiğimizde bunu kabul etmez ise tazminat hakkımız doğar mı? (Ömer T.)

Cevap: Ilk Önce, çocuk yuvası hizmetinin verilmesinden hastane değil, eşinizin tabi bulunduğu işyeri sorumlu. Anaokulu hizmeti sağlanabilmesi için firmanın belediye ve mücavir bölge sınırlarında en düşük 150 kadın çalışanı olması gerekiyor. İşverenin aracısız olarak kreş açması gerekmiyor, hizmet satın alma yoluna da gidebilir. 4857 Sayılı Iş Kanunu’nun 24. maddesi, “Işveren kadar işçinin ücreti kanun hükümleri veya kontrat şartlarına uygun bir şekilde hesap edilmez ya da ödenmezse” işçiye iş akdini feshetme hakkı tanıyor. Anaokulu yardımı da, kullanım kapsamındaki meslek yerlerinde çalışan ve 0-6 yaş aralarında çocuğu yer alan kadın çalışanlara verilen ücret özelliğinde. Yasanın öngördüğü kreş desteğini alamayan çalışanın ücretini eksik aldığı dikkate alınırsa, işçi açısından iş akdini haklı fesih sebebi doğar.

KIDEM TAZMİNATI YAZISINI OLMAK İÇİN BORÇLANMA YAPABİLİRSİNİZ

Soru: 7 Ocak 1979 doğumluyum. Ticaret lisesinde staj yaparken 15 Eylül 1995 tarihinde sigortalı oldum. Hizmet dökümünde işe giriş tarihim de 15/09/1995. Geçtiğimiz günlerde SGK’dan kıdem tazminatı yazısı olmak içim gittiğimde işe antre tarihinde 18 yaşından minik olduğum için, ilk bordrolu çalışmaya başladığım 07/08/2003 tarihi baz alındı. Yapılan işlem doğru mu, ne yapmam gerekir? (Hakan K.)

Yanıt: Staj döneminde sadece meslek kazası ve meslek hastalığı sigortası yapılıyor. O nedenle staj sigortası, 15 yıl sigorta 3600 prim günüyle kıdem tazminatı ödenmesinde dikkate alınmıyor. Sorunuzdan anlaşıldığına tarafından, 15 yıl sigorta süresini 7 Ağustos’ta doldurmuşsunuz. Ola Ki prim gününüz beceriksiz ve askerlik borçlanması hakkınız varsa, borçlanma suretiyle 3600 prim gününü tamamladıktan daha sonra bitmiş yazı isteyebilirsiniz.

KIDEM TAZMİNATI İÇİN SGK’DAN YAZI ALMADAN İSTİFA ETMEYİN


Soru:
2 Ağustos 1999 tarihinde özel bir bankada işe başladım ve 15 yılımı tamamlayarak 4 Ağustos 2015 tarihinde kendi isteğimle istifa ettim. Kıdem tazminatımı alamayacağım söylendi. Kıdem tazminatını alma konusunda bankaya dava açsam bir sonuç alabilir miyim acaba? (Mehmet S.)

Yanıt: 9 Eylül 1999 tarihinden önce işe başlayanlar 15 yıllık sigorta süresi ve 3600 prim gününü doldurdukları takdirde, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan kıdem tazminatı alabileceğine dair yazı aldıktan sonradan işverenden talepte bulunabilirler. İstifa etmeden önce SGK’dan bu yazıyı almanız gerekirdi. Banka, böyle bir yazı olmadan kendi isteğinizle istifa ettiğinizde kıdem tazminatı ödemez. İstifa ettikten bir gün daha sonra yazı almanız halinde bile kıdem tazminatı alamazsınız. Önce yazıyı alıp, sonradan kıdem tazminatı talebiyle meslek akdinizi feshetmeniz gerekirdi. Geriye dönük bir hak istek edemezsiniz.

KIDEM TAZMİNATI HAKKINIZ KAYBOLMAZ

Soru: Yakın zamanda, SGK’dan kıdem tazminatı alabileceğime dair yazıyı alarak işverenden kıdem tazminatı istek ettim. Işveren bir vakit daha benimle kastetmek isteyince işten ayrılmaktan vazgeçtim. Benim için ileride bir yargı kaybı doğar mı? (Deniz Y.)

Cevap:
SGK’dan aldığınız yazıyı saklayın. daha sonra ayrılmak istediğiniz süre tekrar bu yazıyla işverenden kıdem tazminatınızı alıp ayrılabilirsiniz.

YAŞ HADDİNDEN BAĞLANAN AYLIK DÜŞÜK OLUR


Soru:
Şu an 35 yaşındayım. 2006 yılında ilk sigorta teşebbüs yapıldı, 3468 prim günüm var.   5400 prim günüyle kaç yaşında, 7200 günle kaç yaşında emekli olurum?  Hangisiyle emekli edinmek avantajlıdır? (Yasin Selçuk)

Cevap: Alışılagelmiş emeklilikte, 7200 gün ve 60 yaşa tabisiniz. Sizin durumunuzda 5400 günle emeklilik, yeterli prim gününe ulaşamadığınız takdirde yaş haddinden 63 yaşında emekli olmanıza imkân verir. Bu durumda emekli aylığı daha düşük olur. Prim günü yeterli olduğu takdirde sıradan emeklilik daha avantajlıdır.

KADEMELİ ARTIŞ SEBEBIYLE ANNENİZ 58 YAŞINDA EMEKLİ OLABİLİR

Soru: Annem 12 Nisan 1967 doğumlu, işe antre tarihi 30 Mart 1982 ve 2144 prim günü bulunmakta. Doğum borçlanması ile birlikte 3600 günü tamamlıyor. Ama SGK’ya her gidişimizde “kademeye takılıyorsunuz” diye bir sorunla karşılaşıyoruz ve bütün bilgilendirme alamıyoruz. Annemin bütünüyle ne vakit emekli olabileceği hakkında veri edinmek istiyorum. (Yasin Özdemir)

Cevap: Anneniz 3600 prim günü, 15 yıl sigorta ve 50 yaş koşulunu yerine getirdiğinde emekli olabilir. Fakat, bu üç koşulun tamamının hangi tarihte doldurulduğu ağırlık taşıyor. Anneniz üç koşulu 2017 yılında yerine getirdiği için derece derece yaşa takılmış. Bu durumda anneniz 2025 yılında, 58 yaşında emekli olabilir.

PRİM GÜNÜNÜZ YETERLİYSE ASKERLİK BORÇLANMASINA LÜZUM YOK

Soru: 07/09/1968 doğumluyum. SSK ‘lı olarak işe giriş tarihim 10/07/1985. SSK’da 3060 gün prim ödedikten sonra 2001’den itibaren şirket ortağı olarak BAĞ-KUR’lu oldum. SENET-KUR gün sayım  6183. 1995 yılında 9 ay kısa dönem askerlik yaptım. Askerlik borçlanması yapabilir miyim? Bu sürelere göre ne süre emekli olabilirim? (Halil İbrahim Ökmen)

Yanıt: Prim gününüz yeterli olduğu için askerlik borçlanması yapmanız gerekmiyor. 2016 yılından itibaren emekliliğe adalet kazanmış görünüyorsunuz. Laf konusu prim günlerinize ilişkin borcunuz bulunmuyorsa, hizmet birleşmesi yaptırarak emekli olabilirsiniz. GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ kıdem tazminatı kreş ekonom işçi patron çalışan hakları çocuk yuvası yardımı ne dek anaokulu yardımı nasıl alınır kreş yardımı nasıl emekli olurum emeklilik son dakika haberler

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: