• DOLAR
  5,3180
  % -0,01
 • EURO
  6,0358
  % -0,08
 • ALTIN
  227,5226
  % 0,52
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Haberler > Ekonomi > Enerji Elektrik Piyasası Kapasite Mekanizması Yönetmeliğinde Değişiklik

Haberler > Ekonomi > Enerji Elektrik Piyasası Kapasite Mekanizması Yönetmeliğinde Değişiklik

Elektrik piyasasında talep güvenliğinin temini için gerekli protez kapasite de dahil almak üzere tatmin edici kurulu zor kapasitesinin oluşturulması ve/ya da uzun dönemli sistem güvenliğinin temini için güvenilir kurulu zor kapasitesinin korunması amacıyla kurulan mekanizma yönetmeliğinin “h” bendinde yer alan kriterler bitmiş düzenlendi.

Buna göre, daha önce kapasite mekanizmasında yer almayan kaynaklar listesinde bulunan hidroelektrik santralleri yapılan değişiklikle 2019 başvuruları için mekanizmaya dahil edildi.

Söz konusu yönetmeliğe, “2019 için kapasite mekanizmasından kullanmak isteyen ve katılım şartlarını sağlayan hidroelektrik santrali sahibi tüzel kişiler bu maddenin yayımı tarihinden itibaren 30 gün içerisinde sistem işletmecisine başvurur. Başvurusu uygun bulunan tüzel kişilerin santralleri, uygulama tarihi ayın birincil 15 günü içerisinde ise sistem işletmecisine başvurdukları tarihi peşine düşüp takip eden aydan itibaren, yok ise sistem işletmecisine başvurdukları tarihi peşine düşüp takip eden ikinci aydan itibaren kapasite mekanizmasından yararlanacak tesisler listesine eklenir ve internet sitesinde duyurulur.” maddesi eklendi.

Gelecek yıl için mekanizmadan davranmak isteyen ve tekrarlanan verimlilik performans testi sonuçlarına göre verimlilik şartını karşılayan tüzel kişiler, ilgili şartları sağladıkları tarih itibarıyla sistem işletmecisine başvurabilecek.

Geçici kabul kapsamında veya bakanlığa başvurularak tekrarlanan verimlilik performans testi sonuçlarında verimlilik oranı yüzde 50’nin aşağıda olduğu belirlenen yerli kaynaklara dayalı olmayan santraller de mekanizmadan faydalanamayacak.

Imal tesislerine yapılacak kapasite ödemeleri ilgili fatura döneminin sonunu peşine düşüp takip eden 30 gün içinde hesaplanarak lisans sahibi tüzel kişilere bildirilecek ve 45 gün içinde gerçekleştirilecek. Daha önceki yönetmeliğe göre, hesaplamalar 15 gün içinde yapılıyor ve ödeme 30 gün içinde gerçekleştiriliyordu.

İthal kömür santrallerinde kapasite ödemeleri hesaplanırken, santral üretiminin yerli kaynak kullanılarak yapılan kısmı için yerli kömür santralleri için muhakkak sabit ve değişken maliyet bileşeni kullanılacak.

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ elektrik kapasite mekanizması değiştirme resmi gazete ekonomi haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: