• DOLAR
  5,2973
  % 0,35
 • EURO
  6,0019
  % 0,63
 • ALTIN
  225,6738
  % 0,31
 • BIST
  102.375
  % -0,33
Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam Fırıncılardan ekmek düzenlemesine destek

Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam Fırıncılardan ekmek düzenlemesine destek

Balcı, Ticaret Bakanlığının “Perakende Ticarette Uygulanacak Ilke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değiştirme Yapılmasına Dair Yönetmeliği” hakkında değerlendirmede bulundu.

Düzenlemenin ekmek israfının önlenmesine karşın yapılan çalışmalara pozitif bir değer katacağını gösteren Balcı, “Yönetmelikle bundan böyle büyük mağazalar, zincir marketler ve ekmek satışı yapan bakkallar, iadenin yüzde 5 olarak belirlenmesini dikkate alarak, satacakları değin ekmek almanın hesabını yapacaklardır.” ifadesini kullandı.

Balcı, laf konusu değişikliğin uygulanmasında denetleme mekanizmasının manâlı olduğun altını çizerek, 4,9 milyon adet olan jurnal ekmek israfının azaltılmasının ekonomiye de katkı sağlayacağını anlattı.

İsrafı önleme seferberliğinde topyekün hareket edilmesi gerektiğine dikkati çeken Balcı, şunları kaydetti:

“Bir diğer kayda değer nokta da yüzde 20’lik kar marjının yönetmelikte yer alması. Bu hileli rekabeti önleyeceği gibi nitelikli üretimden de imtiyaz verilmemesini sağlayacak. Bizler ekmek üreticileri olarak yapılanları önemsiyoruz. Ekmekte kalite ve hijyenin vazgeçilmez olduğunu ifade ediyor ve ekmek israfının önlenmesi noktasında federasyon olarak dün olduğu gibi bugün de elimizi taşın altına koymakta kararlılığımızı bir defa daha doğrulama ediyoruz.”

Laf konusu mevzuat değişikliği, 7 Kasım’da Devlete Ait Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, mevzuat değişikliğiyle büyük mağaza, zincir mağaza ve tedarikçilerce bir gün içinde üreticiden teslim alınan ve ilgili kanunlar zarfında azami fiyatı tarifeyle belirlenen ekmek, unlu mamuller gibi çabuk tüketim mallarının azami yüzde 5’inin satılamadığı gerekçesiyle iade edilebileceği düzenlenerek keza üreticilerin korunması ayrıca de israfın önlenmesinin hedeflendiği belirtilmişti.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ ekmek ekmek haberler türkiye fırıncılar federasyonu halil ibrahim balcı ekonomi ekonomi haberler

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: