• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam Bakan Albayrak’tan enflasyon açıklaması

Haberler > Ekonomi > İş-Yaşam Bakan Albayrak’tan enflasyon açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, A Haber’de katıldığı canlı yayınında soruları yanıtlıyor. Bakan Albayrak’ın açıklamalarından manâlı satır başları;

KASIM VE ARALIK’TA FİYATLAMA DAVRANIŞLARI NORMALLEŞECEK

Eylül ayı en zor ayımız olacaktı. Ardından yolunu bulacaktı demiştik zaten. Eylül’deki yanına varılmaz pahada fiyatlama algısı enflasyona yansıdı.

– Görüyoruz oysa birçok sektör, çoğu fiyatlamalar dolar 8-8,5 kuru üzerinden fiyatlanarak bu rakam ortaya çıkmış. Ama bugün geldiğimiz nokta 7’ler 6’lar, 5,50 ve 5,50’nin altı normalleşme süreci başladı. Maliyetlerde, enflasyonda eylül ayına kıyasla ekim ayında durumunu gördük. 2018’in Ekim ayı 2017’nin Ekim ayına yakın. Kasım, Aralık’ta fiyatlama davranışları normalleşecek. Kura dayalı çiğ madde fiyatlarında iyileşme yaşandı. Bilhassa çoğu sektörde artı iyileşme devam ediyor. Kasım ve Aralık için olumlu göstergeler bizi bekliyor

– Birçok anlamda enflasyonla mücadeleyi görüyoruz. Pozitif seyrin ekim ayında devam ettiğini. Giyim beyaz eşyada ise kasım ayında iyileşmeyi göreceğiz. Ortaya koyulan rakamlar kasım aralık ayları için trendin gayet olumlu olduğu ve yıl sonu hedeflerini yakalayacağımızı görüyoruz.

-Eylül’deki fahiş fiyatlanma algısı enflasyona yansıdı. Gerek kur lüzum ham madde fiyatlandırmaları iyileşme laf konusu. Petrolde de 85 dolardan, 72 dolarlara düştü. Tepedeki yöneticilerle konuştuğumuzda beklentiler açısından daha düşük seyirde göreceği yönünde. Bu bir gönüllük ilkesi. Bilhassa gıda ve giyimde fazla yakın peşine düşüp takip ediyoruz 2500 firmayı geçti enflasyonla çaba. Ara Sıra hafta sonları dolaşıyorum bakıyorum. Vitrinlerimizde baya görüyorum. Ben de bakanlığımız da takip ediyor. Kasım ve Aralık’ta daha çok ortaya çıkacak.

– Türkiye ekonomisinin temelleri, dinamikleri fazla sağlam

– Normalleşmenin en manâlı adımlaarından biri bankacılık sektöründe somut bir şekilde başladı. Yüzde 30-40-50’lere faiz sarmalının olduğu bir iklimden geldik. Yüzde 30’un altına düşmüş durumda, yüzde 20’lerde.

– Bankacılık sekötünde ekim ayı iyi geçti, kasım ayında daha iyi olacak

– 2019 enflasyonla mücadele kapsamını da yakında açıklayacağız.

– Bilhassa dört önemli sektörümüzle görüşme yaptım. Bölgesel alanda en enerjik olan sektörlerimiz. Otomotiv zaten en önemlilerden. Yeni ticaret dengesinin yaşandığı dönemde çok iyi takip etmemiz lüzumlu. Fazla tedbirli bir stratejik bir tasarlama ile yürüyeceğiz. 2019 daha dinç ve fazla bir sene olacak

– Ara malı özendirme süreci için toplantılar sürüyor. Ticarette 2019 daha kavgacı ve fazla olacak. Katma kıymetli alanlar dediğimiz alanlarda ihracatın içerisindeyiz. İhracat alanında maddi iyileşme görüyoruz. Normalleşme sürecini enerjik bir şekilde de göreceğiz. İstihdama da etkisini göreceğiz.

– Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerden birisi olan biz küresel ve bölgesel hesaplı ve siyasi gelişmeleri fazla stratejik bir akılla yönetmemiz gerekiyor.

– Türkiye bugüne değin daima gerçek sektörle büyüdü. Reel sektör dinamiklerini sağlıklı bir şekilde büyütmemiz lazım 

– Türkiye esas idareli dinamiklerini hiçbir fiziki adımdan taviz vermeden, piyasaların, reeel sektörün önünü açarak en fazla çalışacağız

– (ABD ile yaptırım hakkında) Temmuz ağustos eylülde şunu ifade ettim. Bu müşteri olaylar iki ülke arasında yaşanır. Devletlerin ilişkisinde her daim yaşanır. Ülkelerin menfaatlerini üste tutacak şekilde ilerletilir. Bu sürecin normalleşme seyrine girmesi gayet adi. Bu yaptırımların kalkması olumlu bir koşul. Daha artı olumlu adımlarla devam edecek. Türkiye ve Amerika’nın ortak düşündüğü hususlar var. Gayet bayağı. En yakın arkadaş ülkelerde bile olabilir. Artı alanlar devam eder. Türkiye olarak ülkemizi bölgede ve küresel rekabet ikliminde daha da güçlendirici adımlar atmaktan vazgeçmeyeceğiz. 

HALKBANK AÇIKLAMASI SONRASI HİSSELER YÜKSELDİ

– * (HalkBank hakkında) Sayın cumhurbaşkanımızın Trump’la yaptığı mülâkat sonrası ifade ettiğinden hareketle muhatabımız bakanla bir mülâkat yaptı. Olumlu yapıcı bir görüşme oldu. Müşterek us alışverişinde bulunduk. HalkBank ile ilgili farklı yollarda yaptırımla ilgili hiçbir şekilde yaptırımları ihlal etmediğini gördük, lüzum arkadaşlar lüzum avukatlık firması belgeleri, raporları sağlamaya devam etti. Yine isterlerse yakından takip edeceğimizi belirttik. Raporların, çalışmaların da hukuk içinde bir irtibat içinde ortaya koyduk. Önümüzdeki günlerde devam edeceğiz.

* (Paris görüşmesi hakkında) Türkiye Cumhurbaşkanımızın yıllardır diplomatik ve siyasi rasyonalite üstünde siyasi görüşmeler devam edecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump’ın Halkbank ile ilgili Hazine ve Maliye bakanlarına direktifler vereceğini söylemesinin gerisinde banka hisseleri sert yükselişle açılmıştı.

Halkbank hisseleri yüzde 6.31 primli açılmasının ardındaki saat 10:10’da yüzde 7.32 primle 7.48 liradan operasyon görmeye başladı. Halkbank hisseleri öğle aralarında 7.35 TL’den el değiştiriyor.

BİZE TÜRKİYE’NİN MUAF OLDUĞU YÖNÜNDE VERI GELDİ

– * (İran yaptırımları hakkında) 2009’da da yaşandı. Türkiye muafiyetler almıştı. Petrol ve gaz anlamında da almıştı. Bu 8 ilkeden 1 tanesinin Türkiye olduğu yönünde. Türkiye olarak biz bu anlamda kararlı liman açısından en manâlı ülkelerin başında geliyor. Enerji kısmında İran önemli bir ülke. Lüzum doğalgaz lüzum petrol açısından altyapısı fazla önemli. En kuvvet ve en kötü dönemlere bile tedbirli. Tüm bu çerçevede Türkiye’nin bölgesindeki ticari faaliyetlerini dengelenmiş bir biçimde yürüttüğünü görüyoruz. Bugün açıklanacak. Türkiye’nin de olduğu yönünde bu noktada önümüze bakacağız.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ son dakika son dakika haberler ekonomi haberler enflasyon rakamları

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: