Haberler > Ekonomi > Girişimcilik Big Bang Start-up Challenge’ın 26 finalisti açıklandı

Haberler > Ekonomi > Girişimcilik Big Bang Start-up Challenge’ın 26 finalisti açıklandı

 

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ARI Teknokent bünyesinde kurulan İTÜ Çekirdek’in girişimcilik yarışması ‘Big Bang Başlangıç-up Challenge’a geri sayım başladı. 29 Kasım 2018 Perşembe günü Uniq İstanbul’da düzenlenecek olan faaliyet kapsamında binlerce başvuru formu arasından seçilen ve finale çıkan 26 teşebbüs emin oldu.

Bu yıl yedincisi düzenlenecek etkinlikte, girişimciler yatırımcı ve kurumsal şirketlerin karşısına çıkacak. Geçen sene  girişimcilere 17 milyon TL’lik finansman sağlanan Big Bang’de, bu sene da İTÜ Çekirdek’in yeni paydaşları ve gelişen girişimcilik ekosistemi ile büyük bir kaynağın girişimcilerle buluşturulması amaçlanıyor.

Big Bang 2018’de finale çıkmaya yargı kazanan o girişimler ise şöyle;

– Akıllı Magnet: Tüketicilerin telefonlarını buzdolabı magnetlerine dokundurarak sipariş verebilmelerini karşılayan IoT çözümü sunuyor.

– AkıllıBES: Kullanıcıların, bireysel emeklilik sisteminde yılda 6 kere olan fon dağıtım değiştirme haklarını kullandırarak daha fazla getiri elde edilmesine asistan oluyor. 

– BenzinLitre: Akaryakıt istasyonlarını güncel fiyatları, doğru lokasyonları ve tesis-içi imkanları ile listeleyerek kullanıcıların tasarruf etmesini ve karar verme sürecini zeki ülkü getirmesini amaçlıyor.

– Hextech Green: Üreticilerin afetlerden etkilenmeden doğal fideler yetiştirebileceği, tüketicilerin mutfaklarında kendi doğal sebzelerini yetiştirebileceği tarım makinesi üretimi yapıyor.

– Drivee: Trafik kazalarını otomatik algılayarak, acil müdahale ekiplerinin durum yerine hızlıca ulaşmasını ve yaralıların hayata tutunmasını hefedliyor.

– Kodeco: Geliştirdiği modüler platforma sahip elektrikli mini vasıta Ecomod, hedef pazarların ulaşım ve lojistik gibi gereksinim çeşitliliği düşünülerek müşterek şasi ve zor aktarımı platformu ile birlikte birçok opsiyonel yapı parçası tasarlanarak geliştirildi.

– Mips: Erkeklerin sperm sağlığını evde ölçmesini karşılayan aygıt.  

– FilameX: 3 boyutlu printer kullanıcıları ilk kez edinmek üzere üretim ile ilgilenenlerin kullanabileceği geri mutasyon odaklı tasarlanmış mini filament üretim makinesi.

– Hippist: Türkiye’den sanat, dekorasyon, aksesuar ve moda konularında imal yapan egemen tasarımcıların ilk kez İngiltere almak üzere Avrupa ve Kuzey Amerika pazarında pay alabilmeleri için sabit e-ticaret sitesi.

– Hyggefood Company: Bitkisel mikrobesinler ile hayvansal ürünlerin alternatiflerini üretiyor.

– Innoyum: Atık yumurta kabuğunu değerlendirerek, içeriğindeki yumurta zarını tasarlanan makine ile ayırmayı ve eklem sağlığında kullanılan yardım edici gıdanın aktif bileşeni olan doğal/hidrolize yumurta kabuğu zarı tozu ürünü üretmeyi hedefliyor.

– Intenseye: Akıllı şehirler, perakende herif analizi, ulaşım, trafik izleme ve eğitim sektörlerine karşın yapay zeka tabanlı video çözümleme servisleri sunuyor.

– Iltema: Isı yayan tekstillerin geliştirilmesi için çalışıyor.

– Kobaküs: Tüm banka hesaplarının bir tek platform üzerinden, benzer anda ve yüksek güvenlikle yönetilmesini sağlıyor.

– Köpüklü: Nesnelerin interneti tabanlı Akıllı Türk Kahvesi Makinesi.

– Laska Energy: Kauçuk bazlı atıklardan termo-kimyasal yöntemle değerli çiğ maddeler ve elektrik enerjisi elde ediyor.

– Micro-S Biyoteknoloji: Faydalı mikroorganizmalar ile ‘doğalı’ doğalına çevirme, doğa ürünlerinin verimlerini artırma ve hastalıkları durdurmak için çalışıyor.

– Otomazone: Elektrik, otomasyon ve hammadde araç gereç tedariği konularında çalışıyor.

– PetSurfer: Pet sahipleri ile pet bakıcılarını pazar yeri modeliyle buluşturuyor. 

– Phoneix: Baca gazından hidrojen elde edilmesi ve yakıt olarak kullanımı alanında çalışıyor.

– Reminis App: Kullanıcıların, etkinliklerde çekilen fotoğraflarına yüz tanıma teknolojisi ile ulaşmasını sağlıyor.

– Stokbankası: Gıda perakendeciliğinde şirketler arası süreçlerin çift cepheli entegrasyon ile yürütülmesini sağlayan online B2B platformu olarak hizmet veriyor.

– Vagustim: Migren tedavisinde kullanılmak üzere bireysel bir medikal aygıt.

– watchX: Kullanıcıların, ürün kutusu içerisinden meydana çıkan parçaları kolay işlemlerle birleştirerek, kendi zeki saatini kendisi yaptığı bir kodlama eğitim kiti.

– Wollox Education: Microsoft, Mac, Linux, Pardus işletim sistemlerinin bağlı olduğu bilgisayarın ekranını ve ekranın yansıtıldığı alanı yazılım yüklemesi gerektirmeden interaktif (dokunmatik) ülkü getiriyor.

– Wport: WordPress altyapısı kullanan web sitelerini, Android ve iOS uygulamalara dönüştürülmesini sağlıyor.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ haberler son dakika son dakika haberler big bang start-up challenge itü çekirdek itü ari teknokent girişimcilik haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: