• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam Dış ticaret endeksleri açıklandı

Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam Dış ticaret endeksleri açıklandı

İhracat birim bedel endeksi, eylülde yıllık bazda yüzde 2,3 azalırken, ithalat birim değerinde endeksi yüzde 2,6 büyüme gösterdi.

Türkiye Istatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayına ilişkin dış ticaret endekslerini açıkladı.

Buna tarafından, ihracat bölüm değerinde endeksi, eylülde geçen yılın aynı ayına kadar yüzde 2,3 düştü.

Endeks, aynı dönemde gıda, içecek ve tütünde yüzde 8,1, çiğ maddelerde (yakıt hariç) yüzde 4,1 ve imalat sanayisinde (yiyecek, içecek, tütün hariç) yüzde 2,2 azalırken, yakıtlarda yüzde 28,5 arttı.

İthalat bölüm layık endeksi laf konusu dönemde yüzde 2,6 yükselme gösterdi. Endeks, geçen yılın aynı ayına göre yiyecek, içecek ve tütünde yüzde 0,1, çiğ maddelerde (yakacak hariç) yüzde 5,5 ve yakıtlarda yüzde 28,4 artarken, imalat sanayisinde (gıda, meşrubat, tütün hariç) yüzde 2,6 geriledi.

İHRACAT ARZ ENDEKSİ

İhracat miktar endeksi, eylülde geçen yılın benzer ayına göre yüzde 25,2 arttı. Endeks benzer dönemde, gıda, içecek ve tütünde yüzde 20, ham maddelerde (yakacak hariç) yüzde 13,7, yakıtlarda yüzde 12,5 ve imalat sanayisinde (yiyecek, meşrubat, tütün hariç) yüzde 26,7 yükseldi.

İthalat tedarik endeksi de geçen yılın benzer ayına tarafından yüzde 20,3 düştü. Endeks bu dönemde, yiyecek, meşrubat ve tütünde yüzde 9,4 artarken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 25, yakıtlarda yüzde 10 ve imalat sanayisinde (gıda, meşrubat, tütün hariç) yüzde 21,1 azaldı.

MEVSİM VE TAKVIM ETKİSİNDEN ARINDIRILMIŞ VERİLER

Mevsim ve yillik etkilerinden arındırılmış seriye göre, ağustosta 160,9 olan ihracat arz endeksi, eylülde yüzde 1,4 artışla 163,1 oldu. Takvim etkilerinden arındırılmış seriye tarafından ise geçen yılın eylül ayında 139,7 olan ihracat tedarik endeksi, bu yılın eylül ayında yüzde 16,9 artarak 163,4’e ulaştı.

Ağustosta 121,2 olan ithalat arz endeksi, eylülde yüzde 1 azalışla 119,9’a geriledi. Yillik etkilerinden arındırılmış seriye tarafından ise geçen yılın eylül ayında 149,1 olan ithalat tedarik endeksi, bu yılın aynı döneminde yüzde 21,4 azalarak 117,1’e indi.

İhracat birim layık endeksinin ithalat birim değerinde endeksine bölünmesiyle hesaplanan ve Eylül 2017’de 106,6 olarak elde edilen dış ticaret haddi, 5 puan azalarak bu yılın eylül ayında 101,6’ya düştü.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ dış ticaret endeksleri ihracat ithalat ekonomi son dakika haberler tüik data ekonomi son dakika

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: