Haberler > Ekonomi > Enerji Doğal gaz piyasasında işlem hacmi 3 kat arttı

Haberler > Ekonomi > Enerji Doğal gaz piyasasında işlem hacmi 3 kat arttı

Yılmaz, Ankara’da düzenlenen 11. EIF Milletlerarası Enerji Kongresi ve Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 1 Eylül’de devreye aldığı Organize Doğal Gaz Toptan Satış Piyasası ile bölgesinde jurnal olarak doğal gaz ticaretine başlayan birincil ülke olduğunu hatırlattı.

Spot doğal gaz piyasasında ticaret yapmak isteyen 43 şirketin EPİAŞ’a kayıt yaptırdığını ifade eden Yılmaz, son dönemde dolar kurunda yaşanan düşüşün piyasayı olumlu etkilediğine göze çarpan etti.

Spot doğal gaz piyasasının ilk 2 aylık performansını cesaret verici olduğunu aktaran Yılmaz, “Eylül sonu itibarı ile gerçekleştirilen toplam operasyon hacmi 115 milyon lira iken, bu sayı ekim ayı sonu itibarı ile adeta 3 katına çıkarak 320 milyon liralara yaklaştı.” ifadesini kullandı.

Işlem hacminde gelecek aylarda da yüksek ivmeli bir çoğalma beklediklerini belirten Yılmaz, “Organize piyasada ticarete konu operasyon derinliğini ve piyasaya konu edilecek gazın artırılması amacıyla ‘forward’ ve ‘future’ ürünlere piyasada yer verilmesine karşın yönetmelik çalışmalarımız devam ediyor. İnanıyorum ancak, çevreye sağduyu teknolojik dönüşümü sağlamış, akıllı şebeke ve sayaç dönüşümünü gerçekleştirmiş bir enerji altyapısını el birliğiyle kuracağız.” diye konuştu.

“DAHA GÖZÜ KARA DAHA ÖNGÖRÜLÜ ADIMLAR BEKLİYORUZ”

Yılmaz, bugün Türk çiftçisinin, esnafının ve her meslekten vatandaşın çatısına kurduğu güneş panelleriyle, kendi enerjisini üretebildiğini belirterek, vatandaşların bununla yetinmeyip ürettiği artı elektriği sisteme satabildiğini, bunun özel şirketler, halk ve vatandaşın iki taraflı başarısı olduğunu söyledi.

Yerli ve yenilenebilir kaynakların enerji üretimindeki payının artması için bundan sonra da EPDK olarak sorumluluklarını yerine getireceklerini ve yatırımcılardan da bekledikleri bazı adımlar olduğunu kaydeden Yılmaz, “Kurum olarak sektörümüzün geleceği için, yatırımcılarımızdan daha gözü kara, daha öngörülü adımlar atmalarını bekliyoruz.” dedi.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ doğal gaz piyasası haberler ekonomi ekonomi haberler son dakika haberler

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: