• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Haberler > DÜNYA Yemen’de barış için yürütülen çalışmalar devam ediyor

Haberler > DÜNYA Yemen’de barış için yürütülen çalışmalar devam ediyor

BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, yaptığı yazılmış açıklamada,  Yemen’deki devlete ait müzakerelerin (birinci yol) tamamlayıcısı olma niteliğini taşıyan ve halihazırda aralıksız gayriresmi çalışmaların (ikinci yol) önemini vurgulayarak, savaşı sonlandırmak için yürütülen resmi diplomasiye paralel olarak barıştırma için çalışmanın önemine değindi.

AA’nın haberine kadar; Yemen’de barışın sağlanması ve savaşın sona erdirilmesinin gerekli olduğunu kaydeden Griffiths, reel çalışmanın uzlaştırma anlaşmasından sonra başlayacağını ve herkesin o güne hazırlıklı olması gerektiğini belirtti.

Griffiths, salı günü Sana Stratejik Incelemeler Merkezi ile Oxford Araştırma Grubunun Ürdün’ün başkenti Amman’da düzenlediği çalıştay zarfında Yemen’in Hadramevt ve Marib illerinden kabile önderleri, sivil toplum kuruluşları çalışanları ile görüştüğünü aktardı.

Açıklamaya tarafından, Griffiths’in ofisinde de gayriresmi egzersiz ve girişimlerde etkinlik belirten lokal ve uluslararası ortaklardan bir grupla görüşme gerçekleştirildi. Bu toplantının, devlete ait görüşme süreci kapsamındaki çalışmaların desteklenmesi nedeniyle yapıldığı duyuruldu.

“İKİNCİ YOL” İFADESİ

“İkinci yol” ifadesi, sivil toplum kuruluşları, kadın dernekleri, siyasi gruplar, gençlik hareketleri, dini cemaatler, iş örgütleri ve sendikalar gibi öbür toplumsal kesimlerden arabulucuların yürüttüğü gayriresmi barıştırma çalışmalarını tanımlamak için kullanılıyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ yemen iç savaşı barışma çabaları yemen özel temsilcisi martin griffiths yemen birleşik milletler bm savaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: