Haberler > Ekonomi > Enerji > Doğalgaz ve elektriğe indirim müjdesi ‘Yılbaşında maliyet düşerse doğalgaz ve elektriğe indirim gelebilir’

Haberler > Ekonomi > Enerji > Doğalgaz ve elektriğe indirim müjdesi ‘Yılbaşında maliyet düşerse doğalgaz ve elektriğe indirim gelebilir’

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, NTV’de katıldığı programda soruları yanıtladı. Bakan Dönmez elektrik ve doğal gaz fiyatlarıyla ilgili “Şartlar oluştuğunda yılbaşında maliyet düşerse indirim söz konusu olabilir ama bugünden söylemek muhtemel yok” açıklamasında bulundu. 

İşte Dönmez’in açıklamalarından satır başları;

– İran bizim sınır komşumuz. Doğalgaz ve petrolü oradan alıyoruz. İran ile 5-6 yıllık doğalgaz kontratımız var. TÜPRAŞ çiğ petrol ithal ediyor. Türkiye’nin yüzde 25’lerde bir dokunulmazlık durumu laf konusu. ABD yönetimi 6 ay sonunda tekrar bir şart değerlendirmesi yapıp karar verecek.

– Fatih gemisi son derece çağdaş ekipmanlarla donatıldı. Lahza itibariyle 3585 metrelik bir derinliğe ulaştık. Hedefimiz 5500 metreye ulaşmak. İnşallah orada petrol veya gaz rezervine rastlarız. Kimsenin kaynağında gözümüz değil, bize müdahale edilmesin.

– Sayın Çipras’ın açıklaması için ise şunu söyleyeyim, oldu bittiye getirilmesin. Gerilimin yükselmesini istemiyoruz. Kendi alanımızda çalışmaya devam edeceğiz. Kıbrıs Rum kesiminde itilaflı bir koşul var. Türkiye ve KKTC’nin haklarını ardına kadar savunacağız.

* (Yeni sondaj gemisi hakkında) İkinci sondaj gemisi için satın alma işlemleri gerçekleşti. Testleri yapılacak Türk kara sularında gemimizi göreceğiz. Karadeniz’de sondaj faaliyetlerine devam edeceğiz. Teknik özellikleri Fatih gemimizle aynı. Yılda 2 sondaj kuyusu açabiliyor.

– (Doğalgaz hakkında) Sorunumuz kalmadı. Doğalgaz tarafında depolama kapasitemizi çok ciddi bir şekilde arttırdık. Yüzer enerjileri sisteme dahil ettik bu yüzden sorun değil. 300 milyon metreküpe kadar gaz arzı sağlayacak sisteme sahibiz. Sisteme 303 milyon gaz verecek ülkü geldik. Bu sene artsın 260 olsun bu seneye bakarsak değiştirme oluşturmuş olduk. Biz ikincil yakıt olan santrallerde ikincil yakıta dönüştürdük. Sıkıntımız değil hamdolsun. Şu kavrayış gelmesin talep artışını dikkate alarak depolamayla ilgili çalışmalara devam ediyoruz. Tuz Gölü’nde 600 milyon metreküp depolama kapasitemiz var. 2 yılda 1 milyar, 4 yılda 5.4 milyar metreküpe çıkaracağız. Kredi finansmanı da sağlandı. Silivri’de 2.8 milyardı bunu da 5 milyar metreküpe çıkaracak çalışmalardayız. 10 milyar metreküpe çıkacağız. Asgari yüzde 20’lik bir depolamaya ulaşmayı hedefliyoruz. Gazda bir can sıkıntısı değil. Ama cayır cayır kullanalım değil. Yüzde 98-99’unu ithal ediyoruz. Tasarruflu kullanmayı tavsiye edelim. Bezginlik yok ama tasarruf ilkelerine uyulmalı.

– Yılbaşına kadar elektrik ve doğalgazda zam yok. Kurdaki düşüş maliyetleri olumlu etkiliyor. Piyasadaki fiyatlar maliyetlere yakın seviyelerde. Rekabet kurumu da bakıyor inceliyoruz. Doğalgaz fiyatlarını petrol fiyatları tetikliyor. Zaten maliyetlerin aşağı satış politikası izleniyor. Yılbaşında maliyet düşerse indirim laf konusu olabilir.

– Akaryakıtta eşel mobil konusunda pompa fiyatlarının hemencecik yansıması laf konusu olarak ÖTV üzerinden bunu yönetelim dendi. Bugüne değin da bu tatbik başarılı olarak sürdürüldü. 6 ay sürecinde akaryakıt tüketicisi bu son dalgalanmadan negatif etkilenmemiş oldu.

– Hedefimiz Akkuyu’yu 2023’te ülkemize kazandırmak. Sinop’ta Japonlarla işbirliğimiz var. Diğeri de Çinlilerle Trakya lokasyonlu bir projemiz var. Nükleer sürecimiz devam ediyor. Nükleerde uygun koşullar epeyce ilerlemeye devam edeceğiz. “

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ son dakika son dakika haberler fatih dönmez ekonomi ekonomi haberler iran yaptırımlar

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: