• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam > Dövizden Türk Lirası’na dönüştürülen sözleşmelerde damga vergisi olmayacak Sözleşmeler dönüştüğünde damga vergisi olmayacak

Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam > Dövizden Türk Lirası’na dönüştürülen sözleşmelerde damga vergisi olmayacak Sözleşmeler dönüştüğünde damga vergisi olmayacak

Iş dünyası ve vatandaşlara damga vergisi müjdesi. 12 Eylül 2018 tarihinde yayınlanan “Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Kararda” yapılan değişiklikle; Türkiye’de oturmuş şahısların aralarındaki menkul ve gayrimenkul alım, satım, vasıta ve parasal kiralama dahil her türlü kiralama ile meslek, hizmet ve eser sözleşmelerinin döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak yok, Türk Lirası cinsinden yapılması kararlaştırılmıştı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın belirleyeceği haller bu kapsam dışarıda bırakılmıştı. bu vesileyle yeni düzenlemenin, 30 gün içerisinde (yani 13 Ekim 2018 tarihine değin) yürürlükteki sözleşmelere de uygulanması kararlaştırılmıştı.

BİR KAÇ GÜN İÇİNDE AÇIKLANACAK

Düzenlemede en kayda değer sorunlardan birisi her bir sözleşme için alınan sözleşme bedelinin binde 9’u oranındaki damga vergisinin yeni yapılan sözleşmeler de ödenip ödenmeyeceğiydi. Çünkü Damga Vergisi kararı gereği bu tutarın her bir sözleşmede ödenmesi gerekiyor. Oysa bir takım ödenti uzmanları ise yeni ve dönüştürülen sözleşmelerin millet zoru ile yapıldığı için damga vergisinin konusuna girmediğini savunuyordu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı en çok merak edilen bu konudaki çalışmasını tamamladı. Buna kadar dövizden Türk Lirası’na çevrilen sözleşmelerde hiç bir şekilde damga vergisi olmayacak. Konuyla ilgili kanuni düzenlemenin ise bir kaç gün içinde açıklanması bekleniyor. Ekim ayına ait damga vergisi beyannameleri ise 26 Kasım’da verilecek. Yani hukuki düzenleme bir kaç gün içinde açıklandığında bütün sözleşmeleri kapsamış olacak.

SÖZLEŞMELER HANGİ ALANLARDA YENİLENECEK?

 Konut ve dükkan satışları ve kiraları: Türkiye’de yerleşik kişiler; kendi arasında, ev ve çatılı iş yeri dâhil gayrimenkul satışı ya da kira sözleşmelerinde anlaşma bedelini döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştıramayacaklar.
Meslek sözleşmeleri: Türkiye’de oturmuş kişiler; yurt dışarıda ifa edilecekler dışarıya kalan iş sözleşmelerini döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak yapamayacaklar.

Hizmet sözleşmeleri: Türkiye’de yerleşik kişiler kendi aralarında döviz üzerinden veya dövize endeksli danışmanlık ve arabuluculuk dahil hizmet sözleşmesi imzalayamayacak. Bu yasaktan istisna tutulan durumlar şöyle:

– Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile vatandaşlık bağı bulunmayan şahısların taraf oldukları hizmet sözleşmeleri, 
– İhracat, transit ticaret, ihracat sanılan satış ve teslimler ile döviz kazandırıcı hizmet ve etkinlikler dahilinde yapılan hizmet sözleşmeleri, 
– Türkiye’de yerleşik şahısların yurt haricen gerçekleştirecekleri faaliyetler zarfında yapılan hizmet sözleşmeleri. 

Eser sözleşmeleri: Türkiye’de oturmuş kişiler; kendi aralarında gemilerin inşası dışarıya kalan eser sözleşmelerini döviz üzerinden yapamayacak. 

Menkul satmak sözleşmeleri: Türkiye’de yerleşik kişiler; kendi arasında, meslek makineleri dâhil vasıta satış sözleşmeleri haricen kalan menkul satmak ve kiralama sözleşmelerini döviz üzerinden yapabilecek.

Leasing sözleşmeleri: Gemilere ilişkin mali kiralama ve leasing sözleşmeleri döviz üzerinden yapılabilecek. Parasal 
kiralama (leasing) sözleşmelerine ilişkin bedeller döviz cinsinden kararlaştırılabilecek.

Vatandaş olmayıp Türkiye’de oturmuş kişiler: Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile yurttaşlık bağı bulunmayan Türkiye’de yerleşik şahısların akdedecekleri, taraf olduğu meslek sözleşmelerinde, kontrat bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan öteki ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden ya da dövize endeksli olarak belirlenebilecek.

Kamu kurumları: Ulus kurum ve kuruluşları ile bu kurum ve kuruluşların savunma sanayii sektöründe aracısız olarak ya da dolaylı pay sahipliğinin bulunduğu şirketler, gayrimenkul satış ve kiralama dıştan kalan sözleşmeleri döviz üzerinden yapabilecek.

Yabancı şirket şubeleri: Dışarıda oturmuş kişilerin Türkiye’de yer alan; şube, temsilcilik, ofis, iletişim bürosu, yüzde elli ve üstünde pay sahipliklerinin bulunduğu şirketler ile bağımsızlık bölgelerde bulunan şirketlerin taraf olduğu iş ve hizmet sözleşmeleri döviz üzerinden yapılabilecek.

Havayolu şirketleri: Yerli havayolu şirketleri ile bu şirketlere teknik bakım hizmeti veren Türkiye’de yerleşik kişiler, gayrimenkul satmak – kiralama ve meslek sözleşmeleri haricindeki sözleşmeleri döviz üzerinden yapabilecekler.

Çek ve senetler: Döviz yasağı konulan sözleşmeler kapsamında düzenlenecek çek, bağ gibi kıymetli evraklarda bulunan bedeller döviz ya da dövize endeksli olamayacak.

Kıymetli madenlere endeksleme: Milletlerarası piyasalarda fiyatı döviz cinsinden belirlenen değerli madenlere ve/veya emtiaya endekslenen sözleşmeler, dövize endeksli kontrat olarak değerlendirilecek. 

Yurt dışındaki şubeler: Türkiye’de oturmuş kişilerin yurt dışındaki; şube, temsilcilik, ofis, iletişim bürosu, işlettiği ya da yönettiği fonlar, “Türkiye’de yerleşik” olarak kabul edilecek.

Eski vasıta kiralama sözleşmeleri: Daha önce akdedilmiş bulunan meslek makineleri dâhil vasıta kiralama sözleşmeleri devam edecek.

Taraflar anlaşamazsa 2 Ocak’taki kur alınacak: Dövizden TL’ye geçirilmesi gereken sözleşmelerde yer alan 
bedellerin TL’ye çevrilmesinde taraflar aralarında mutabakata varılamazsa, 2 Ocak 2018 tarihi ve öncesinde akdedilen sözleşmelerde bedeller bu tarihteki Merkez Bankası efektif satış kuru (3.7776 TL) kullanılarak Türk Lirası’na çevrilecek. 
2 Ocak’tan sonradan imzalanan sözleşmelerde ise anlaşma tarihinde geçerli kur dikkate alınacak. Laf konusu tutarlar sözleşmenin yenileme dönemine dek uygulanacak. Onarım döneminde her tarafta tespit edilecek tutarlar ise Türkiye Istatistik Bilimi Kurumu’nun her ay için belirlediği tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık başkalaşım oranları esas alınarak hesaplanacak tutarı geçemeyecek.

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ son dakika haberler son dakika haberleri ödenti damga vergisi patent albayrak döviz sözleşmeleri türk lirası sözleşmeler

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: