• DOLAR
  5,2900
  % 0,12
 • EURO
  6,0040
  % 0,12
 • ALTIN
  228,4183
  % 0,19
 • BIST
  101.742
  % 0,01
Haberler > Ekonomi > Altın > Altın fiyatı 200 liraya inerse… ‘Yastıkaltındaki altın büyük ölçüde eridi’

Haberler > Ekonomi > Altın > Altın fiyatı 200 liraya inerse… ‘Yastıkaltındaki altın büyük ölçüde eridi’

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, “Spekülatif ataklarla afaki yükselen altın fiyatları yastıkaltındaki altını büyük ölçüde eritti. derhal bir durgunluk var. Insanlar beklemede. Altının gramı 200 lira seviyelerinde kalırsa insanlarımız altına büyük bir talep gösterir. Fiyatların 200 liranın da altına gerilemesi halinde vatandaşın altın alımları patlar. İç piyasa da harekete geçecek.” dedi.

Atayık AA muhabirinin altın fiyatlarına ve kuyumculuk sektörüne ilişkin sorularını cevapladı.

Altının ons fiyatının küresel piyasalardaki gelişmelerin etkisiyle sınırlı yukarı yönü olan hareket edebildiğini anlatan Atayık, gelişmiş piyasalarda son dönemde görülen nispeten yüksek faiz nedeniyle altına talebin azaldığını söyledi.

Türkiye’de dış kaynaklı idareli dalgalanmanın dolara yan olarak altın fiyatlarına da yansıdığını hatırlatan Atayık, “Türkiye’de altında afaki fiyatlar oldu, gram fiyatında 266 liralar görüldü. Biz bunları görüyorduk, insanlarımıza alışveriş yaparken özenli olmalarını söylüyorduk. Çünkü bu fiyatlar geçici fiyatlardı.Şimdi ekonomik konuların bir kısmı dengeye oturdu. Dolar 5,50’nin altına çekildi, altının gramı 210 lira seviyelerinde.” diye konuştu.

Altın fiyatlarında geri çekilmenin sürmesini beklediklerini söyleyen Atayık, “Ons fiyatının pozitif yükselmeyeceğini düşünüyoruz. Gram altının fiyatı da aşamalı olarak düşüyor. Eğer Türkiye’de hesaplı toparlanma süreci devam ederse altın fiyatları 200 lira civarına da gerileyebilir. Bunlar şimdilik öngörümüz. Ciddi bir düzen olmazsa bunlar mümkün.” dedi.

 

“Fiyatların 200 liranın da altına gerilemesi halinde vatandaşın altın alımları patlar”

Atayık, spekülatif atakların yaşandığı ağustos-eylül aylarında vatandaşın altın bozdurma talebinin arttığını belirterek, şimdi ise insanların fiyatlarda düşüş beklediğini söyledi.

Atayık şunları kaydetti:

Spekülatif ataklarla afaki yükselen altın fiyatları yastıkaltındaki altını büyük ölçüde eritti. hemen bir durgunluk var. Insanlar beklemede. Altının gramı 200 lira seviyelerinde kalırsa insanlarımız altına büyük bir istek gösterir. Fiyatların 200 liranın da altına gerilemesi halinde vatandaşın altın alımları patlar. İç piyasa da harekete geçecek.

Irk kar satışı için yastık altındaki altın birikimlerini eritti, hemen bunları baştan yerine koymaları zorunlu. Çünkü bizde vatandaşın en çok güvendiği şey altındır.”

Piyasalardaki dengelenmenin sürmesi halinde önce altın ve gayrimenkule gösterilen talebin artacağına inandığını söyleyen Atayık, bunun da piyasanın çarklarını yağlayacağını kaydetti.

“Altın kredisinin faizleri yüzde 13’lere değin çıktı”

Kuyumculuk sektörü olarak iç talepteki durgunluğu ihracat pazarlarını çeşitlendirerek aşmaya çalıştıklarını anlatan Atayık, “Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) açıkladığı rakamlara kadar, mücevher sektörü ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre, 222 milyon dolar olan ihracat rakamını yüzde 113’lük artışla 474 milyon dolara çıkarmayı başardı. “

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) açıkladığı rakamlara kadar ekim ayında mücevher sektörü 837 ton ihracatla rekor kırmıştır. İhracat pazarlarını çeşitlendirme konusunda sektörel bütün dernek ve paydaşların harmoni içinde çalışması ve hükümetin buradaki yapıcı destekleri meyvesini verdi. İhracatımızdaki artışın devamını hedefliyoruz.” dedi.

ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımlardan Türkiye’nin 6 ay boyunca muaf tutulmasının Türk özel sektörü için bir pozitif özelliğinde olduğunu bildiren Atayık, nasıl bir mekanizma oluşacağını merakla beklediklerini söyledi.

ABD’de Halkbank’la ilgili sorunların da çözülmesiyle Türkiye’de piyasanın huzura kavuşacağını savunan Atayık, “Bankalar tedirgin kredilerden dolayı frene bastı. Biz de bundan çok etkilendik. Kredilerin faizleri fazla yüksek. Normalde kuyumcuların altın alımları için kullandığı altın faizleri yüde 2,5 – 3 seviyesindeydi. Altın kredisinin faizleri yüzde 13’lere dek çıktı. Yani bu faizle nasıl kredi alıp da kullanacaksın, bunun çözülmesi lazım. Şu an kuyumcu esnafımız, zanaatkarlarımız, sanayicimiz çok zor durumda. Kapattığımız krediyi geri alamıyoruz. Teminatlarımız eksik kaldı.” diye konuştu.

Atayık, kuyumculara altın kredisi veren bankaların mevcut gelişmeleri göz önünde bulundurarak sektöre yardım olmasını isteyen Atayık, Halkbank’ın altın kredisi uygulamasına başlaması yönünde iki taraflı bir çalışma yaptıklarını da söyledi.

“İKO Altın Ekran uygulamasını devreye alıyoruz”

Müşterilerin altın fiyatlarında alırken ve satarken kafa karışıklığı yaşadığını hatırlatan Atayık, “Gelecek yılın başında İKO Altın Ekran uygulamasını devreye alıyoruz. Bu uygulamayla acilen hemen hemen tüm kuyumcularımızın mağazalarında açık yer alan ekranımız müşterinin de cebinde hazırda bulunacak. İKO Altın Ekran’ı mobil dilekçe olarak vatandaşımızın hizmetine sunacağız. Bu Vesile Ile altın bozarken yaşanan kafa karışıklıkları, fena niyetli kişilerin suistimalleri önlenecek ve altın fiyatlarının anlık duyurulması yönünde bir standart getirmiş olacağız.” bilgilerini verdi.

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ altın fiyatı son dakika altın haberleri altın kredi faiz dolar iran muafiyet abd halkbank ekonomi haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
abd Dolar faiz halkbank iran

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: