• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam İklimlendirme ürünleri ihracatı 3,8 milyar dolara ulaştı

Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam İklimlendirme ürünleri ihracatı 3,8 milyar dolara ulaştı

İklimlendirme ürünleri ihracatı, ocak-ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 19 artarak 3,8 milyar dolara çıktı.

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliğinden (İSİB) yapılan yazılmış açıklamaya tarafından, sektör ihracatı ekim ayında hem ciro keza de tedarik bazında büyüme gösterdi.

Yılın 10 ayında ihracat, geçen yılın benzer dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 19 artarak 3,8 milyar dolara ulaştı. Sektörün son 12 aydaki ihracatı ise yüzde 19,2 artışla 4,5 milyar dolara yükseldi.

Açıklamada şu bilgiler paylaşıldı:

“Klima sistem ve elemanlarında yüzde 56 çoğaltma ve 286 milyon dolar, izolasyon elemanlarında yüzde 41 artma ve 78 milyon dolar, tesisat sistem ve elemanlarında yüzde 17 artma ve 1 milyar 455 milyon dolar, havalandırma sistem ve ekipmanlarında yüzde16 artma ve 368 milyon dolar, ısıtma ekipmanlarında yüzde 14 çoğaltma ve 1 milyar 40 milyon dolar, soğutma sistem ve ekipmanlarında ise yüzde 15 çoğaltma ve 543 milyon dolar ciro olarak gerçekleşti. 
Yine 10 aylık dönemde ürün grupları bazında azami ihracat artışı yüzde 342 ile soğutucu akışkanlarında gerçekleşirken bu ürün grubunu yüzde 143 ile soğutma kuleleri, yüzde 66 ile klima cihazları ve aksam parçaları, yüzde 41 ile filtreler, yüzde 25 ile pompalar ve aksamları izledi.”

– “Daha iyi noktalara geleceğiz”

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen İSİB Başkanı Mehmet Şanal, sektörün tüm kalemlerinde ihracat artışı yaşandığını belirterek, bu yıl sonunda 5 milyar dolar ihracata yaklaşılacağını ifade etti.

Sektör ihracatının son yıllarda Türkiye’nin genel ihracatının üzerinde arttığına dikkati çeken Şanal, hacim ve kilogram başına ihracat açısından da artışlar görüldüğünü ve bu durumun katma değeri yüksek ürünlere geçişin göstergesi olduğunu vurguladı.

İthalatta yaşanan gerilemenin de ihracatçı firmalar için olumlu bir gelişme olduğunu bildiren Şanal, şunları kaydetti:

“Keza firmalar keza de bireyler olarak düşüncesiz düşük kur politikasından ekstra giderlerimiz oldu. Bizlerin de bu noktada kendimize çeki düzen vermemiz gerekiyordu. Dövizdeki dalgalanmadan sonra herkes şapkasını önüne koydu ve birtakım tedbirler almaya başladı. Bu anlamda geçen seneye kadar iklimlendirme ithalatında gerileme oldu. İthalatımızdaki gerilemenin 2018 sonu itibarıyla da devam edeceğini düşünüyorum.”

Şanal, ihracat çıtasını yükseltmek için çalıştıklarını, bilhassa ihracat hacminin düşük olduğu uzaktan pazarlara yöneldiklerini bildirdi.

Bu çerçevede Şili, Arjantin ve Tanzanya’ya ticari heyet gezileri düzenlediklerini ve buna 2019’da da devam edeceklerini kaydeden Şanal, “ABD, Kanada, Lübnan, Pakistan ve Hindistan’da organizasyonlarımız olacak. Almanya, Rusya ve Dubai’de sektörel fuarlarda yer alacağız. Amacımız ihracatta sektörümüzü yargı ettiği noktaya ulaştırmak. Dış pazarlarda önemli bir rekabet üstünlüğümüz var. Avantajlarımızı değerlendirerek daha iyi noktalara geleceğimizi düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ iklimlendirme ihracat 2018 isib ekonomi haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: