• DOLAR
  5,3302
  % 0,22
 • EURO
  6,0486
  % 0,13
 • ALTIN
  226,8509
  % -0,00
 • BIST
  103.329
  % 0,81
Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam > “Eskiden alın teri vardı, yerini akıl teri aldı” Hisarcıklıoğlu: Sıkıntılı süreci birlikte atlatacağız

Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam > “Eskiden alın teri vardı, yerini akıl teri aldı” Hisarcıklıoğlu: Sıkıntılı süreci birlikte atlatacağız

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ( TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Artık bütün dünya birbirine yan çalışıyor. Herkes bütünün parçası haline geldi. Önceden alın teri vardı, yerini düşünce teri aldı.” dedi.

Türkiye’nin girişimcilik alanındaki en büyük etkinliği Geleceğin Gücü Girişimciler G3 Forum’un 8’incisi, “İçimde Bir Girişimci Var” belli başlı teması ile TOBB öncülüğünde, Turkcell başlıca sponsorluğunda, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Sanayi Odası, İstanbul Ticaret Borsası, Deniz Ticaret Odası, Habitat ve PublicisLive konut sahipliğinde gerçekleştirildi.

Forumda konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Know-how işi artık geçti, içten kişiye ulaşabilmek yani know-who tartma kazandı. G3 forumu da bunu yapıyor.” diye konuştu.

Önceden ülkelerin sınırları olduğunu ama acilen internetin bu sınırları kaldırdığını aktaran Hisarcıklıoğlu, “Bundan Böyle tüm dünya birbirine emrindeki çalışıyor. Herkes bütünün parçası haline geldi. Eskiden alın teri vardı, yerini fikir teri aldı.” yorumunu yaptı.

Dünyanın; yapay akıl, nanoteknoloji, temiz enerji ve gen teknolojisini konuştuğunu ama Türkiye’de insanların siyaset, spor, magazin ve dizilerden oluşan bir gündemle meşgul olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, insanların neye odaklanırsa ve neyi konuşursa o konuda ilerleyebileceğini söyledi.

Hisarcıklıoğlu, gelecekten ümitsiz olmadığına göze çarpan ederek, “Biz sahiden büyük bir değişim gerçekleştirdik. Son 25 yılda, 5 kayda değer idareli kriz yaşadık. Hepsini de geride bıraktık, yola devam ettik. Bu teker bu tümsekte kalmıyor. Ülkenize ve kendinize güvenin, başkasına yok. Bu sıkıntılı dönemi de aşacağız. Genç ve kadın girişimcilerin önü açık.” ifadelerini kullandı.

“Hayal, cesaret, kendine güven ve iyi ekip…”

Forumda kendi girişimcilik hikayesini de paylaşan Hisarcıklıoğlu, şunları anlattı:

“Ben, ilkokul 1’de 7 yaşındayken babam beni Ankara’da yatılı okula yollamak istedi. İngilizce öğrenmemi istedi. Tek çocuktum evde babam dıştan kimse gitmemi istemiyordu. Ankara Koleji’ne gittim. Yaz tatilinde Kayseri’ye geldim. Tatil yapmayı beklerken 3,5 ay eczanede çıraklık yaptım. Okullar açılınca bütün arkadaşlarım gittiği deniz tatilini anlatıyordu. Okul hayatım her tarafında her yaz çalıştım.”

Hisarcıklıoğlu, üniversiteyi bitirdiğinde babasının bir bankada kendisine iş ayarladığını aktararak, “Ben girişimci almak istediğimi söyledim. ‘Ben maaşlı kastetmek istemiyorum, varlıklı elde etmek istiyorum’ dedim.” ifadelerini kullandı.

Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye o tarihte birincil kez doğalgaz ile tanışmış. Baktım, boruyu İngiltere’den ithal ediyor. Ankara’dan başlayan doğalgaz işi tüm Türkiye’ye yayılacak. Dedim ama; bu boruyu bizim üretmemiz gerekli. Türkiye’de yokken biz yaptık. Daha Sonra bunu büyütüp, geliştirip sattık. Şehvetli olmaya gerek yok. Akıl ben, kuran ben fakat değerini bulduktan sonra satıp diğer alanlarla girdik. Ankara’daki ilk AVM’lerden birini yaptık. Yeniden dünya birinciliği aldık.”

Çalıştığı tüm işlerde işi iyi bilenlerle çalıştığını belirten Hisarcıklıoğlu, “Defalarca kendimden daha akıllı ve akıllı adamları yanımda tuttum. Zaten hafıza, akıl bende var. Benden daha farklı, akıllı adam lüzumlu ama beni geliştirsin. İşe başlarken beraber çalıştığım arkadaşlarım şu lahza Türkiye’de büyük şirketlerde CEO’luk yapıyor. Hayal, yiğitlik, kendine güven ve iyi takım… Bunu kurabilirseniz galibiyet geliyor. Dedelerim girişimciydi, babam benim iyi bir memur olmamı istedi ama ben olmadım.” şeklinde konuştu.

“Girişimciler sadece geleceğin yok geçmişin de gücü”

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Idare Heyeti Başkanı Ali Kopuz, girişimciler için “geleceğin gücü” demenin içten ama bir tedarik eksik olduğunu belirterek, girişimcilerin, yalnızca geleceğin değil, geçmişin de gücü olduğunu söyledi.

Kopuz, özgürlük girişimciler, teşebbüs ve ticaret ortamını geliştirecek hukuki altyapının varlığının önemini vurgulayarak, Türkiye’nin girişimcinin yetişmesini sağlayan bir ortamın oluşturulması için büyük bir çaba sarf ettiğini kaydetti.

Hükümetin ve ekonomi yönetiminin desteği ile Türkiye’nin, iş yapma kolaylığı sıralamasında 17 basamak yükselerek 43. sıraya çıktığını aktaran Kopuz, “Bu ülkenin, girişimcilerin meslek planlarına, fikirlerine, vizyonlarına ihtiyacı var. Onları teşvik etmek, yol göstermek de hepimizin borcudur. Bizler bugün girişimcilerimizi geleceğe taşırsak, yarın da onlar bizi daha enerjik bir Türkiye’ye taşıyacaklar. Bir girişimci için başlıca mesele risklerden korkmak yok, peşinde başarıya odaklanabilmektir.” diye konuştu.

“G3 Forum fazla manâlı bir rol üstleniyor”

G3 Platform Başkanı Gülden Yılmaz ise G3 Forumu’nda geride bıraktıkları 7 yılda, 7 binden fazla girişimci ve girişimci adayıyla bir araya geldiklerini belirterek, “Binlerce yeni meslek fikri burada filizlendi. Bazı katılımcılarımız çoktan meslek fikirlerini hayata geçirip kendi galibiyet hikayelerini yazmaya başladılar.” dedi.

Türkiye’de gençlerin çoğunun küresel boyutta çoğaltma potansiyeline sahip olduğunu ve Türkiye’yi öyle fazla alanda yeni dünyanın liderliğine taşıyacak girişim fikirleri ürettiğini ve bunları geliştirecek azimlerinin de olduğunu ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:

“Dünyanın en detaylı girişimcilik projesi sanılan Küresel Girişimcilik Monitörü’nün son verileri de bu görüşü doğruluyor. Bu çalışmaya göre Türkiye, artma potansiyeline sahip erken dönem girişimcilerin oranlamasında, araştırmaya katılan 62 ülke arasında 2’nci sırada yer alıyor. Girişimciliği bir iş seçimi olarak görebilen erişkin nüfusun oranı Türkiye’de yüzde 81’i buluyor. Bu sonuçla Türkiye, 65 ülke aralarında beşinci basamakta. Gençlerimiz geleceğin dünyasında geçer akçe olacak vizyonu çoktan kazanmış ve bunu kolektif şekilde yaymaya hazır durumdalar. Bu yönüyle G3 Forum, ayrıca gençlerin fikirlerini büyütecekleri olanaklarla buluşması ayrıca de tecrübeli meslek insanlarının onların yeniliklerle iç içe çoğalan görüşlerini tanıması açısından çok kayda değer bir rol üstleniyor.”

“1,5 milyon kişiye yüz yüze eğitim verdik”

Habitat Kurucu Başkanı Sezai Hazırlanmış ise Habitat olarak bugüne değin yürüttükleri projelerle 1,5 milyon kişiye yüz yüze eğitim verdiklerini ve 81 ilde 5 binden artı gönüllü eğitmenleri olduğunu söyledi.

Hazır, konuşmasına şöyle devam etti:

“Girişimciliğin desteklenmesi için sığınmacı girişimciliği programında 132 girişimciye 940 bin TL finansal yardım verdik. Önümüzdeki dönem 25 girişimcinin şirket kurması için parasal olarak destekleyeceğiz. Kadınların ekonomik olarak güçlenmesi namına yürüttüğümüz proje ile ise 7 bin 536 kadına ulaştık. giderken 2030 yılı itibarıyla 400 milyon kişi yapmış olduğu mesleği değiştirecek, 800 milyona yakın kişi ise otomasyondan ötürü mesleğini yitirecek. Geleceğe hazırlanmak için hazırladığımız eğitim içeriklerimizle 40 binden fazla çocuğa kodlama ve robotik eğitimleri verdik. Kadının bilişim ile tanışması adına da 65 ilde 17 bin kadına bilgisayar okuryazarlığı eğitimleri verdik. Önümüzdeki dönemde ise Facebook ile bir inovasyon merkezi kuracağız ve girişimcilik ekosistemini güçlenmesine katkıda bulunacağız. Ayrıca İstanbul’da bir blockchain eğitim merkezi kurarak, blockchain girişimciliğini destekleyeceğiz.”

“Devlette işe gireyim” eğiliminin azaldığına dikkati çeken Hazır, “Bir Zamanlar ırk büyük şirketlerde kastetmek isterlerdi. Şu Anda kendi şirketini düzenlemek, yeni kurulan şirketlerde amaçlamak ya da onların bir parçası edinmek istiyorlar.” dedi.

Mülteci olarak Türkiye’ye gelen Suriyeli girişimcilerle tanıştıklarını aktaran Hazırlanmış, bu girişimcilerin sığınmacıların sorunlarına karşın uygulamalar geliştirdiğini ve dairesel masa toplantılarında onlarla görüntü alışverişinde bulunduklarını anlattı.

 “Arıkovanı ve teknolojik altyapımızla girişimcilerin yanındayız”

Turkcell Tip Deneyimi ve Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Serkan Öztürk de Turkcell olarak Türkiye’de istihdama ve hesaplı kalkınmaya katkıda bulunmak nedeniyle birçok sektörde teknolojiyle güçlenmiş girişimcilerin yetişmesine ve büyümesine takviye olduklarını kaydetti.

Öztürk, kendisi de bir teşebbüs örneği olan ve girişimciler ile destekçileri bir araya getiren kitlesel fonlama platformu Arıkovanı ile bugüne değin 4,5 milyon TL takviye toplandığını ve 64 kitlesel fonlama kampanyasından 32’sinin hayata geçirildiğini dile getirdi.

Hem geleceğin dahilerini Turkcell Zeka Gücü Projesi ile desteklediklerini aktaran Öztürk, şunları anlattı:

“Proje zarfında ‘maker ve kodlama kiti’ ile özel yetenekli çocuklar, kendi robotlarını oluşturuyor ve kodluyorlar. Eğitimde fırsat eşitliği vizyonumuz ile, 27 şehirdeki 33 laboratuvar ile yola devamlı Turkcell Akıl Gücü projemizle 3 yılda 30 bin öğrencinin hayatına dokunduk. Dünyanın ilk dijital operatörü Turkcell olarak, bu görüntü açısıyla ülkemizin dijitalleşme sürecinin öncüleri arasında yer alması için girişimcilik ekosistemini geliştirme sorumluluğumuzu kararlılıkla yerine getirmeye ve girişimcilere yardım sağlayacak yeni projeler hayata geçirmeye devam edeceğiz.”

G3 Forum kapsamında girişimci adayları dairesel masa toplantılarında mentörlarla bir araya gelerek us alışverişinde bulundu. Foruma katılanların yüzde 53’ünün kadınlardan oluştuğu, yüzde 81’inin İstanbul dışından ve yüzde 74’ünün üniversitelerden geldiği bildirildi.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ rifat hisarcıklıoğlu tobb ekonomi ekonomi haberler haberler son dakika haberler

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: