• DOLAR
  5,3194
  % 0,02
 • EURO
  6,0377
  % -0,05
 • ALTIN
  227,6534
  % 0,56
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Haberler > Ekonomi > Enerji TÜPRAŞ 1 milyar 973 milyon TL kar etti

Haberler > Ekonomi > Enerji TÜPRAŞ 1 milyar 973 milyon TL kar etti

Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (TÜPRAŞ) Kurumsal Irtibat Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, planlı bakımların büyük ölçüde tamamlanarak üçüncü çeyrekte tam kapasite üretim gerçekleştirildiği bildirildi.

“TÜPRAŞ, 2018’in birincil 9 ayında yurt içi motorin ve jet satışlarını geçen yıla kıyasla yüzde 7 artırarak, ülkemizin akaryakıt talebini karşılamaya devam etti.” ifadesine yer verilen açıklamada, temmuz ayına 76,7 dolar/varil seviyesinden başlayan ham petrol fiyatının, büyüyen jeopolitik riskler ve arz problemleri nedeniyle 2018 yılı 3. çeyrekte yüzde 9 artış kaydederek yılın ilk 9 ayını 83,7 dolar/varil seviyesinde tamamladığı, birincil 9 ayda ortalama ham petrol fiyatının 72,1 dolar/varil olduğu kaydedildi.

AA’nın haberine tarafından, bu yılın ilk 9 ayında küresel ekonomik artma, hava trafiği talep büyümesi ve altyapılar yatırımlarının etkisi ile desteklenen dizel ve jet yakıtı marjlarının geçen yılın üstünde gerçekleştiğine göze çarpan edilen açıklamada, “Benzin ve fuel oil marjları ise geçen yılın altında performans gösterdi. Türkiye pazarı ise yılın birincil sekiz ayında dizel tüketiminde yüzde 8 çoğaltma, jet yakıtı tüketiminde ise yüzde 12,3 artış yakaladı. 2018 3. çeyrekte tam kapasite imal gerçekleştirerek Türkiye talebini karşılamaya devam eden TÜPRAŞ’ın yurt içi satış miktarı 7,7 milyon ton olurken, toplam satış miktarı ise 8,7 milyon tona ulaştı. Ilk 9 aylık toplam satış miktarı ise 22,3 milyon ton olarak gerçekleşti.” denildi.

Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“TÜPRAŞ 2018 yılı 3. çeyrek satış hasılatı, bir önceki yılın aynı dönemine tarafından çiğ petrol fiyatındaki sıradan yüzde 44 çoğalma ve kurdaki ortalama yüzde 60’lık yükselişin de etkisiyle yüzde 110,9 artarak 30,2 milyar TL, net kar ise yüzde 45 azalarak 551 milyon TL düzeyinde gerçekleşti. Bu doğrultuda, ilk 9 ay net kar 1 milyar 973 milyon TL oldu. Yılın birincil 9 ayında rafinaj için toplam 97 milyon dolar yatırım harcaması yapıldı.

Kurumsal risk politikalarımız çerçevesinde, güçlü finansman politikaları, etkili döviz pozisyonu yönetimi ve erken uzun vadeli borçlanmalarla yönetilen bilançomuzun içinde bulunduğumuz dönemde yeni uzun vadeli borçlanma ihtiyacı bulunmamaktadır. Önümüzdeki dönemde de şirketimizin operasyonlarını destekleyecek şekilde kuvvetli bilançonun devamlılığı olacaktır. TÜPRAŞ, artan küresel rekabet gücüyle, operasyonel ve parasal hedeflerini gerçekleştirerek, hissedarları, iş ortakları ve ülkemiz için katma layık oluşturmaya devam edecektir.”

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ tüpraş

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: