• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam İnşaat malzemeleri sanayi ihracatı 9 ayda yüzde 20,8 arttı

Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam İnşaat malzemeleri sanayi ihracatı 9 ayda yüzde 20,8 arttı

Dernekten yapılan açıklamaya göre, Türkiye İMSAD, 2013’ten beri her ay uyumlu olarak açıkladığı “İnşaat Malzemeleri Sanayi Endeksleri”ne, 2018 yılı itibarıyla “İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi’ni de ekleyerek, iç ve dış ticaretin nabzını tutuyor.

Türkiye İMSAD’ın sektör ve kamuoyu ile paylaştığı İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi”nin Eylül 2018 raporuna kadar, İhracat Tedarik Endeksi, eylül ayında bir önceki avuç içi tarafından seri çoğaltma gösterdi. İhracat miktar bazında eylül ayında 3,11 milyon ton olarak gerçekleşti. Bu Nedenle yıl içindeki en yüksek ikinci aylık ihracat oldu.

İhracat Layık Endeksi ise eylül ayında bir önceki aya göre önemli ölçüde yükseldi. Geçen yılın eylül ayının da 29,96 puan üstüne çıktı. İhracat değer olarak eylül ayında 1,82 milyar dolar seviyesine yükseldi ve yeniden yılın en yüksek ikinci aylık ihracatı gerçekleşti.

İhracat Bölüm Fiyat Endeksi, ağustos ayındaki gerilemenin gerisinde eylül ayında sınırlı şekilde arttı. İhracat birim fiyatları eylül ayında 0,59 dolara yükseldi. Geçen yılın eylül ayında ihracat bölüm fiyatı 0,57 dolardı.

EYLÜL AYINDA YILIN EN AZ AYLIK İTHALATI GERÇEKLEŞTİ

İthalat Tedarik Endeksi ise eylül ayında bir önceki avuç içi göre kayda değer ölçüde düştü. Geçen yılın eylül ayının da 31,64 puan altına indi. İthalat eylül ayında arz olarak 206 bin ton ile yılın asgari aylık ithalatı oldu. İthalat Değerinde Endeksi ise eylül ayında bir önceki avuç içi kadar yükseldi. Geçen yılın Eylül ayının ise 24,05 puan aşağı yer alarak 574 milyon dolar oldu ve 57 ayın en az ikinci seviyesinde gerçekleşti.

İthalat Birim Fiyat Endeksi, eylül ayında önemli ölçüde artarak 120 puan seviyesine sıçradı. İthalat birim fiyatları kilogram başına eylül ayında 2,78 dolara yükseldi ve geçen yılın eylül ayı ithal bölüm fiyatının yüzde 15,4 üstünde gerçekleşti.

Türkiye sanayi ürünleri ihracatı, inşaat malzemeleri sanayi ihracatı ve inşaat malzemeleri sanayi dışı sanayi ihracatı değerinde endeksleri eylül ayında bir önceki avuç içi tarafından önemli ölçüde arttı. Endeksler geçen yılın eylül ayının da oldukça üzerinde gerçekleşti. Bu yükselişi, tedarik bazındaki artışlar sürükledi. Yılın ilk dokuz aylık döneminde inşaat malzemeleri sanayi ihracatı yüzde 20,8 artarak 12,48 milyar dolardan 15,07 milyar dolara yükseldi.

Bu ihracat artışı ile inşaat malzemeleri sanayisi, Türkiye’nin geri kalan sanayilerinin ihracat artışının üstünde performans gösterdi. Öteki toplam sanayi ihracatı yılın ilk dokuz ayında yüzde 12,5 artarak 78,98 milyar dolardan 88,88 milyar dolara yükseldi. İnşaat malzemeleri sanayi ihracatı ilk dokuz ayda 8,3 puan daha yüksek çoğaltma performansı sergiledi.

Türkiye sanayi ihracat bölüm fiyatları eylül ayında geçen yılın eylül ayına tarafından gerilerken, inşaat malzemeleri ihraç birim fiyatları büyüme gösterdi. Türkiye sanayi ürünleri ihracat birim fiyatı 2017 yılı eylül ayında 1,81 dolar iken, 2018 Eylül ayında ise 1,68 dolara indi.

İnşaat malzemeleri sanayi dışı sanayi ihracat birim fiyatları 2017 yılı eylül ayında 2,76 dolar olurken, 2018 Eylül ayında 2,54 dolara düştü. İnşaat malzemeleri sanayi ihracat birim fiyatı ise 2017 yılı eylül ayında 0,57 dolar iken 2018 Eylül ayında 0,59 dolara çıktı.

İNŞAAT MALZEMELERİ SANAYİSİNİN DAHA ALÇAK GRUPLARINDA PERFORMANS YÜKSEK

Bu yılın eylül ayında sekiz daha alçak ürün grubunun tamamının ihracatı tedarik olarak geçen yılın eylül ayına göre arttı. Geçen yılın eylül ayında egzersiz gün sayısının daha az olması nedeniyle miktar olarak bütün alt sektörlerde baz etkisi ile de artışlar gerçekleşti.

Eylül ayında en yüksek ihracat miktar artışı yüzde 81,1 demir çelik bazlı ürünlerde gerçekleşti. en az arz artışı ise yüzde 10,3 ile prefabrik yapılarda oldu. 2018 yılı eylül ayında sekiz daha aşaği ürün grubunun yedisinde ihracatı bedel olarak geçen yılın eylül ayına göre arttı.

Eylül ayında en yüksek ihracat bedel artışı yüzde 76,6 ile demir çelik bazlı ürünlerde gerçekleşti. en az bedel artışı ise yüzde 7,1 ile mineral ürünlerde oldu. Değer olarak ihracatın gerilediği daha aşaği sektör ise prefabrik yapılar oldu.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ inşaat malzemeleri türkiye imsad haberler ekonomi haberler son dakika haberler

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: