• DOLAR
  5,3302
  % 0,22
 • EURO
  6,0486
  % 0,13
 • ALTIN
  226,8509
  % -0,00
 • BIST
  103.329
  % 0,81
Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam > “Erişimde yüzde 233 büyüdük oturumda 129 milyonu geçtik” “Erişimde yüzde 233 büyüdük, oturumda 129 milyonu geçtik”

Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam > “Erişimde yüzde 233 büyüdük oturumda 129 milyonu geçtik” “Erişimde yüzde 233 büyüdük, oturumda 129 milyonu geçtik”

Meslek dünyası, markalar, reklam, medya ve irtibat dünyasından gelen katılımcıları “Hudut Tanımayan Fikirler” temasıyla buluşturan Brand Week İstanbul’un üçüncü gününde medyada dijital dönüşüm oturumu gerçekleştirildi.

“Medya 4.0: Dijital Köklü Değişiklik Sonrası Medya” isimli oturuma Ciner Data Grubu Başkanı ve Dijital Yayınlar Genel Müdürü Dr. Mahmut Kurşun, Habertürk Yazarı Fatih Altaylı ve Haberturk.com Genel Yayın Yönetmeni Yavuz Barlas katıldı.

 

Oturumun açılış konuşmasını yapan Dr. Mahmut Kurşun şu değerlendirmeleri yaptı: “Şubat 2017 itibarı ile dijital yayınlarımızı tekrar yapılandırma çalışmalarını başlattık. Sayın Medya Grup Başkanımız Kenan Tekdağ’ın de ciddi destekleriyle mesai saatlerinden, veriye dayalı habercilik anlayışına dek çok önemli bir değişim gerçekleştirdik. Aslında “Democratising the Veri” diye deyiş edilen verilerin daha açık konuşmak gerekirse verilerden ulaşılabilecek içgörülerin (insight) tüm editoryal, yönetim, ve yazılım ekiplerinin erişimine açılması ile bambaşka bir dönemin kapısını açtık. Ve 39 milyon oturumla başladığımız yolculuğumuzu 13 ay gibi bir zaman içinde 129.9 milyon gibi bir rakama taşımayı başardık. Yani özet olarak 13 ayda erişimimizi 3.3 katına çıkarmayı başardık. Yani yüzde 233 büyüdük. Bugün geldiğimiz noktada Türkiye internet nüfusunun yüzde 44’üne erişebilen bir Habertürk var. Son 5-6 aydır aylık internet erişiminde birinci sıradayız. Ha keşke önemli bir rakibimiz de bu ölçümleme içinde olsaydı, kendimizi onunla da karşılaştırabilseydik. Fakat Deloitte firması kadar denetlenen IAB Türkiye internet ölçümleme araştırmasında uzunca bir zamandır rakibimiz bulunmuyor. Bugün baktığımızda oturum sayımız açısından USA Today ile benzer seviyelerdeyiz, hedefimiz bunu da katlayarak Washington Post ve NY Times’ın 250 milyonu aşan oturumlarına ulaşmak.

Bu mutasyon sürecinde veriler bizi yönlendiriyor ve o sayede bir zamanlar kullandığımız 6. his yerine bundan böyle AB testi ile haberin yerinden, tasarımından her türlü detayına değin ampirik olarak karar verebiliyoruz. Yeni dönemde de bilhassa makine öğrenimi, yapay akıl kullanımının da destekleri ile yepyeni öbür bir dönemi başlatacağımıza inanıyoruz.”

ALTAYLI: YAZILARIMA ANLIK OLARAK TEPKİYİ ÖLÇÜYORUM

Oturumda konuşan Habertürk Yazarı Fatih Altaylı, yazılmış basın ile dijital basın aralarında iş yapış biçimleri arasındaki farklara değinirken şöyle konuştu: “Eskiden saat akşam 18.30-19.00 arası gün içindeki gelişmeleri değerlendirip yazımın başına otururdum. Yazıyı gönderdikten sonradan basılır ve yeniden masa başına 24 saat sonra otururdum. Şimdi meslek bundan çıktı. Derhal benden tekrar tekrar yazı istiyorlar. Neyse ben çok yazmaya başladım. Günde 3 defa belki. Önceden günde 160 bin 170 bin okurum vardı mesela derhal bu katlandı. Dijital yayında daha az mail alırım, daha az okurla etkileşim kurarım diye beklerken aksine okurla iletişimim de arttı. Günde 600 – 800 mail gelirdi. Derhal bin 500-2 bin mail alır oldum. Koskocaman bir etkileşim var bu dünyada. Her yeni gelişmeyi derhal revize edebiliyorsunuz. Önemli bir çeşitlilik daha görüyorum. Burada yazı dilini başkalaşmak gerekiyor. Okurla iletişimin bu kadar güçlü olduğu bir yerde daha sohbetvari bir dili kullanmaya başladım. Açıkçası beni en çok heyecanlandıran bir konu da yazılarımı o saniyede kaç kişi okuyor, bunu takip edebiliyorum. Benim bugüne dek yaptığım basılı gazetelerde bunu görme şansım muhakkak olmadı. Evet tirajımızı görebiliyorduk. Oysa yazılarımızı bütün anlamıyla kaç kişinin peşine düşüp takip ettiğini oysa tahmin edebiliyorduk. Artık hemen olan olarak ölçebiliyoruz. Bundan Başka altına yapılan yorumlardan da geribildirim alabiliyorum. Kimi olumsuz kimi olumlu manâlı yok. Fakat yazımla ilgili tansiyonu ölçebiliyorum. Muhakkak aksaklıkları ve eksiklikleri var ama kendi adıma ben dijital yayına alıştım.”

BARLAS: 24 SAAT HABERCİLİKTEN, 24 SAAT YAYINCILIĞA

Haberturk.com Genel Yayınlama Yönetmeni Yavuz Barlas ise haber veriş biçimi olarak gazetedeki sorumlulukla yayıncılık yapmaya çaba gösterdiklerini belirtirken şöyle konuştu: “Basılı yayınlama hayatında 7/24 habercilik yaparken artık 7/24 yayın da yapmaya başladık. Gazetecilik anlayışımız ve sorumluluklarımızda değişen bir şey olmazken bundan böyle günde minimum 450 haberi okurlarımızla buluşturan bir mecra olduk. Gazetede günde 150 haberi sayfalarımıza sığdırırken bundan böyle görsel medyanın da bütün imkanlarını kullanarak okurlarımıza daha doyurucu bir içerik sağlamanın keyfini yaşıyoruz. Günlük 2.5 milyon reel kullanıcıya erişen Haberturk.com, tecrübeli ekibimizin hazırladığı 2 dakikalık bir video ile size arkeolojik bir kazının tam da ortasına gün içinde götürebiliyor. ya da gün içinde piyasalarda yaşanan bir gelişmeyi ertesi günü beklemeden tüm detayları ile tahlil ederek okurlarına sunabiliyor. Tüm yeniliklerimizi dünyadaki trendlerin yanı sıra okurlarımızın da nabzını tutarak gerçekleştirmeye çaba gösteriyoruz. Yeniliklerle karşınıza çıkmaya devam edeceğiz.”

 

 

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ brand week istanbul brand week kenan tekdağ yavuz barlas mahmut kurşun

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: